STRONA GŁÓWNA  
   
  HISTORIA SZKOŁY  
   
  ABSOLWENCI  
   
  DOKUMENTY  
   
  REKRUTACJA  
   
  ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY  
   
  KADRA PEDAGOGICZNA  
   
  SAMORZĄD UCZNIOWSKI  
   
   
   
  INTERNAT  
   
  PRAKTYCZNA NAUKA ZAWODU  
   
  DORADCA ZAWODOWY  
   
  PROFILAKTYKA  
   
  EWALUACJA  
   
 
 
   
  EGZAMIN MATURALNY  
   
  EGZAMIN ZAWODOWY  
   
  PATRONATY  
   
   
   
   
   
  SUKCESY UCZNIÓW  
   
   
   
  SUPER KLASA  
   
  GAZETA "WIÓRY"  
   
  50 LAT LO  
   
  MOODLE  
   
  ADMINISTRATOR  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
 
Akademia CISCO
 
 
 
     
     

 


 

Uroczyste obchody Święta Szkoły 2017

Umrzeć przyjdzie, gdy się kochało
wielkie sprawy głupią miłością
Krzysztof Kamil Baczyński "Z głową na karabinie"

Kwiecień jest miesiącem szczególnym w historii Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. W miesiącu tym cała społeczność szkolna oddaje hołd Patronom szkół wchodzących w skład zespołu, którymi są ppor. Ryszard Kulesza oraz Bohaterowie spod  Siekierek. Szkoła nosi imię wszystkich tych, którzy nad Odrą 72 lata temu, przelewali krew, pot i łzy biorąc udział w operacji forsowania rzeki w rejonie Czelina, Gozdowic i  Siekierek. To była ostatnia wielka ofensywa drugiej wojny światowej. Otwarcie drogi przez  Siekierki na Berlin, przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa i bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Cedynia i Siekierki stały się symbolem chluby oręża polskich walk o  byt narodowy i miejscem pamięci tragicznych dróg życia młodych Polaków, którzy poprzez deportacje, Sybir i szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego oddali swoje życie na  siekierkowskich rozlewiskach. Po trzech dniach walk życie straciło około 2 tys. polskich żołnierzy.
Do wspólnego pielęgnowania pamięci Patronów szkoły zapraszani są przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz organizacji i instytucji współpracujących ze szkołą, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, byli nauczyciele i pracownicy szkoły. Jest więc to również okazja do  zaprezentowania dorobku szkoły.
W bieżącym roku uroczystość odbyła się 12 kwietnia. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, ks. Kanonik Jan Zalewski, Wicestarosta Gryfiński Pan Jerzy Miler, Wiceburmistrz Chojny Pan Wojciech Długoborski, Sekretarz Powiatu Gryfińskiego Pani Barbara Rawecka, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji US  dr. hab. Prof. US Zbigniew Kuniewicz, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie dr Cezary Hendryk, Starszy Chorąży Waldemar Chojnacki z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie Pani Joanna Mendrygał - Para, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie Pan Maciej Puzik, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aldona Wąchała, Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców Pani Marzena Polek – Bakalarczyk, byli nauczyciele i pracownicy szkoły, przedstawiciele chojeńskich mediów.
Uroczystości szkolne rozpoczęły się o godz. 12:00 w sali gimnastycznej wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu.


Po powitaniu szanownych gości, przedstawiciel samorządu uczniowskiego przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 72 lat, których strzeże Rejon Pamięci Narodowej Cedynia – Siekierki – Gozdowice. Następnie chór szkolny wykonał pieśń pt. „Modlitwa obozowa”, która narodziła się w październiku 1939 r. w obozie dla internowanych żołnierzy w  miejscowości Bals w Rumunii. Autorem słów i muzyki do dwóch pierwszych strof tej  przepięknej pieśni był Polak Adam Kowalski.
W okolicznościowym przemówieniu Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w  Chojnie mgr Adriana Salamończyk podkreśliła, jak ważna jest pamięć o młodych ludziach, których groby znajdują się na cmentarzu w Siekierkach. Nieustanne kultywowanie pamięci o  ich bohaterstwie jest potrzebne, aby mądrze budować przyszłość i rozumieć, jak bezcenną wartością jest pokój. Podziękowała za zaangażowanie, troskę, życzliwość i owocną współpracę wszystkim, którym zależy na rozwoju szkoły.

Starosta Gryfiński w swoim przemówieniu mówił m. in.: „Pamięć o żołnierzach I Armii Wojska Polskiego, która szła ze wschodu, jest tak samo ważna, jak pamięć o Żołnierzach Wyklętych, jak pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. Ta pamięć przecież, to często pamięć o  naszych najbliższych, o naszych pradziadkach, dziadkach, o naszych sąsiadach, o  Sybirakach, o najbliższych, którzy tu się osiedlili i budowali Polskę, jak potrafili najlepiej, m. in. dzięki temu, tu w Chojnie kolejne pokolenia i kolejne roczniki mogą zdobywać wiedzę i  się edukować”.

Ksiądz Kanonik Jan Zalewski w swoim wystąpieniu przywołał osobę śp. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, który troszczył się o siekierkowski cmentarz, chętnie przyjeżdżał, aby się na nim modlić, przykładał ogromną wagę do tego, aby na ziemiach okupionych śmiercią polskich żołnierzy powstało Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. I choć w Jego życiorysie były dwa hitlerowskie obozy zagłady, był człowiekiem pojednania i pokoju. W akcie erekcyjnym Sanktuarium Maryjnego w  Siekierkach nad Odrą, erygowanym przez abp. Kazimierza Majdańskiego, czytamy: „dla  upamiętnienia trudu i poświęcenia polskich żołnierzy oraz by właśnie tutaj nieustannie trwała modlitwa o pokój”.
Przewodnicząca Rady Rodziców na ręce Pani Dyrektor złożyła wszystkim nauczycielom i uczniom podziękowania za rozwój szkoły i jej sukcesy, życząc jednocześnie wytrwałości i radości w pracy oraz wspaniałych wyników.
W części oficjalnej głos zabrał również Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego dr. hab. Prof. US Zbigniew Kuniewicz, absolwent chojeńskiego liceum. W swoim przemówieniu m. in. złożył podziękowania wszystkim nauczycielom i  wychowawcom, zarówno obecnym, jak również tym, którzy w przeszłości wkładali ogromny trud kształcenia wielu pokoleń młodzieży za to, że przyczynili się do wielu sukcesów szkoły i wpłynęli na jej niekwestionowaną renomę.
Po przemówieniach przybyłych na uroczystość gości, nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły. Ceremoniał poprowadził mgr Marek Łągiewczyk. Zanim nastąpiło przekazanie przypomniał skład ustępującego pocztu: chorąży – Jakub Surowiecki, asysta - Aleksandra Szurgocińska i Julia Łągiewczyk. Nowy poczet sztandarowy w składzie: chorąży – Wiktor Hadała, asysta – Aneta i Justyna Jaz, przejmując sztandar złożył przyrzeczenie: „Przyrzekamy, że nie splamimy honoru tego sztandaru i będziemy go otaczać powszechnym szacunkiem”. Nowi uczniowie w podniosłej atmosferze przejęli zaszczytny obowiązek reprezentowania sztandaru naszej szkoły.

Święto Szkoły jest okazją do podsumowania współzawodnictwa klas o tytuł „Super Klasy”. Pani Dyrektor Adriana Salamończyk i pani Wicedyrektor Małgorzata Limanówka wręczyły nagrody, dyplomy i przechodnie puchary klasom, które wywalczyły tytuł „Super Klasy” roku szkolnego 2016/2017. W tym roku spośród klas LO zwyciężyła klasa 2 bd – wychowawca mgr Edyta Daszkiewicz, z klas TZ i TB tytuł wywalczyła klasa 1 H/Ż – wychowawca mgr  Katarzyna Mickiewicz - Bindas. Wśród klas ZSZ najlepsza okazała się klasa 2 WZ - wychowawca mgr Barbara Zubala.

Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na  część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem mgr Katarzyny Mickiewicz – Bindas oraz ks. Wojciecha Koladyńskiego: „Bohaterowie spod Siekierek, którzy patronują naszej szkole, byli dzielni i odważni. Wyrośli w przedwojennej Polsce, ich serca przesiąknięte były tym niepowtarzalnym klimatem rodzącego się Państwa Polskiego. Szczególnym rysem przedwojennego życia było życie kabaretowe – udokumentowane licznymi nagraniami, zdjęciami, spisanymi wspomnieniami. Z nich złożyliśmy mały spektakl kabaretowy, by  zajrzawszy do przedwojennej Polski, lepiej poznać tych, którzy czuwają nad naszą szkołą.”
Spektakl kabaretowy „Może kiedyś innym razem” przywołał postaci Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, Hanki Ordonówny, Adolfa Dymszy. I jak zwykle dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, został ciepło przyjęty przez widzów i nagrodzony gromkimi brawami. Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że w przedstawieniu wzięła udział Pani Dyrektor.


Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na poczęstunek oraz  obejrzenie przygotowanej ekspozycji, zwiedzenie gmachu szkoły i Szkolnej Izby Pamięci, a także złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.
Uroczystość była okazją do spotkania, rozmów oraz wzruszeń i radości w chwilach refleksji przy oglądaniu starych kronik szkolnych. Warto do tych wspomnień wracać, warto je  pielęgnować.
Dziękujemy Szanownym Gościom za obecność, dziękujemy za pielęgnowanie wraz  z  nami pamięci naszych Patronów. Dziękujemy za życzenia, za wszelką życzliwość. Zapraszamy za rok!


mgr Anna Krzemińska

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
   
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP w Chojnie