ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY

ADMINISTRATOR

Akademia CISCO

Projekt 'Women in society'

Projekt 'Women in society' jest Międzynarodową Inicjatywą Młodzieżową, w której weźmie udział 24 uczestników w wieku 16 - 18 lat (12 kobiet i 12 mężczyzn), 8 osób ze stowarzyszenia Douzelage w Chojnie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie (Polska), 8 osób ze Stowarzyszenia Miast Partnerskich z Koszeg (Węgry) oraz 8 osób z Konya (Turcja), a także po 1 osobie wspierającej z każdej organizacji partnerskiej. Idea projektu powstała wśród młodych osób zainteresowanych sytuacją kobiet w ich środowiskach lokalnych, ich stosunkowo niewielkim zaangażowaniem obywatelskim i problemami z jakimi się borykają. W działaniach projektu grupy partnerskie chcą głębiej zająć się problematyką związaną z rolą kobiet na szczeblu lokalnym w Chojnie, Konya i Koszeg oraz na poziomie krajowym w Polsce, Turcji i na Węgrzech. Celami będzie również zachęcenie do dyskusji nad zmieniającą się we współczesnym świecie rolą kobiet, motywowanie dziewcząt i młodych kobiet do brania bardziej aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności, walka z fałszywymi stereotypami dotyczącymi stopnia aktywności zawodowej kobiet, promowanie kobiet sukcesu w lokalnej społeczności, a także ukazywanie i promowanie przykładów pozytywnych rozwiązań problemów jakie podejmuje projekt.

Członkowie grup realizujących projekt wezmą udział w zajęciach przybliżających różnice kulturowe w państwach partnerskich projektu, warsztatach, które przygotują uczestników projektu do układania ankiet ich przeprowadzania i analizowania wyników, przeprowadzania wywiadów oraz przepisów związanych z ochroną danych osobowych i ochroną prywatności. Grupy partnerskie przygotują wspólnie trzy kwestionariusze ankiet. Pierwsza będzie skierowana do grupy najstarszych mieszkańców Chojny, Konya i Koszeg (70+) , druga do najmłodszych uczniów szkół podstawowych (9-11 lat, trzecią ankietą objęte będą osoby w wieku 16-19 lat. Respondenci będą pytani o  rolę kobiet w przeszłości, współczesne rodziny, życie zawodowe i osobiste kobiet. W każdej grupie wiekowej,  w Chojnie, Konya i w Koszeg, badanie ankietowe obejmie po 50 respondentów, w sumie 450 osób. Zostaną następnie przygotowane raporty  na podstawie wyników ankietowych.
Przeprowadzone zostaną badania na temat  bezrobocia wśród kobiet. Podczas wywiadów w jednostkach lokalnych policji w Koszeg, Konya i Chojnie sprawdzony zostanie zasięg występowania przemocy wobec kobiet, a następnie w samorządowych służbach socjalnych uczestnicy projektu uzyskają wiedzę na temat sposobów udzielania  pomocy. Zostanie zbadany odsetek kobiet w samorządach lokalnych i regionalnych w Polsce, Turcji i na Węgrzech, ilość kobiet na stanowiskach kierowniczych w instytucjach i biznesie w Chojnie, Konya i Koszeg. Wyniki badań zostaną opracowane, powstaną sprawozdania i prezentacje multimedialne obrazujące sytuację. Bieżące działania będą opisywane na stronie internetowej projektu.

Odbędą się po dwa spotkania z kobietami sukcesu z Chojny, Konya i Koszeg.  Przeprowadzone zostaną po trzy wywiady z kobietami sukcesu, które później zostaną zamieszczone na stronie internetowej projektu.  Zorganizowane zostaną wystawy fotograficzne naszych lokalnych kobiet sukcesu. Wystawy będą eksponowane w Chojnie, Konya i w Koszeg.  Odbędą się spotkania z władzami Chojny, Konya i Koszeg. W czasie tych spotkań przedstawione będą działania projektu, wnioski z zrealizowanych przedsięwzięć oraz rekomendacje dotyczące nowych rozwiązań, które mogłyby zostać wdrożone.

Działania projektu MIM 'Women in society' będą realizowane z wykorzystaniem metod charakterystycznych dla edukacji pozaformalnej. Będą odbywały się warsztaty, dyskusje, 'burze mózgów', spotkania, wywiady. Uczestnicy projektu będą przygotowywać prezentacje multimedialne, opracowywać materiały dla mediów, opracowywać kwestionariusze ankiet na potrzeby działań merytorycznych projektu i ankiet ewaluacyjnych projektu. Podczas realizacji przedsięwzięć projektu, jego uczestnicy będą uczyć się od siebie nawzajem, nabywać wiedzę i umiejętności.

Rezultatami projektu będą wystawa fotograficzna, strona internetowa projektu, opracowania wyników ankiet i wywiadów, raporty oraz prezentacje multimedialne projektu, a także nabyte kompetencje i wiedza w zakresie układania kwestionariuszy ankiet, analizowania wyników badań ankietowych, przeprowadzania wywiadów, ochrony danych osobowych i prywatności.
Projekt zachęci do dyskusji nad zmieniającą się we współczesnym świecie rolą kobiet, zmotywuje dziewczęta i młode kobiety do brania bardziej aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności, spowoduje odkłamanie stereotypów i wypromuje lokalne kobiety sukcesu. Rekomendacje uczestników projektu przekazane władzom samorządowym zapewnią jego efekt długofalowy.