Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 


   
   
 

Udział klasy II d LO w obchodach
Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej
w Szczecinie

W dniu 7 listopada 2013 r. uczniowie klasy II d LO uczestniczyli w  Międzynarodowym Dniu Fizyki Medycznej, który odbył się w Szczecinie, w Domu Marynarza przy ulicy Malczewskiego 10 i był zorganizowany przez Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii oraz  Instytut Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Uczniowie wzięli udział w wykładzie prof. Konrada Czerskiego „Promieniowanie jonizujące w fizyce i medycynie – jak niebezpieczne jest ono naprawdę?” Po wykładzie zwiedzali Laboratorium Badawczo - Rozwojowe Uniwersytetu Szczecińskiego - eLBRUS, a  w  nim  laboratoria fizyki jądrowej i medycznej, radiospektroskopii oraz optoelektroniki. Dodatkową atrakcją była wystawa EUREKA.



Fizyka medyczna po raz pierwszy obchodzi swój międzynarodowy dzień. Data została wybrana nieprzypadkowo. 7 listopada przypada rocznica urodzin Marii Skłodowskiej - Curie, laureatki nagrody Nobla, uważanej powszechnie za pionierkę badań nad  promieniotwórczością.



Wykład o promieniowaniu jonizującym w fizyce i medycynie był bardzo ciekawy. Pan  profesor przedstawił sylwetkę Marii Skłodowskiej – Curie, ciekawostki z jej życia i  pracy naukowej. Przybliżył nam również działania elektrowni jądrowych - pozytywne i  negatywne skutki ich funkcjonowania. Byliśmy zaskoczeni tym, że wszystko wokół jest  napromieniowane, ale nie ma to aż takiego negatywnego wpływu na ludzki organizm. Na  Ziemi znajduje się wiele obszarów o podwyższonej zawartości naturalnych pierwiastków promieniotwórczych, na których żyje ok. 5% ludności świata(przykładowo Włochy, Brazylia, Francja, Indie). Promieniowanie jonizujące od początku istnienia życia na Ziemi służy człowiekowi. Jego zastosowanie ratuje ludzi dotkniętych chorobą nowotworową.
W medycynie, do leczenia schorzeń(nowotworów) - poprzez naświetlanie ich  promieniowaniem jonizującym - służą akceleratory. W laboratorium jądrowym mogliśmy zobaczyć akcelerator liniowy i poznać jego działanie i zastosowanie.


IM000452


W laboratorium radiospektroskopii poznaliśmy działanie i zastosowanie spektrometru magnetycznego rezonansu jądrowego. W medycynie zjawisko rezonansu magnetycznego stosuje się w ramach jednej z technik tomograficznych, którą nazywa się obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego.


 


W pracowni optoelektroniki mieliśmy okazję zobaczyć „na żywo” układ optyczny do  badań spektroskopowych, bazujący na holograficznych siatkach dyfrakcyjnych, umieszczony na wysokiej klasy stole antywibracyjnym. Po raz pierwszy mogliśmy podejrzeć jak tworzy się hologram.
We wszystkich tych laboratoriach, prowadzący ciekawie opowiadali o działaniach urządzeń pomagających w leczeniu i chętnie odpowiadali na nasze pytania.



Dodatkową atrakcją była dla nas wystawa Eureka, podczas której mogliśmy sami  doświadczać zjawisk i praw zachodzących w fizyce(np. słyszalny szept z drugiego końca sali, który jest ogniskowany przez dużą czaszę - niekończący się tunel).
Prezentowane na wystawie eksponaty są bardzo proste, jednak tak przedstawione, że  działają na wyobraźnię. Przy eksponatach są krótkie opisy składające się z dwóch części. W pierwszej części sformułowane jest polecenie wobec zwiedzającego, aby wykonał konkretną czynność i doprowadził do określonego skutku. W drugiej części opisana jest  fizyczna strona zjawiska. Ponadto, znajdujący się na wystawie animator, w prosty sposób wyjaśniał nam różne ciekawe zjawiska.



Możliwość samodzielnego przećwiczenia praw zachodzących w fizyce i zastosowaniu ich w dzisiejszej technologii pozwoliła lepiej zrozumieć działania najprostszych urządzeń.



Wycieczka była bardzo udana pomimo niesprzyjającej na początku dnia pogody. Nasze dobre humory i śpiew w autokarze rozpędziły chmury deszczowe, tak, że w końcu zaświeciło słońce. Spędziliśmy ten czas bardzo przyjemnie i pożytecznie. Wykład, spotkania w laboratoriach, zwiedzanie interaktywnej wystawy pozwoliły zrozumieć, jak ważne znaczenie ma fizyka, w szczególności w rozwoju medycyny, leczeniu chorób.


Amelia, Daria, Kamil i Dominik
z klasy II d

 


LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie