ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY

ADMINISTRATOR

Akademia CISCO

Plakat

W listopadzie ruszyła III edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl, którego organizatorem jest XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Warszawie. Konkurs w tym roku odbywa się pod Honorowym Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Mogą wziąć w nim udział uczniowie trzecich klas gimnazjum i wszystkich klas szkoły średniej z całej Polski. Do wygrania są między innymi cztery laptopy ufundowane przez firmę KPMG świadczącą usługi z zakresu audytu, podatków i doradztwa gospodarczego oraz kalkulatory graficzne CASIO ufundowane przez firmę ZIBI. Partnerem konkursu jest firma o2.pl, a patronat prasowy sprawuje Cogito.

Konkurs MATMIX.pl został stworzony po to aby popularyzować matematykę wśród młodzieży, upowszechniać umiejętność korzystania z Internetu, motywować uczniów do systematycznej pracy i samodzielnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł. Umiejętność wykorzystywania technologii informacyjnych w nauce przedmiotów ścisłych sprawia, że stają się one bardziej przyjazne i zrozumiałe.

Konkurs matematyczny składa się z dwóch etapów. Pierwszy odbywa się za pośrednictwem strony internetowej konkursu www.matmix.pl, a drugi – finał – odbywa się w XL LO w Warszawie. W pierwszym etapie uczniowie, po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu, udzielają na stronie internetowej konkursu odpowiedzi na pojawiające się raz w tygodniu zestawy zadań testowych. Zadania prezentowane są w dwóch kategoriach wiekowych: w pierwszej rywalizują uczniowie trzecich klas gimnazjum i pierwszych klas szkół średnich, w drugiej młodzież klas starszych. Stopień trudności zadań wzrasta w miarę zbliżania się do końca konkursu. Najwytrwalsi i najlepsi uczestnicy przechodzą do drugiego etapu, który odbywa się w XL LO im. S. Żeromskiego w Warszawie. Finaliści rozwiązują test wielokrotnego wyboru, co pozwala wyłonić spośród nich zwycięzców. Wtedy też następuje zakończenie konkursu i wręczenie nagród uczestnikom finału.

W I edycji wzięło udział 2,5 tys. uczestników, a w kolejnej było ich już 3,5 tys. Internetowa witryna serwisu odnotowała podczas eliminacji ponad 100 tysięcy odsłon. Do finału drugiej edycji zakwalifikowanych zostało 142 uczniów z całej Polski. Najwięcej osób zakwalifikowało się z: Warszawy (13), Łodzi (11), Radomia, Lublina (po 9), Olsztyna (7). Najwięcej finalistów było z I LO w Łodzi (8 osób), XIV LO w Warszawie (7) i VI LO w Radomiu (6). Jednak najwyższe miejsca na podium rozdzielone zostały wśród innych miast. Zwyciężyli wtedy: Martha Ubik z II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie (w młodszej kategorii wiekowej) i Marek Siemdaj z II LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim (w kategorii uczniów starszych). Oprócz cennych nagród dla zwycięzców przygotowane zostały również upominki dla wszystkich finalistów.

Internetowy Konkurs Matematyczny MATMIX.pl to jeden z nielicznych, bezpłatnych, ogólnopolskich konkursów, skierowanych do tak wielu uczniów. Konkurs daje możliwość pogłębienia wiedzy i porównania się z innymi uczniami z całej Polski. Może w nim wystartować praktycznie każdy. Żeby wziąć udział w konkursie nie trzeba mieć Internetu w domu. Można przecież korzystać ze szkolnych pracowni komputerowych lub ogólnodostępnych kafejek internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu w konkursie mogą wziąć udział nie tylko uczniowie z dużych miast, ale również z bardzo małych miejscowości, mimo, że dostęp do Internetu jest tam ograniczony.

Szczegółowe informacje na temat III edycji konkursu można znaleźć na stronie www.matmix.pl

Danuta Zarzycka - organizator konkursu
nauczyciel matematyki w XL LO w Warszawie