Tydzień Planowania Kariery Zawodowej

„Ogólnopolski Tydzień Kariery" został zainicjowany przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem tej akcji jest promowanie wśród młodzieży idei świadomego planowania własnej kariery zawodowej i podejmowania działań na rzecz poradnictwa zawodowego.
Tegoroczny "Ogólnopolski Tydzień Kariery", odbywał się w dniach od 14 do 20 października 2013 r. i został objęty patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Doradcy zawodowi zaangażowali uczniów, nauczycieli do aktywnego udziału w zaplanowanych spotkaniach. Organizatorki zadbały o rozpropagowanie akcji umieszczając informacje o planowanych działaniach na stronie internetowej szkoły, w pokojach nauczycielskich, na tablicach ogłoszeń oraz wieszając banery i plakaty.

W ramach obchodów Tygodnia Kariery Zawodowej odbył się cykl spotkań z przedstawicielkami Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnie.

Pani Małgorzata Rąpała - Zygmunt oraz pani Małgorzata Januszczak poprowadziły spotkania, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.
Tematem spotkań były m.in. informacje jak założyć własną firmę, jak pozyskać fundusze na założenie własnej działalności oraz jak zarejestrować się w biurze pracy jako osoba poszukująca pracy.

Doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Chojnie - pani Danuta Olszak poprowadziła zajęcia dotyczące m.in. aktywnych metod poszukiwania pracy, szczebli zdobywania kariery zawodowej oraz przedstawiła i omówiła projekt „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

Uczniowie obejrzeli film dotyczący predyspozycji zawodowych. Chętnie zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

W trakcie obchodów Tygodnia Kariery Zawodowej psycholog szkolny pani Magdalena Zagajewska była do dyspozycji wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy mogli zgłaszać się na indywidualne rozmowy. Uczniowie spotkali się także z przedstawicielami różnych zawodów: policjant, psycholog, pielęgniarka, pedagog, nauczyciel, strażak, ratownik wodny.

Celem spotkań było zapoznanie uczniów ze specyfiką różnych zawodów i poznanie ciekawych miejsc pracy. Zaproszeni goście opowiadali o swojej karierze zawodowej.

Młodzież z dużą uwagą wsłuchiwała się w wypowiedzi pracowników - przedstawicieli zawodów, chętnie zadawała pytania dotyczące ich pracy.
O swoich doświadczeniach zawodowych opowiadali: pielęgniarka - pani Wanda Nużyńska, pedagog szkolny - pan Aleksander Lizak, nauczyciel historii i języka niemieckiego, występujący również w charakterze przewodnika turystycznego - pan Norbert Oleśków oraz nauczyciel wychowania fizycznego - pan Marek Łągiewczyk, który ma uprawnienia ratownika wodnego i instruktora nauki pływania. Spotkania te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.
Specjalnymi gośćmi byli pani Anna Przybylska z Komisariatu Policji w Chojnie  oraz pan Marek Butrymowski z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej NR 2 w Szczecinie.

Pani Anna Przybylska i pan Marek Butrymowski w sposób rzeczowy i konkrety opowiadali o swojej pracy zawodowej, przedstawili także zasady przyjęcia do służb mundurowych, które reprezentowali oraz możliwości awansu zawodowego.

Doradcy zawodowi przygotowali również dla wszystkich wychowawców scenariusze zajęć oraz materiały związane tematycznie z planowaniem kariery zawodowej.

Uczniowie mieli okazję skorzystać z wielowymiarowego kwestionariusza preferencji zawodowych, kwestionariusza Scheina, kwestionariusza temperamentu, testu profilu zainteresowań, a także poznać style uczenia się.

Podczas Tygodnia Kariery Zawodowej prezentowana była wystawa fotograficzna uczniów:
Grzegorza Glińskiego z kl. 3 TI

Sylwii Frosik z kl. 3a

oraz Aleksandry Peli z 2d

Odbył się również konkurs fotograficzny „Moja pasja – mój zawód”. Wyniki konkursu zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły. Uczniowie mogli skorzystać z punktu informacyjnego, w którym udostępniono ulotki oraz informatory dotyczące planowania ścieżki kariery zawodowej i edukacyjnej.

W niedzielę odbyły się warsztaty nt. planowania kariery zawodowej dla młodzieży mieszkającej w internacie.

W zaplanowanych spotkaniach oraz warsztatach łącznie wzięło udział 362 uczniów.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim osobom zaangażowanym w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

mgr Sylwia Łozińska
mgr Dorota Szwiec