Ewaluacja wewnętrzna

Youth – Participation – Citizenship

Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie i Rada Miejska w Chojnie razem z partnerami z Malty i Węgier realizują projekt "Youth - Participation - Citizenship" z programu Młodzież w  działaniu. W dniach 10 - 13 kwietnia 2014 r. w Chojnie odbyło się spotkanie partnerów projektu. Stronę polską w projekcie reprezentują uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie zrzeszeni w Klubie Europejskim Douzelage. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy młodych ludzi na temat demokracji, wspieranie procesu podejmowania decyzji, promowanie uczestnictwa w życiu lokalnego społeczeństwa, prezentacja praw obywateli Unii Europejskiej oraz zachęcenie do głosowania w następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W projekcie udział bierze 13 uczestników z Polski, 10  z Malty oraz 10 z Węgier. 10 kwietnia odbyło się spotkanie integracyjne partnerów. 11 kwietnia wszyscy uczestnicy projektu zrobili sobie wspólne zdjęcie z Burmistrzem Chojny, po czym udali się do sali widowiskowej Chojeńskiego Centrum Kultury, by tam pracować nad zagadnieniami związanymi z aktywnością młodzieży, jej udziałem w życiu politycznym i społecznym na szczeblu lokalnym oraz europejskim.

Uczestnicy projektu przygotowali prezentacje multimedialne na temat władzy samorządowej oraz przedstawili wyniki ankiet na temat świadomości obywateli o zbliżających się wyborach do Europarlamentu. Partnerzy z Koszeg z Węgier

Marsaskali na Malcie

oraz członkowie Stowarzyszenia Douzelage w Chojnie

szczegółowo omówili swoje prezentacje.  Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwali moderatorzy: Pan Janusz Cezary Salamończyk

oraz Mark Causon.

Specjalnym gościem projektu był Pan Marek Gróbarczyk, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. na czym polega praca w Europarlamencie. W trakcie spotkania padło mnóstwo pytań, m.in. jaki wpływ na wybory ma młodzież? Co należało by zmienić w środowisku, w którym żyjemy? Jak wyobrażamy sobie Europę za 50 lat? Następnie partnerzy projektu wzięli udział w warsztatach dotyczących przyszłości Unii Europejskiej. Przygotowano plakaty i każda z grup przedstawiała na forum swoje przemyślenia.

Atrakcją dla uczestników projektu było zwiedzanie miasta oraz wejście na taras widokowy w kościele Mariackim w Chojnie.

Na zakończenie tego intensywnego dnia odbył się mecz piłkarski w grupach wielonarodowych. Wszyscy świetnie się bawili.

Kto to nie grał, ćwiczył na siłowni.

12 kwietnia w Centrum Kultury rozpoczęły się przygotowania do Flash mob - u.

Uczestnicy projektu zachęcali mieszkańców Chojny do wzięcia udziału w wyborach do Europarlamentu. Aby skupić na sobie uwagę, akcja rozpoczęła się od odtańczenia przez uczestników projektu belgijki, a na następnie zostały rozdane ulotki zachęcające do udziału w wyborach.

Po całodniowym wysiłku i pracy wszyscy uczestnicy projektu spędzili czas nad jeziorem w Brwicach, na wspólnym ognisku. Odbyły się zabawy i gry integracyjne. Partnerzy projektu podziwiali piękno naszej przyrody

oraz dodatkowe atrakcje

Wszyscy uczestnicy projektu nawiązali ciekawe znajomości dzięki wspólnej pracy oraz zabawie. Projekt odbył się sprawnie i znacząco wpłynął na postawę młodzieży wobec wyborów do Europarlamentu. Następne spotkanie odbędzie się w czerwcu w Marsaskali na Malcie.

Emilia Hadrzyńska