Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
3 września 2016 roku odbyło się Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku został „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wybrany podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
„Quo vadis” to powieść historyczna, która została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Fabuła powieści została osadzona w czasach kwitnącego, coraz bardziej rozszerzającego swoje wpływy imperium rzymskiego i początków chrześcijaństwa. W powieści nie zabrakło wątku miłosnego ani przeszkód piętrzących się przed zakochanymi.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie Narodowe Czytanie odbyło się 2 września 2016 r. w salonie maturzystów. Organizatorkami akcji były p. G. Lasowska i H. Leszczyńska. W kameralnym gronie chętni uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i przedstawiciele Rady Rodziców czytali wybrane fragmenty powieści H. Sienkiewicza.
Podsumowaniem tego niezwykłego przedsięwzięcia było wspólne czytanie lektury Henryka Sienkiewicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie . Wybrane fragmenty czytał znany lektor Stanisław Heropolitański oraz zaproszeni goście.
Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościową pieczęć na własnych egzemplarzach „Quo vadis” lub na okolicznościowym druku.
Hanna Leszczyńska
Gabriela Lasowska
|