|
Uroczyste Obchody Święta Szkoły 2014
11 kwietnia 2014 r. o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy akademię z okazji Święta Szkoły. Każda rocznica Forsowania Odry to również Święto Szkoły, która nosi imię Bohaterów spod Siekierek i ppor. Ryszarda Kuleszy.
Jak co roku mogliśmy liczyć na obecność wspaniałych gości. Na uroczystości obecni byli: Starosta Gryfiński - pan Wojciech Konarski, Wicestarosta - pan Jerzy Miler, Sekretarz Powiatu Gryfińskiego - pani Barbara Rawecka, Z - ca Burmistrza Gminy Chojna - pan Wojciech Długoborski, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Kazimierz Komorzycki, Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski, Ksiądz Kanonik Henryk Przestacki, Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Barbara Andrzejczyk, Dyrektor ZSP Nr 2 w Gryfinie - pani Joanna Mendrygał oraz Wicedyrektor ZSP Nr 2 w Gryfinie - pan Maciej Puzik. Zaszczycili nas swoją obecnością również przedstawiciele instytucji patronujących szkole. Z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej z Warszawy przybył mjr Piotr Lotarski. V Pułk Inżynieryjny w Szczecinie reprezentowali: panowie kpt. Mirosław Puzyniak i chorąży Henryk Trębas, a Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - pan dr inż. Mateusz Piwowarski. Przybyli też rodzice oraz byli pracownicy szkoły. Akademię rozpoczął występ chóru szkolnego, który odśpiewał Hymn Narodowy oraz Gaudeamus Igitur. Po występie chóru nastąpiła ceremonia przekazania sztandarów, którą poprowadził pan mgr Marek Łągiewczyk.
Prowadzący akademię Konrad Wiszniowski serdecznie powitał wszystkich gości, a Mikołaj Gajowski przeczytał rys historyczny dotyczący Forsowania Odry. Wrażenie było niecodzienne, ponieważ wtórowała mu Joanna Dziura, grając na organach utwór „Polskie drogi”. Później piosenkę „Taki kraj” pięknie zaśpiewała Ewa Sokołowska. Częścią integralną takich uroczystości są przemówienia. Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Adriana Salamończyk. W swojej przemowie zaznaczyła, że kultywowanie tego typu rocznic jest naszą narodową powinnością, bez której nasza tożsamość skazana byłaby na zatracenie. W myśl sentencji „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”, Pani Dyrektor wyraziła przekonanie, iż jesteśmy zobowiązani podziękować poległym żołnierzom za możliwość życia w wolnym kraju. Zaznaczyła przy tym, że organizowanie akademii, obchodów i apeli to integralna część procesu nauczania i kształtowania w młodzieży szacunku do wolności. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zebranym za przybycie, również księżom, proboszczom chojeńskich parafii. Okazja była niecodzienna, ponieważ w tym roku, obchody Święta Szkoły zbiegły się z zakończeniem rekolekcji wielkopostnych.
Jako drugi głos zabrał Starosta Gryfiński, pan Wojciech Konarski. Mówił, jak dużą radością napawa Go fakt, że nasza młodzież kultywuje pamięć o wydarzeniach II Wojny Światowej, o wydarzeniach, które były bardzo ważne dla historii Europy i świata. Mówił też o dzisiejszej sytuacji na Ukrainie, że w obliczu takich wydarzeń liczy się suwerenność i siła wewnętrzna kraju, która bierze się z codziennej pracy, poziomu nauczania i poszanowania prawa. Pan Starosta zaznaczył, że inne szkoły pokazują naszą ZSP Nr 1 w Chojnie za wzór dobrej współpracy, również tej międzynarodowej. Wspomniał o podwyższonej wartości uczniowskich stypendiów za wyniki w nauce, inne osiągnięcia, w tym artystyczne, sportowe.
W związku z zakończenie rekolekcji wielkopostnych głos zabrał ksiądz prałat Antoni Chodakowski. Ksiądz wspomniał o zbliżającej się kanonizacji papieża Jana Pawła II. Podziękował Pani Dyrektor i władzom powiatowym za kształcenie młodzieży, za dbanie o ich duchowość oraz za pogłębianie historii i pamięci bohaterów poległych podczas Forsowania Odry. Obecni na sali uczcili pamięć tamtych wydarzeń chwilą ciszy, odmówili modlitwę pańską.
Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Barbara Andrzejczyk - w imieniu całej Rady Rodziców przekazała Pani Dyrektor kwiaty oraz podziękowania za wszelkie działania edukacyjno - wychowawcze, za wspaniałe pomysły i piękne projekty, które wpływają pozytywnie na rozwój naszej młodzieży. Złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom życzenia dalszych sukcesów.
Głos zabrał tegoroczny rekolekcjonista - ksiądz Lucjan Chronchol. W ciepłych słowach, trafiając do młodzieży zebranej na sali, zgłębił cel i sens rekolekcji wielkopostnych. Przedstawił uczniom młodą dziewczynę, Karolinę, która odważnie opowiedziała historię swojej choroby i drogę, jaką musiała przejść, by wyzdrowieć i dać świadectwo. Rekolekcje zakończyła pieśń w wykonaniu Karoliny i dwóch sióstr zakonnych, które prowadziły rekolekcje dla młodzieży.
Całość akademii miała podniosły wydźwięk. Chór śpiewał jeszcze kilkakrotnie, prezentując publiczności utwory: „Cześć polskiej ziemi” oraz „Breve Regnum”. Śpiewała też Ewa Sokołowska, która zachwyciła obecnych wykonaniem utworu Ave Maria.
Po części oficjalnej nastąpił moment wręczania nagród uczniom. Pani Dyrektor Adriana Salamończyk i pani Wicedyrektor Małgorzata Limanówka wręczyły nagrody, dyplomy i przechodnie puchary klasom, które zwyciężyły we współzawodnictwie o tytuł „Superklasy roku szkolnego 2013/2014”. W tym roku spośród klas LO zwyciężyła klasa 1 a – wychowawca pani mgr Edyta Krupa - Nadolny, z klas TZ i TB tytuł wywalczyła klasa 1 H/Ż – wychowawcy pani mgr Izabela Barylska i pani mgr Bianka Małysz – Lewandowska. Wśród klas ZSZ najlepsza okazała się klasa 1 MMS - wychowawca pan mgr Rafał Kaliciak.
Nauczyciele wręczyli uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursach, miedzy innymi: w „Alfiku matematycznym”, konkursie „Omnibus” dla klas drugich, „XXVII Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych”, konkursie „Geo – planeta”, konkursie „Pięknie nakryty stół Bożonarodzeniowy”, konkursie „Mój zawód, moja pasja”. „Olimpiadzie Przedsiębiorczości”, „Szkolnym konkursie o oszczędzaniu”. Nagrodzono również laureatów konkursów organizowanych podczas Tygodnia języków obcych.
Akademię zakończyła część artystyczna, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani mgr Edyty Krupy – Nadolny i pani mgr Bożeny Kuchyt. Przedstawienie pod tytułem „Jeden dzień w szkole” w sposób satyryczny okazało naszą codzienność, problemy uczniów i nauczycieli. Po przedstawieniu zaproszeni goście, w dobrych humorach, udali się na rozmowy w kuluarach i poczęstunek w pokoju maturzystów.
mgr Aneta Żurawska - Rusek
|