Spektakl „Oskar i pani Róża”
w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

30 października 2013 r. po zajęciach szkolnych wybraliśmy się z opiekunami do Teatru Współczesnego w Szczecinie na niezwykle wzruszający spektakl pod tytułem „Oskar i pani Róża” w reżyserii Anny Augustynowicz. Do teatru wybrało się 44 uczniów z różnych klas liceum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej.

źródło: http://saa.pl/wydarzenie,222,2011-05.html

Przed godziną 19:00 znaleźliśmy się w budynku Teatru Współczesnego. Po otrzymaniu biletów weszliśmy na salę, zajęliśmy właściwe miejsca i cierpliwie, choć w wielkim napięciu, czekaliśmy na rozpoczęcie przedstawienia. Już sama scenografia budziła nasze zainteresowanie. Na scenie ukazane było tło zmultiplikowanego jak w lustrach szpitalnego łóżka. Szczególną uwagę zwróciliśmy na niezwykle przemyślaną i ciekawą, choć niezbyt zawiłą fabułę.
Oskar, chłopiec chory na białaczkę, odwiedzany jest przez wolontariuszkę - panią Różę, nazywaną przez niego ciocią. Namawiany jest on przez nią do rzeczy niemożliwych. Każdy kolejny dzień ma być w jego wyobraźni dziesięcioma latami życia. To właśnie dzięki niej bohater poznaje swoją pierwszą miłość – Paggy Blue, przeżywa „małżeństwo”, „rozstanie”. Chłopiec codziennie ma pisać list do Boga, w którym opisuje swoje wątpliwości, doświadczenia życiowe, relacje z rodzicami i oczekiwania. Ciocia Róża, wykorzystując przedziwne opowieści o legendarnych zapaśniczkach, z którymi rzekomo walczyła, starała się  pomóc Oskarowi pogodzić się z nadchodzącą śmiercią.

źródło: http://www.wspolczesny.szczecin.pl/77,oskar_i_pani_roza.html

Jesteśmy pełni podziwu dla gry aktorskiej Wojciecha Brzezińskiego, który wcielił się w rolę Oskara oraz Anny Januszewskiej, która odgrywała rolę pani Róży. Budowali oni genialnie swoje kreacje sceniczne poprzez specyficzny ruch sceniczny, nietuzinkową dykcję, gesty oraz makijaż. „Oskar i pani Róża” to jeden ze spektakli, który od kilku lat zachwyca publiczność. Nie da się ukryć, że zachwycił również nas. W czasie powrotu do domu nie obyło się bez licznych komentarzy na temat przedstawienia, osobistych refleksji i przeżyć.

Agnieszka Górniak, kl. II d LO
Sebastian Della Pietà, kl. III MPS