ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY

ADMINISTRATOR

Akademia CISCO

Wycieczka kl. I abd i II bd do Londynu

W dniach od 1 do 4 marca 2017 r. uczniowie klas I abd i II bd wraz z wychowawcami panią mgr Edytą Daszkiewicz i panią mgr Renatą Czubak byli na wycieczce w Londynie. Funkcję kierownika wycieczki pełniła pani Magdalena Zwolińska. Uczestnicy wycieczki o godzinie 16.30 wylecieli z lotniska w Goleniowie, a już o 18.30 wylądowali na londyńskim lotnisku Stansted. Podróż minęła bardzo szybko, na szczęście bez powietrznych turbulencji. Z  portu lotniczego Stansted, po dwóch godzinach jazdy autobusem, wszyscy dotarli do miejsca zakwaterowania - Pacific Hotel. Wieczorem, po rozpakowaniu walizek, odbyła się  kolacja w londyńskim McDonalds'.
Pierwszy dzień wycieczki po Londynie rozpoczął się w hotelu od typowego angielskiego śniadania, czyli jajek na bekonie, słodkiej fasoli i tostów z dżemem. O 8.30 wypoczęci, ciekawi miasta, udaliśmy się metrem do Tower of London. Tam pani Magdalena Zwolińska opowiedziała historię fortecy.

Następnie spacerem wzdłuż Tamizy udaliśmy się do Sky Garden. Po drodze podziwialiśmy najsłynniejszy most w Londynie - London Bridge. W Sky Garden, z 35 piętra budynku, obserwowaliśmy panoramę stolicy Wielkiej Brytanii. Pani Zwolińska wskazywała wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Widok z trzydziestego piątego piętra zapierał dech w piersiach.

Kolejnym punktem wycieczki było British Museum, gdzie największym zainteresowaniem wśród naszych kolegów i koleżanek, cieszyły się starożytne mumie. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na Oxford Street. W londyńskich sklepach zrobiliśmy zakupy, między innymi prezenty dla rodziny i przyjaciół. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o magnesach na lodówkę z zabytkami Londynu. Pod koniec dnia udaliśmy się na Piccadilly Circus - jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Londynie i atrakcja turystyczna. Znajduje się w pobliżu głównych punktów handlowych i rozrywkowych dzielnicy West End oraz stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Później przeszliśmy spacerem do Chinatown. Główną arterią dzielnicy jest Gerrard Street – kulturalne i finansowe centrum chińskiej społeczności w Londynie. Ta część dzielnicy znana jest z orientalnych restauracji. Zjawiskowo wyglądały również czerwone lampiony zawieszone na całej ulicy.

Drugi dzień pobytu w Londynie ponownie zaczęliśmy od typowego angielskiego śniadania, po czym udaliśmy się na poranny spacer po Hyde Parku.

Hyde Park to jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów ( ok. 159 ha ). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine, gdzie główną atrakcją był pomnik Alberta. Stąd czerwonym autobusem, oczywiście na górnym pokładzie, udaliśmy się pod Buckingham Palace, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty.

Dalszy spacer obejmował ulicę Downing Street, gdzie zobaczyliśmy siedzibę premiera Wielkiej Brytanii, widzieliśmy również słynnego londyńskiego Big Bena. Kolejną atrakcją było Westminster Abbey, skąd udaliśmy się na Trafalgar Square i Leicester Square, a następnie do National Gallery, gdzie mogliśmy podziwiać oryginalne obrazy największych europejskich malarzy. Przy "Słonecznikach" Vincenta van Gogha zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. W Natural History Museum zobaczyliśmy te zjawiska, o których uczyliśmy się na geografii. Mogliśmy również doświadczyć symulacji trzęsienia ziemi, co nie było miłym uczuciem. Na koniec udaliśmy się do domu Towarowego Harrods, ale ze względu na ceny w tamtejszych sklepach, bardziej jako turyści niż jako potencjalni klienci. Sobota była niestety ostatnim dniem w Londynie. O godzinie 7.45 opuściliśmy hotel i udaliśmy się na lotnisko, gdzie po odprawie i ostatnich zakupach w sklepach wolnocłowych, w pełni usatysfakcjonowani, wylecieliśmy w drogę powrotną.
Nasza wycieczka nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania pan mgra Janusza Cezarego Salamończyka, który był organizatorem wyjazdu. Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, którego prezesem jest pan Salamończyk, pokryło część kosztów naszej wycieczki, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Julia Sawicka, kl. I b LO
Julia Zbaradzka, kl. II b LO