Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Profilaktyka  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Absolwenci  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Comenius REGIO  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Kontakty z nauczycielami  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1chojna@o2.pl

tel./faks 091 414 20 29


PATRONATY - WSPÓŁPRACA

 
   
     
   
     
 
 
     
     
 
 
     
     

 


     
 

  

Projekt „Auschwitz – Pomnik Pamięci” realizowany
w ZSP Nr 1 w Chojnie


     ZSP Nr 1 w Chojnie realizuje  projekt pn. „Auschwitz-Pomnik Pamięci”, którego  celem jest  przybliżenie młodzieży historii ludności żydowskiej i jej kultury. Projekt koordynowany jest przez członków szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage. Na realizację projektu w ciągu ostatnich  miesięcy  złożyło  się kilka działań.
     Pierwszym  z nich była sprzedaż ciasteczek podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w celu  pozyskania  funduszy na m.in.  organizację wycieczki do Oświęcimia. Był to prawdziwy sprawdzian naszych umiejętności kulinarnych. Akcja ta była niezwykle udana. Wszystkie ciasteczka rozeszły się błyskawicznie, a dzięki hojności Radnych oraz gości uczestniczących w  sesji udało się uzyskać ponad 300 zł na realizację projektu.
     Następnym działaniem w ramach projektu było  obejrzenie przez  członków Klubu Europejskiego Douzelage  filmu pt. „Po-lin. Okruchy pamięci”. Po-lin to hebrajska nazwa Polski, która oznacza „tu zamieszkamy”. Film ukazuje wzajemne relacje Polaków i Żydów przed wybuchem II wojny światowej. Świadkowie tamtych czasów opowiadają o swoich żydowskich znajomych. W filmie pokazane jest codzienne życie Żydów, będących  ważną częścią społeczeństwa.


     27 lutego trzy członkinie Klubu wzięły  udział w debacie „Arbeit Macht Frei - złodzieje wiary i nadziei”, która odbyła się w Książnicy Pomorskiej. Dzień ten był 65. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Debatę poprowadził Remigiusz Rzepczak. Do zaproszonych gości należeli: Andrzej Dobrowolski, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Robert Ryss i Beata Woźniak. Na początku obejrzeliśmy fragmenty filmu „38081”. Są to wspomnienia Antoniego Dobrowolskiego - więźnia obozów w Auschwitz-Birkenau, Gross- Rosen i Sachsenhausen, o numerze 30081. Pan Dobrowolski  opowiada o swoich przeżyciach z czasów wojny. Jego relacje są wstrząsające. Dopiero opowieści naocznych świadków dają wyobrażenie o tym, co naprawdę działo się w obozach zagłady, jak okropne zbrodnie popełniano na ludziach. Są też dla nas przestrogą, aby coś podobnego nie zdarzyło się w przyszłości. Następnie gościom zadawano pytania dotyczące przyczyn zła, milczenia osób, które przeżyły to piekło. Poruszono też temat nauki historii w szkołach. Suche fakty i statystyki, których pełne są podręczniki nie przemawiają do uczniów. Potrzeba żywego kontaktu z historią, np. przez spotkania podobne do tego. Debata była dla nas bardzo ciekawa i dała dużo do myślenia. Opowieści pana Dobrowolskiego na dobre wryły nam się w pamięć. 
      Najważniejszym jak dotąd działaniem w ramach projektu  była wycieczka do Krakowa i KL Auschwitz-Birkenau, która odbyła się na przełomie stycznia i lutego br.


      Głównym punktem wyjazdu było zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau. Uświadomiło ono nam tragedię ludzi, którzy tu przebywali, chociaż to, co zdarzyło się w rzeczywistości, wiedzą tylko więźniowie. Widzieliśmy włosy, protezy, okulary, rzeczy osobiste ludności żydowskiej.  Wyzyskiwano z niej wszystko, co się dało, a następnie mordowano ją. Trudno uwierzyć, że ludzie potrafili w ten sposób traktować innych ludzi. Oglądaliśmy zdjęcia ofiar. Były to osoby wygłodzone, chore, wycieńczone katorżniczą pracą. W muzeum zachowała się też sterta pustych puszek po cyklonie B- substancji,  którą zgładzono taki ogrom  ludzi. Widzieliśmy ścianę śmierci, przy której rozstrzeliwano więźniów, cele przystosowane do różnego rodzaju tortur, m.in. celę św. Stanisława Kolbego. W milczeniu weszliśmy do komory gazowej i krematorium. Uczucie, że w tym miejscu zginęły tysiące niewinnych osób było dla nas wstrząsające. Wizyta tu była naprawdę poruszająca. Po raz kolejny zrozumieliśmy, że nie możemy dopuścić do podobnej zbrodni w przyszłości.
      Podczas wyjazdu zwiedziliśmy również żydowską dzielnicę Krakowa-Kazimierz.  Byliśmy w Centrum Kultury Żydowskiej, Muzeum Żydowskim, synagodze Remu i na cmentarzu żydowskim.         

  
      Oglądaliśmy także najpiękniejsze zabytki polskiej kultury. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Barbakan, Bramę Floriańską i wiele innych zabytków. Przekonaliśmy się, że Kraków to jedno z najpiękniejszych miast.         
      Nasza wycieczka miała też charakter kulturalny. Byliśmy w Teatrze Ludowym na przedstawieniu pt. „Wszystko o kobietach” . Sztuka była znakomita. Podziwialiśmy Dominikę Markuszewską, która z prawdziwym talentem wcielała się w różne role. Oglądaliśmy także sztukę „O rozkoszy” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Byliśmy też na filmie „Wszystko co kocham”.


      Wycieczka była niezwykle udana. Dostarczyła nam niesamowitych wrażeń. Dużo się podczas niej dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Jej jedyną wadą było to, że trwała tak krótko.
      Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, bez których pomocy projekt nie mógłby  być zrealizowany. Jesteśmy wdzięczni firmom: „Biuro Plus- Kitta i Spółka” ze Szczecina, Hurtowni Materiałów Budowlanych „Multipol”, L M POL  Sp.  z o. o. Bara 2 i ANGRAS-2 z Chojny za wsparcie naszego działania. Dziękujemy  opiekunowi Klubu Europejskiego  panu Cezaremu  Salamończykowi oraz pani Gabriel Lasowskiej, która była z nami w Książnicy.
      „Auschwitz-Pomnik Pamięci” jak do tej pory  jest bardzo ciekawym  projektem. Poszerza  naszą wiedzę o Holocauście. Dzięki uczestniczeniu w nim udało nam się zwiedzić Kraków, a przy okazji mieć intensywny kontakt ze sztuką i kulturą z najwyższej półki. Mamy nadzieję, że w przyszłości odbędzie się więcej tak ciekawych i kształcących działań.


Katarzyna Serdyńska – Klub Europejski Douzelage

 

 

 

 

 
     

LINKI


Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


Dziennik elektroniczny

 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie