Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 18 - 24 listopada 2013 roku uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości(Global Entrepreneurship Week). Jest to ogólnoświatowa inicjatywa, mająca na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodzieży. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2008 roku. Polska od samego początku włączyła się w tę inicjatywę. Obecnie uczestniczy w niej już 140 państw.
Przygotowaniem w szkole gazetek i plakatów o tematyce związanej ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości zajęły się uczennice klasy 1 a i 1 b.
Udział w Tygodniu Przedsiębiorczości rozpoczęliśmy od spotkania klasy 3 HG z panią Katarzyną Potapińską. Spotkanie dotyczyło zakładania i prowadzenia działalności agroturystycznej. Uczniowie mieli możliwość uzyskania praktycznych porad, poznania „od podszewki” codziennej pracy oraz warunków, które trzeba spełnić, aby założyć taką działalność. Kluczowe znaczenie ma też sposób rozliczenia podatkowego i możliwość prowadzenia dodatkowych działań w ramach działalności agroturystycznej.
19 listopada klasy 1 b, 4 TB oraz 3 c uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Dorotę Olszak z Młodzieżowego Centrum Kariery w Chojnie – „Autoprezentacja, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”.
Oba spotkania zapoczątkowały cykl zajęć realizowanych w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”. Uczniowie obejrzeli film dotyczący działań, jakie należy podjąć, aby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem. Poznali zasady dotyczące ubioru, a także pytania, które mogą zadać pracodawcy. W tym samym dniu klasa 3 d uczestniczyła w zajęciach dotyczących poszukiwania pracy.
Kolejnym punktem w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości był 22 listopada wykład dr Arkadiusza Malkowskiego – prodziekana ds. studenckich ZUT, pt. „Wsparcie lokalnej przedsiębiorczości społecznej -prezentacja dostępnych źródeł finansowania”. Udział w nim brała klasa 2 TH oraz uczniowie z klasy 3 TH i 3 TG. Prowadzący w przystępny sposób wyjaśnił pojawiające się ostatnio w mediach pojęcie przedsiębiorczości społecznej, „aniołów biznesu”. Przedstawił jak można uzyskać środki na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Również 22 listopada odbyła się gra edukacyjna „Myjnionerzy”, symulacja prowadzenia małej firmy usługowej. Udział w niej brały trzyosobowe zespoły z klas pierwszych:
1 a - Sławomir Nowicki, Magdalena Błaszkiewicz, Nina Michalska
1 b - Mikołaj Daszkiewicz, Piotr Bil, Mikołaj Gajowski
1 c - Ewa Jarosz, Marcin Stasiński, Anita Rawecka
1B/I - Konrad Wiszniowski, Krzysztof Stamblewski, Adrian Chański
Gra polegała na utworzeniu jednostanowiskowej myjni, wyposażeniu jej za pieniądze pożyczone od inkubatora przedsiębiorczości, a następnie przygotowaniu ofert z nazwą firmy, zakresem usług i ceną za całoroczny karnet. Ilość sprzedanych karnetów była zależna od przyjętych kryteriów, np. najniższej ceny, rodzaju świadczonych usług. Uczniowie na podstawie swoich przychodów i kosztów musieli obliczyć zysk firmy.
Zwycięzcą okazała się klasa 1c, na drugim miejscu uplasowały się klasy 1 b i 1 B/I z takim samym wynikiem. Nie brakowało akcentów dramatycznych, gdyż jedna z myjni zbankrutowała.
W obsłudze gry pomagali uczniowie klasy 2 b: Mikołaj Dumicz, Maciej Cedro, Paulina Myszogląd, Rafał Żelichowski oraz uczennica klasy 3 d - Jolanta Tarasińska.
mgr Barbara Zubala
|