Kontakty z nauczycielami

Święto szkoły 2010

Nie oderwiemy się od przeszłości, nie pozwolimy jej sobie wyrwać z duszy.

Pod takim hasłem 23. kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Święta Patronów Szkół wchodzących w skład naszego zespołu: Bohaterów spod Siekierek oraz podporucznika Ryszarda Kuleszy – około 2  tysięcy polskich żołnierzy, poległych w kwietniu 1945 r. w ciężkich walkach podczas forsowania Odry, jednej z najkrwawszych bitew polskiego wojska w czasie II wojny. W tym roku, w związku z żałobą narodową, jaką przeżywaliśmy po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, uroczystość odbyła się w innym niż zazwyczaj terminie oraz z pogłębioną refleksją dotyczącą naszej tożsamości narodowej, historii, pamięci o tych, którzy swoje życie oddali w walce za wolność naszej ojczyzny.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, Sekretarz Powiatu Gryfińskiego Pani Barbara Rawecka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Elżbieta Lorenowicz – Bień oraz byli i obecni nauczyciele i pracownicy administracyjni szkoły.

Wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu, o godzinie 12.00 w auli szkoły, rozpoczęła się główna część uroczystości. Po powitaniu gości głos zabrała Pani Dyrektor Adriana Salamończyk. Mottem uroczystego wystąpienia Pani Dyrektor były  słowa poetki Ewy Lipskiej: „Oni już byli. My właśnie jesteśmy. Wy dopiero będziecie”. „Spotykamy się aby uczcić pamięć  żołnierzy  1 Armii Wojska Polskiego biorących 65 lat temu udział w forsowaniu Odry, jednak wydarzenia ubiegłego tygodnia skłaniają nas do sięgnięcia  pamięcią  do lasu katyńskiego, gdzie 70 lat temu pomordowano polskich oficerów, do  misji w Iraku i Afganistanie, podczas których zginęli polscy żołnierze, a wśród nich  żołnierze z zaprzyjaźnionego Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach” – tymi między innymi słowami zwróciła się do uczestników uroczystości. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych. Kończąc swoje wystąpienie Pani Dyrektor szczególne słowa skierowała do uczniów: „Drodzy uczniowie, uczestnicząc jutro w uroczystościach forsowania Odry na cmentarzu w Siekierkach, zwróćcie uwagę na wiek pochowanych tam żołnierzy. Większość z nich to młodzi mężczyźni,  niewiele starsi od was.  Niech będzie to dla Was przesłaniem  do tego, aby nigdy więcej nie powtórzył się tak zły czas. Poszukując sensu w przydarzających się nam tragediach pomyślcie i o tym, żeby zrobić wszystko co w waszej mocy, aby jedność, którą stanowimy najczęściej  w obliczu nieszczęścia, była codziennością. Pracujcie nad tym, aby stać się lepszymi, aby dobrze przeżyć życie.  Wy dopiero będziecie.”

Pan Starosta w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy swoje życie oddali za ojczyznę - to prawdziwa lekcja historii i szacunku, powiedział. Podkreślił, że wolność, jako dar czasów pokoju, powinna być przez młode pokolenie szanowana, aby wierni byli ideałom honoru i patriotyzmu, poświadczonym życiem przez starsze pokolenie. Podziękował również Pani Dyrektor za trud włożony w organizowanie życia szkoły oraz pogratulował bardzo dobrych wyników uczniów na egzaminach maturalnych.

Niezwykle uroczystą chwilą było przekazanie pocztu sztandarowego Zespołu Szkół Zawodowych im. podporucznika Ryszarda Kuleszy. Ceremoniał przekazania poprowadził pan Marek Łągiewczyk.

Podczas uroczystości nauczyciele wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów organizowanych się w Tygodniu Języków Obcych, a Pan Starosta nagrodził uczniów biorących udział w konkursach promujących zdrowy styl życia, które odbyły się w ramach zrealizowanego w naszej szkole programu profilaktycznego finansowanego przez starostwo powiatowe.

Najbardziej oczekiwanym elementem obchodów Święta Szkoły był program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Bożeny Kuchyt. W spektaklu, łączącym śpiew i recytację, młodzi wykonawcy dostarczyli wszystkim niezwykłych wzruszeń i refleksji nad tym, że pamięć o tragicznych wydarzeniach w historii naszego kraju, pamięć o tych, którzy byli przed nami nadają naszemu życiu głębszy sens, prowadzą ku lepszemu poznaniu i zrozumieniu nas samych. Gromkimi brawami zachwyceni widzowie nagrodzili młodych wykonawców oraz pomysłodawczynię przedstawienia panią Bożenę Kuchyt, a powaga towarzysząca w przeżywaniu Święta Szkoły świadczyła, że uroczystość ta na trwale wpisała się w tradycję naszej szkoły.

Po uroczystości zaproszeni goście i nauczyciele spotkali się przy kawie, gdzie był czas na wspólne rozmowy i wspomnienia.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili naszą uroczystość swoją obecnością i serdecznymi słowami.