Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Ewaluacja wewnętrzna  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 


 

Obchody Dnia Geografa na Wydziale Nauk o Ziemi
Uniwersytetu Szczecińskiego

 

8 kwietnia 2014 roku uczniowie klas I b i II d LO wzięli udział w obchodach Dnia Geografa, zorganizowanego w ramach Tygodnia Ziemi, na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Na obchody Dnia Geografa wyruszyliśmy o godzinie ósmej. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Każda z grup miała inny rozkład zajęć. Wykładowcy starali się w ciekawy sposób przedstawić nam tematy swoich zajęć, opowiadając o najróżniejszych zagadnieniach, czasem pozornie niezwiązanych z geografią. Poszczególne grupy brały udział w zajęciach w laboratorium. Podczas wykładów dowiedzieliśmy się, miedzy innymi: jak powstaje tsunami, co nasiona z przeszłości mogą powiedzieć o życiu dawnych ludzi, jaki wpływ na człowieka ma Słońce. Wykłady kończyły się konkursami z nagrodami. Każdy uczestniczył łącznie w trzech typach zajęć. Po godzinie 13.00 wszyscy pojechaliśmy na obiad, a następnie wróciliśmy do domu. Opiekunem wycieczki była Pani mgr Edyta Daszkiewicz.


Wiktoria Gil, kl. I b LO


Nasza grupa rozpoczęła wykłady od zajęć pod tytułem "W poszukiwaniu pierwszego archozaura - wykopaliska w Rosji". Wykładowca opowiadał o wyprawie do Rosji, która dotyczyła wykopalisk szczątków dinozaurów oraz skamielin. Oprócz tego mogliśmy zobaczyć piękne krajobrazy Rosji oraz dowiedzieć się jak żyją ludzie z tamtych okolic. Na koniec wykładowca pokazywał skamieliny, które musieliśmy odgadnąć. Jeśli ktoś jakąś rozpoznał, mógł zabrać skamielinę ze sobą.
Drugi wykład, na który się udaliśmy nosił tytuł „Zjawisko tsunami”. Wykładowca najpierw dokładnie, ale zrozumiałym językiem, wytłumaczył nam czym jest to naturalne zagrożenie człowieka i co je wywołuje. Dowiedzieliśmy się, że jest to dość rzadkie zjawisko, ale katastrofalne w skutkach. Zostały nam pokazane miejsca, w których najczęściej występuje. Ponieważ system ostrzegania jest bardzo ważny, poznaliśmy wszystkie aspekty i sposoby ochrony przed ogromną falą. Prezentacja była wzbogacona o liczne zdjęcia i filmiki, co pomogło nam zrozumieć skalę tego zjawiska.

Ostatni wykład odbywał się pod nazwą: "Wykorzystanie GIS jako narzędzia geografii historycznej" lub też "Duchy historii". Wykładowca omawiał historyczne wydarzenia dotyczących pułku ułanów. Przypomniał nam także o odzyskaniu niepodległości oraz o tym, jak ważną rolę podczas tego wydarzenia pełnił Józef Piłsudski. Jednak głównym zamysłem tego wykładu było pokazanie jak sprawdzić czy dane miejsce, które istniało w przeszłości, istnieje do dziś. Do tego wykładowca, na podstawie zdjęć, pokazywał jak dane miejsca wyglądają obecnie. Oprócz tego dowiedzieliśmy się jak wyznaczyć miejsce, z którego fotografia została zrobiona. Na koniec mogliśmy zobaczyć aparat, który ma 102 lata oraz stare zdjęcia Szczecina jako przykład własnych pomiarów wykładowcy.



Po każdych zajęciach wykładowca zadawał dwa konkursowe pytania. Osoby, które zgłosiły się jako pierwsze i dobrze odpowiedziały, dostały w nagrodę drobny upominek.


Agata Pieróg i Amelia Będzak, kl. II d LO



Program naszej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim zawierał m.in. wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne. Tematem pierwszego z wykładów naszej grupy była przeszłość geologiczna naszej planety - Ziemi oraz zmiany klimatu na przestrzeni czasu. Wykładowca był bardzo miły i posługiwał się w pełni zrozumiałym językiem. Przydała nam się również wiedza zdobyta na ostatnich lekcjach geografii, przez co nie mieliśmy problemu z odpowiedziami na zadawane przez wykładowcę pytania. Podczas tego spotkania odpowiedzieliśmy sobie na dosyć nurtujące pytanie: „Czy żyjemy w wyjątkowych czasach?”. Choć większość argumentów była na tak, to doszliśmy do wniosku, że jest jeden argument obalający tę tezę - klimat. Klimat zmieniał się, nadal się zmienia i będzie się zmieniał, więc jednak nasze czasy nie są aż takie wyjątkowe.
Kolejne spotkanie miało postać wykładu i badań laboratoryjnych, których przedmiotem były okrzemki - klasa jednokomórkowych glonów. Zajęcia w dużym stopniu nam się spodobały. Mogliśmy prowadzić obserwacje mikroskopowe, a także przygotować własne preparaty z wykorzystaniem okrzemek.


Podsumowując, dzień należał do udanych. Pogłębiliśmy swoją dotychczasową wiedzę i zdobyliśmy nową. Jednak wydaje nam się, że najbardziej zapamiętamy wykład dotyczący przeszłości geologicznej Ziemi.


Agnieszka Górniak i Jolanta Jarząbek, kl. II d LO

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie