Kontakty z nauczycielami

Focus on Future – Przyszłość na pierwszym planie

W dniach od 2. do 8. lipca 2010 r. gościliśmy w Chojnie, w ramach projektu pt. „Focus on future” – „Przyszłość na pierwszym planie” młodzież z: Sušice (Czechy), Köszeg (Węgry) oraz Siguldy (Łotwa). Projekt został dofinansowany przez program „Młodzież w działaniu” oraz Starostwo Powiatowe w Gryfinie. Łącznie w projekcie brało udział 28 młodych ludzi oraz 6 opiekunów.

Dzięki temu projektowi mogliśmy wspólnie z naszymi rówieśnikami porozmawiać o wyzwaniach, którymi musimy postawić czoło oraz o tym, jak lokalna prasa pokazuje problemy młodych ludzi. Mogliśmy poznać nowych ludzi i ich kulturę, co jest bardzo cenne.
      Pierwszego dnia, w piątek, gdy nasi zagraniczni goście przyjechali, pokazaliśmy im pokoje i mieliśmy czas na zapoznanie się i przełamanie barier. Przygotowaliśmy wspólnie międzynarodową kolację. Nasi goście zaserwowali nam swoje regionalne przysmaki, czyli mieliśmy prawdziwą ucztę.

Drugi dzień zaczęliśmy od śniadania, a później rozpoczęliśmy warsztaty. Rozmawialiśmy o obawach i nadziejach związanych z naszą przyszłością. Następnie, przedstawialiśmy prezentacje o organizacjach partnerskich oraz o naszych miastach, w których działa klub europejski Douzelage. Następnie przygotowaliśmy kilka zabaw integracyjnych, żeby lepiej się poznać. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzane Chojny. Pokazaliśmy naszym koleżankom i kolegom najciekawsze miejsca miasta, między innymi weszliśmy na wieżę kościoła Mariackiego i odwiedziliśmy ruiny kaplicy Świętej Gertrudy. Po kolacji, ostatnim naszym zadaniem tego dnia było przygotowanie plakatu i logo naszego projektu.

Niedziela, kolejny dzień projektu. Tego dnia, podzieleni na grupy, udaliśmy się do klas, żeby porozmawiać o tym, jak lokalne gazety w naszych krajach pokazują problemy młodych ludzi. Po tych warsztatach, przedstawiciele każdego państwa, razem w grupie, opracowali wnioski. Zostały one przedstawione na spotkaniu z dwoma dziennikarzami lokalnych gazet: „Gazety Chojeńskiej” oraz „Kuriera Szczecińskiego”. Głównym tematem naszego spotkania była młodzież oraz w jaki sposób opisywane są jej problemy na łamach lokalnej prasy. Potem my, dociekliwi młodzi ludzie mieliśmy swoje „pięć minut”. Mogliśmy zadawać pytania lub po prostu wyrazić swoją opinię na różne tematy. Po południu mieliśmy czas, żeby znaleźć ciekawe miejsca w Chojnie, które później, w małych grupkach będziemy fotografować. Po kolacji mogliśmy pograć w badmintona, skorzystać z sali gimnastycznej, pograć w siatkówkę, a następnie przygotowaliśmy się do wyprawy… oczywiście fotograficznej.

Godzina 22:00. Podzieleni na sześć grup, wyposażeni w aparaty fotograficzne, wyruszyliśmy w miasto, żeby uwiecznić najciekawsze miejsca Chojny na zdjęciach. Fotografie te zostały wykorzystane do przygotowania wystawy.
      Kolejnego dnia, w poniedziałek, zaraz po śniadaniu podzieliliśmy się na trzy grupy. Zadaniami na najbliższe dni było przygotowanie newslettera, broszury oraz wystawy fotograficznej. Gdy jedna grupa przygotowywała broszurę, dwie poszły na spotkanie z profesjonalnym fotografem, gdzie opracowywaliśmy zdjęcia z nocnej sesji fotograficznej, które chcieliśmy, żeby zostały wykorzystane do wystawy.

Ten dzień był jednym z najbardziej pracowitych w całym naszym projekcie. Wszyscy zajmowaliśmy się przygotowaniami do wydania newslettera, broszury i zorganizowaniem wystawy. Wybieraliśmy zdjęcia, tłumaczyliśmy teksty na ojczyste języki partnerów projektu, pisaliśmy nowe. Staraliśmy się, żeby efekt pracy był dobry.
Po obiedzie pojechaliśmy nad jezioro, Jelenin. Zabraliśmy ze sobą piłki, badmintona, stroje kąpielowe i gitarę i mnóstwo jedzenia. Zabawa była świetna. Mieliśmy okazję do lepszego poznania się i spędzenia ze sobą więcej czasu. Pod koniec naszego pikniku, wszyscy byliśmy rozśpiewani i w świetnych humorach.

We wtorek, po śniadaniu wyruszyliśmy do Szczecina. Tam, od razu pojechaliśmy na Jasne Błonia, gdzie mieliśmy trochę czasu, żeby porobić zdjęcia lub pozwiedzać. Następnym punktem naszego pobytu w Szczecinie było spotkanie z prof. Meyerem, radnym sejmiku wojewódzkiego, byłym marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Opowiedział nam o swojej pracy oraz oprowadził po sejmiku. Następnie udaliśmy się na lunch, a po posiłku zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich. Gdy wróciliśmy ze Szczecina, poszliśmy na kolację, a potem wróciliśmy do naszych zadań związanych z newsletterem, broszurą i wystawą.

Środa była dniem, który na pewno wszystkim uczestnikom projektu będzie kojarzyć się z wystawą fotograficzną. Od rana praca szła pełną parą, wszyscy byli skupieni na wystawie. Po lunchu, o godzinie 16 wszyscy udaliśmy się do budynku chojeńskiego Centrum Kultury, gdzie zgromadzili się zaproszeni goście. Na początku odbyło się uroczyste otwarcie, goście zostali powitani, a później wszyscy mogliśmy podziwiać piękne zdjęcia wykonane przez uczestników projektu. Tego dnia został również wydany newsletter. Mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z przybyłymi na wystawę Panem Wojciechem Konarskim – Starosta Gryfińskim oraz Adamem Fedorowiczem – Burmistrzem Chojny.

Po wystawie zorganizowaliśmy wspólną dyskotekę. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Nikt nie „podpierał ścian”, czyli zabawę należy uznać za udaną.
      Czwartek był jednym ze smutniejszych dni, bo musieliśmy się pożegnać. Wszyscy wstaliśmy bardzo wcześnie, zjedliśmy śniadanie i Czesi, Łotysze oraz Węgrzy wyruszyli w drogę powrotna do domu. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do spotkania.