Wykład Prezesa NBP prof. Marka Belki
pt. Czy koniec kryzysu – bezpieczeństwo finansowe Polski

Akademia Obrony Narodowej to uczelnia wojskowa zlokalizowana w warszawskiej dzielnicy Rembertów. Jej początki sięgają roku 1947, kiedy to na mocy dekretu Rady Ministrów, powołano do życia Akademię Sztabu Generalnego. Następnie w wyniku przekształceń ustrojowych w 1990 roku, uczelnia przyjęła swoją dotychczasową nazwę. Prowadzi ona działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia wyższych kadr dowódczych Wojska Polskiego oraz cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa narodowegomiędzynarodowego.

vqps.jpg

Powołana jest także do prowadzenia rozległych prac badawczych w zakresie problematyki obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa międzynarodowego i sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki. Jednym z wielu ciekawych przedsięwzięć realizowanych na uczelni jest Wszechnica Bezpieczeństwa. Według informacji znajdujących się na stronach Akademii Obrony Narodowej to "...forum myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata wygłaszanych przez osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu lub obecnie kształtują podstawy światowego bezpieczeństwa. Zapraszamy prezydentów, premierów, ministrów zarówno byłych, jak i obecnie piastujących najwyższe stanowiska w Rzeczypospolitej Polskiej i w innych państwach do przedstawienia swoich poglądów..."

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie nawiązał kontakty z uczelnią wiosną 2013 roku, czego wyrazem był udział uczniów naszej szkoły w biwaku klas mundurowych, który odbył się w maju. W październiku 2013 roku doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy ZSP Nr 1 w Chojnie a Wydziałem Bezpieczeństwa AON. Otrzymaliśmy zaproszenie do udziału we Wszechnicy Bezpieczeństwa, a w jej ramach, 10 grudnia 2013 r. uczestniczyliśmy w wykładzie Prezesa NBP prof. Marka Belki pt. Czy koniec kryzysu – bezpieczeństwo finansowe Polski.

Premier podczas wykładu skupił się na trzech filarach, od których jego zdaniem zależy bezpieczeństwo finansowe państwa. Są to: dług, waluta oraz system bankowy. Według opinii prof. Belki obecne zadłużenie Polski nie jest niebezpieczne. Jest on optymistą, twierdząc, że rok 2014 będzie początkiem wyjścia z kryzysu. Drugi czynnik to waluta. Pytany o datę przyjęcia euro zalecał spokój. Ostatnim filarem bezpieczeństwa finansowego jest system bankowy, według Prezesa NBP, jeden z najlepszych w Europie. Ciekawa była też informacja, że właścicielami ponad 60% banków w Polsce są kraje zachodnie.
Po wykładzie miała miejsce debata, w trakcie której Pan profesor odpowiadała na zadawane pytania. Zdaniem profesora, polska gospodarka jest uzależniona od ożywienia w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech. Napawa to optymizmem: jesteśmy tani(czyli konkurencyjni), prowadzimy doskonałą politykę makroekonomiczną, możemy się pochwalić stabilną walutą. Wykład był ciekawy, nawet dla laików, którzy mogli dowiedzieć się wiele na temat mechanizmów funkcjonowania ekonomii i finansów we współczesnym świecie.

mgr Marek Bednarz podczas wykładu prof. Marka Belki

Uczestnikami Wszechnicy Bezpieczeństwa byli m.in. biskup polowy ks. dr Józef Guzdek, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele współpracujących szkół, uczniowie oraz kadra i studenci AON.

mgr Marek Bednarz