|
Wykład Prezesa NBP prof. Marka Belki
pt. Czy koniec kryzysu – bezpieczeństwo finansowe Polski
Akademia Obrony Narodowej to uczelnia wojskowa zlokalizowana w warszawskiej dzielnicy Rembertów. Jej początki sięgają roku 1947, kiedy to na mocy dekretu Rady Ministrów, powołano do życia Akademię Sztabu Generalnego. Następnie w wyniku przekształceń ustrojowych w 1990 roku, uczelnia przyjęła swoją dotychczasową nazwę. Prowadzi ona działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia wyższych kadr dowódczych Wojska Polskiego oraz cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa narodowegoi międzynarodowego.
Powołana jest także do prowadzenia rozległych prac badawczych w zakresie problematyki obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa międzynarodowego i sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki. Jednym z wielu ciekawych przedsięwzięć realizowanych na uczelni jest Wszechnica Bezpieczeństwa. Według informacji znajdujących się na stronach Akademii Obrony Narodowej to "...forum myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata wygłaszanych przez osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. Zapraszamy prezydentów, premierów, ministrów zarówno byłych, jak i obecnie piastujących najwyższe stanowiska w Rzeczypospolitej Polskiej i w innych państwach do przedstawienia swoich poglądów..."
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie nawiązał kontakty z uczelnią wiosną 2013 roku, czego wyrazem był udział uczniów naszej szkoły w biwaku klas mundurowych, który odbył się w maju. W październiku 2013 roku doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy ZSP Nr 1 w Chojnie a Wydziałem Bezpieczeństwa AON. Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału we Wszechnicy Bezpieczeństwa, a w jej ramach, 10 grudnia 2013 r. uczestniczyliśmy w wykładzie Prezesa NBP prof. Marka Belki pt. Czy koniec kryzysu – bezpieczeństwo finansowe Polski.
Premier podczas wykładu skupił się na trzech filarach, od których jego zdaniem zależy bezpieczeństwo finansowe państwa. Są to: dług, waluta oraz system bankowy. Według opinii prof. Belki obecne zadłużenie Polski nie jest niebezpieczne. Jest on optymistą, twierdząc, że rok 2014 będzie początkiem wyjścia z kryzysu. Drugi czynnik to waluta. Pytany o datę przyjęcia euro zalecał spokój. Ostatnim filarem bezpieczeństwa finansowego jest system bankowy, według Prezesa NBP, jeden z najlepszych w Europie. Ciekawa była też informacja, że właścicielami ponad 60% banków w Polsce są kraje zachodnie.
Po wykładzie miała miejsce debata, w trakcie której Pan profesor odpowiadała na zadawane pytania. Zdaniem profesora, polska gospodarka jest uzależniona od ożywienia w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Napawa to optymizmem: jesteśmy tani(czyli konkurencyjni), prowadzimy doskonałą politykę makroekonomiczną, możemy się pochwalić stabilną walutą. Wykład był ciekawy, nawet dla laików, którzy mogli dowiedzieć się wiele na temat mechanizmów funkcjonowania ekonomii i finansów we współczesnym świecie.
mgr Marek Bednarz podczas wykładu prof. Marka Belki
http://www.aon.edu.pl/2013/12/10/bezpieczenstwo-czasu-pokoju/
Uczestnikami Wszechnicy Bezpieczeństwa byli m.in. biskup polowy ks. dr Józef Guzdek, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele współpracujących szkół, uczniowie oraz kadra i studenci AON.
mgr Marek Bednarz
|