Tuwim dla każdego
Jestem tylko łowcą słów.
Czujny i zasłuchany
Wyszedłem w świat na łów.
J. Tuwim – Słowo i ciało
W dniu 4 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się kameralne spotkanie poetyckie poświęcone życiu i twórczości Juliana Tuwima, przygotowane przez młodzież z klas I A i I B LO działającą w szkolnym Kole teatralnym pod opieką pań: mgr Edyty Krupy – Nadolny i mgr Bożeny Kuchyt. Oprawę plastyczną przygotowali uczniowie z klasy I H/Ż w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Podczas uroczystości można było obejrzeć ciekawą wystawę książkową dzieł poety zebraną i przygotowaną przez panie: mgr Alinę Rewers i mgr Gabrielę Lasowską. Profesjonalną prezentacje o życiu i twórczości Tuwima z unikatowymi fotografiami i rękopisami dzieł poety przygotowała uczennica Alicja Krystofiak.
Spotkanie było adresowane do pasjonatów poezji, którzy w miłej atmosferze spędzili barbórkowe popołudnie. Uczniowie biorący udział w tym kulturalnym przedsięwzięciu podkreślili najciekawsze momenty z życia poety. Między innymi fakt, że pochodził ze słynnego z solidnej pracy miasta Łodzi, był członkiem grupy Skamander, pisywał kilka lat w „Cyruliku Warszawskim”, a następnie w „Szpilkach”. Podczas drugiej wojny światowej emigrował. Wtedy właśnie ułożył „Kwiaty polskie”.
Młodzi artyści bez patosu z młodzieńczym wdziękiem opowiadali o swoich doświadczeniach z lekturą wierszy poety, bo przecież utwory Tuwima znamy wszyscy. Zanim nauczyliśmy się rozróżniać litery, rodzice i dziadkowie czytali nam jego wiersze. Kilka pokoleń wychowało się na „Lokomotywie”, „Rzepce”, „Słoniu Trąbalskim i wielu, wielu innych utworach. Od przedszkola, przez wszystkie lata szkolne, spotykamy się z twórczością tego skromnego za życia poety.
Spotkanie dla wszystkich uczestników było okazją do wspomnień tych lat dziecięcych, beztroskich. W bibliotece panowało skupienie, zwłaszcza podczas pięknego czytania poezji, przecież każdemu dobrze znanej. Po części artystycznej uczestnicy zostali zaproszeni na rozmowy poetyckie przy kawie i cieście przygotowanym przez uczniów z klasy I A LO. Spotkanie było doskonałą powtórką z Tuwima dla wszystkich uczestników, a młody duch młodzieży i ich ciekawe interpretacje podjęcia tematu pokazały, że poezja nie musi być nudna i patetyczna, ale skłaniająca do refleksji i wspomnień.
Takie działania artystyczne doskonale integrują zespoły międzyklasowe, młodzież chętnie angażuje się w organizację i przygotowanie imprezy, której efektem są wspólne artystyczne przeżycia i chęć tworzenia czegoś ciekawego.
mgr Edyta Krupa – Nadolny
|