STRONA GŁÓWNA  
   
  HISTORIA SZKOŁY  
   
  ABSOLWENCI  
   
  DOKUMENTY  
   
  REKRUTACJA  
   
  ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY  
   
  KADRA PEDAGOGICZNA  
   
  SAMORZĄD UCZNIOWSKI  
   
   
   
  INTERNAT  
   
  PRAKTYCZNA NAUKA ZAWODU  
   
  DORADCA ZAWODOWY  
   
  PROFILAKTYKA  
   
  EWALUACJA  
   
 
 
   
  EGZAMIN MATURALNY  
   
  EGZAMIN ZAWODOWY  
   
  PATRONATY  
   
   
   
   
   
  SUKCESY UCZNIÓW  
   
   
   
  SUPER KLASA  
   
  GAZETA "WIÓRY"  
   
  50 LAT LO  
   
  MOODLE  
   
  ADMINISTRATOR  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
 
Akademia CISCO
 
 
 
     
     

 

 

 


 

Niech człowiek nie umiera…

 

     65 lat temu, w kwietniu 1945 roku, żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego rozpoczęli operację berlińską. Na drodze do stolicy III Rzeszy stała rzeka Odra. Sforsowali ją ponosząc ciężkie straty. Pomiędzy Siekierkami a Gozdowicami znajdował się pas natarcia I Armii Wojska Polskiego. Tu polscy saperzy budowali przeprawy, a w czasie forsowania Odry doszło do ciężkich walk. W Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach i Muzeum Wojsk Inżynieryjnych I Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach zgromadzono eksponaty z tamtego okresu. Przed budynkiem muzeum w Starych Łysogórkach ustawiono czołg ciężki typu IS-2 (skrót od Iosif Stalin). Maszyna należała do polskiego 4. Samodzielnego Pułku Czołgów i w okresie od lipca 1944 r. do maja 1945 r. przebyła szlak bojowy liczący w sumie prawie 1300 km. W wielu źródłach podaje się, że na cmentarzu pochowano 1984 żołnierzy. Ta liczba uległa w ostatnich latach zwiększeniu. Co pewien czas organizuje się pochówki żołnierskich szczątków odnalezionych przez poszukiwaczy militariów penetrujących pobojowiska z 1945r.



     24 kwietnia 2010 roku poczty sztandarowe ZSP Nr 1 w Chojnie oraz uczniowie klas pierwszych brali udział w obchodach 65 rocznicy forsowania Odry w Siekierkach. Pierwszym punktem obchodów była msza polowa celebrowana na błoniach cmentarza przez abp Andrzeja Dzięgę. Następnie pod przewodnictwem orkiestry wojskowej i kompanii reprezentacyjnej wszyscy przemaszerowali na cmentarz, by wziąć udział w apelu poległych. W uroczystościach brały również udział władze naszego regionu, wojskowi, kombatanci, młodzież szkolna i inni. Delegacja naszej szkoły złożyła pod pomnikiem biało-czerwony bukiet kwiatów, który godnie reprezentował nasz patriotyzm oraz barwy narodowe Polski.



     Pamiętajmy o tych obchodach. Są one dla nas bardzo ważne, gdyż nasze Liceum nosi imię Bohaterów spod Siekierek, a pozostałe szkoły wchodzące w skład ZSP Nr 1 noszą imię ppor. Ryszarda Kuleszy. Nie zapomnijmy także o słowach, które w sercach Polaków tkwią od lat najmłodszych: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud
Królewski szczep piastowy
Nie damy, by nas zgnębił wróg
Tak nam dopomóż Bóg!...”

LINKI


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie