STRONA GŁÓWNA  
   
  HISTORIA SZKOŁY  
   
  ABSOLWENCI  
   
  DOKUMENTY  
   
  REKRUTACJA  
   
  ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY  
   
  KADRA PEDAGOGICZNA  
   
  SAMORZĄD UCZNIOWSKI  
   
   
   
  INTERNAT  
   
  PRAKTYCZNA NAUKA ZAWODU  
   
  DORADCA ZAWODOWY  
   
  PROFILAKTYKA  
   
  EWALUACJA  
   
 
 
   
  EGZAMIN MATURALNY  
   
  EGZAMIN ZAWODOWY  
   
  PATRONATY  
   
   
   
   
   
  SUKCESY UCZNIÓW  
   
   
   
  SUPER KLASA  
   
  GAZETA "WIÓRY"  
   
  50 LAT LO  
   
  MOODLE  
   
  ADMINISTRATOR  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
 
Akademia CISCO
 
 
 
     
     

 


 

Wycieczka kulturalno - patriotyczna do Warszawy

 


„Jeśli coś każdego dnia trwać w sercu ma – znajdziesz to w Warszawie” – zapewniała przed  laty Irena Santor. Pod tymi słowami z pewnością mogą się podpisać uczestnicy czerwcowej wycieczki do Warszawy szlakiem kulturalno - patriotycznym, którzy w Stolicy znaleźli nie tylko czas wzruszeń i radości, ale także pewną nową jakość przeżywania codzienności, owo „coś”, które wpada w serce każdego, kto choć raz był w Warszawie.

https://www.zsp1chojna.pl/aktualnosci_2015_2016/wycieczka-warszawa_clip_image004.jpg

Program wyjazdu był nader intensywny – ale jak nie chcieć przeżyć warszawskiego czasu, by  nie chłonąć tego wszystkiego, co przynosi miasto? Miasto, którego siedemdziesiąt lat temu nie było na mapie, a które dziś nie ustępuje miejsca innym europejskim stolicom. Raz po raz mijane były rany po Powstaniu Warszawskim – mury, miejsca pamięci – które doprowadziły do serca powstańczej Warszawy, ukrytego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Brakowało słów na ogrom cierpienia i odwagi, ale oczy uczestników pełne były nadziei, zaciekawienia i podziwu. Wizualna rekonstrukcja po - powstańczej Warszawy, „Miasto ruin”, pomogła jeszcze mocniej zachwycić się odbudowaną już dziś stolicą. Jednocześnie wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego przywołała poetów czasu wojny – na czele z Krzysztofem Kamilem Baczyński, Tadeuszem Gajcym i Krystyną Krahelską. Opiekunowie i uczestnicy przypomnieli ich teksty, które w zetknięciu z doświadczeniem muzeum nabrały jeszcze większej głębi.



Historii literatury dotykaliśmy niemal „na żywo” także w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które powstało na terenie byłego Getta Warszawskiego – tam przeprowadzeni przez  blisko tysiącletnią historię żydów polskich mogliśmy głębiej i szerzej dostrzec rozmaite niuanse naszych ojczystych dziejów. Interaktywne zwiedzanie i wypełnianie kart pracy w ekspozycji międzywojennej warszawy, pozwoliło zapoznać się z poetyckim i  prozatorskim dorobkiem żydowskim, tworzonym w jidysz i po polsku. Następnie w  Łazienkach Królewskich wczuliśmy się w rolę uczestników stanisławowskich obiadów czwartkowych, słuchając bajek Ignacego Krasickiego i tworząc własne wiersze.



Kolejnych literackich inspiracji nie brakowało – „Kordian” w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym był nie tylko ucztą dla wrażliwego serca, ale zachęcił do ponownego sięgnięcia po tekst Słowackiego, by dostrzec zastosowane skróty ( i powtórzenia) teatralne.


„Mamma Mia!” w Teatrze Muzycznym ROMA pomogło z kolei przyjrzeć się trudnej sztuce przekładu dzieła piosenkowego ( czyli przecież poetyckiego).

Ogromne wrażenie zrobił na nas dom ks. Jana Twardowskiego – z ruchliwego, głośnego Krakowskiego Przedmieścia wystarczy ledwie przejść przez bramę, by wejść w zupełnie inny świat – cichy i prosty, zupełnie jak z wierszy ks. Jana.

Udało się nam także spotkać ze studentami warszawskiej polonistyki i pooddychać atmosferą Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Kampusu Centralnego – czy zaowocuje to  podjęciem decyzji o studiach w Warszawie przez uczestników? Jest nadzieja!

 

Do tego trzeba by dodać spokojny spacer po Starych i Nowych Powązkach – z nawiedzeniem grobów m.in. Władysława St. Reymonta, Juliana Tuwima czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Uczestnicy ( i opiekunowie!) wrócili napełnieni radością, ale i motywacją do sięgania po  książki, które pomogą przedłużyć tamten piękny warszawski czas. Po takich dniach staje się jasne, że jeśli coś – to „znajdziesz to w Warszawie…”.

 


Ks. Wojciech Koladyński
Gabriela Lasowska

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
   
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP w Chojnie