|
Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelka życia”
w ZSP Nr 1 w Chojnie
" Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi. "
Jan Paweł II
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie w tym roku szkolnym, z inicjatywy młodzieży, powstał Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelka życia”. Opiekunami Klubu są pedagodzy szkolni Aleksander Lizak i Małgorzata Limanówka, a członkami uczniowie klas II, III i IV, w większości pełnoletni. Nasz szkolny Klub jest jednym z nielicznych tego typu działających w naszym województwie. Posiadamy program oraz plan działań, dostępne na stronie szkoły www.zsp1chojna.pl.
Celem działalności Klubu jest niesienie pomocy ludziom potrzebującym, promowanie idei humanitaryzmu, oświaty zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa, bezinteresowności działań na rzecz drugiego człowieka i środowiska, a przede wszystkim popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi.
W listopadzie 2009 r. miała miejsce pierwsza wizyta pełnoletnich członków klubu w Zachodniopomorskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.
Uczniowie: Julita Stachura, Rafał Misiewicz, Łukasz Przygrodzki, Natalia Sowul, Monika Jaroszyńska, Sylwia Jasińska, Joanna Rokicka, Adam Marek, Roksana Kannenberg oraz Katarzyna Przybyła wraz z opiekunami udali się do ZSKiK w Szczecinie, autokarem sponsorowanym przez panów Józefa Winnika, Michała Kwaterę i Radosława Steca, którym za pomoc serdecznie dziękujemy. Na miejscu młodzież została przywitana osobiście i serdecznie przez Panią Dyrektor Stacji dr Anitę Agapow, po czym rozpoczęła się akcja oddawania krwi. Jednocześnie były prowadzone rozmowy opiekunów z dyrekcją Stacji Krwiodawstwa na temat nawiązania bliższej i długofalowej współpracy wspomagającej działalność Szkolnego Klubu HDK.
Wrażenia i odczucia uczniów po oddaniu krwi:
Początkowo było trochę stresu czy przejdę badania, jak się potem będę czuł, jednak odwagi dodała mi myśl, że mogę komuś pomóc, że moja krew może uratować komuś życie.
Lepiej jest, jak pojedzie się samemu i przekona, jak to jest mieć satysfakcję i poczucie, że komuś się pomoże, że robi się naprawdę dobrze. Tego uczucia nie da się opisać słowami. Naprawdę, to jest jedna z tych chwil, które warto przeżyć.
… następnie pobranie krwi do badań, chwila napięcia i stresu czy nadaję się na honorowego dawcę krwi. Gdy dostałam wyniki, cały stres minął. Ucieszyłam się bardzo bo mój wynik był pozytywny. Już się nie bałam. Wiedziałam, że tym co robię, mogę komuś uratować życie i nie mogłam się już doczekać.
Świadomość tego, że komuś mogłam pomóc i zrobiłam dobry uczynek tak bardzo mnie podbudowała, że miałam siły i energię na wszystko. Było świetnie i nie mogę się doczekać kiedy pojadę następny raz.
Kolejny wyjazd do Stacji Krwiodawstwa w Szczecinie aby oddać krew odbędzie się 23. stycznia 2010 r.
Członkowie Klubu HDK w ZSP Nr 1 w Chojnie oddali do tej pory ok. 6 litrów tego bezcennego leku. Zachęcają wszystkich do zostania honorowym dawcą krwi, gdyż dzięki obdarowaniu potrzebujących krwią, mogą oni cieszyć się zdrowiem i życiem. Mogą świętować kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, pospacerować po plaży, spędzić noc pod gwiazdami...
Stacja Krwiodawstwa w Szczecinie wyraża ogromne podziękowanie za krew, która jest niezastąpionym lekiem. Oprócz kawy do wypicia na miejscu i 8 czekolad otrzymanych w Stacji Krwiodawstwa, dodatkowym przywilejem, na który może liczyć młody honorowy dawca po oddaniu krwi jest to, że rodzic ucznia może odliczyć od podatku 130 zł za1 litr krwi oddanej metodą konwencjonalną, a 170 zł za 1 litr metodą „plazmaferezy”.
Aleksander Lizak
Małgorzata Limanówka
|
|