Kontakty z nauczycielami

Relacja z Konferencji „Liderzy w edukacji”

W dniach 14-15 czerwca 2010 r. w gmachu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Liderzy w edukacji”, zorganizowana przez Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Wydziałem Zarządzania UŁ i Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji oraz Polskiej Akademii Nauk. Celem konferencji było stworzenie platformy dla szerokiej dyskusji nad teoretycznymi i praktycznymi aspektami przywództwa edukacyjnego, a także upowszechnienie dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań w działaniach pedagogiczno-wychowawczych. Tematem wielu rozmów – zarówno podczas obrad plenarnych, w sekcjach tematycznych, jak i w czasie mniej formalnych spotkań – były kwestie związane z realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach programów „Uczenie się przez całe życie” i „Młodzież w działaniu”.

Swoje tezy na temat sposobów kształtowania postaw liderskich przedstawili akademicy i praktycy, m.in. prof. zw. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Szmidt, prof. nadzw. dr hab. Joanna Michalak, Janusz Moos - dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Krzysztof Kaczmar z Fundacji Kronenberga, Alina Kozińska-Bałdyga z Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Pan J. Cezary Salamończyk, nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole, a także autor i koordynator wielu projektów międzynarodowych realizowanych w ZSP Nr 1 w Chojnie, na zaproszenie organizatorów uczestniczył w konferencji przedstawiając realizowane w naszej szkole projekty jako przykład dobrej praktyki.