Ewaluacja wewnętrzna

„Wiosna Biologów” w Szczecinie

Dnia 9 maja 2014 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego po  raz  kolejny odbyły się spotkania z nauką, tym razem pod nazwą „ Wiosna Biologów”. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów oraz szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.Celem tych zajęć jest rozwijanie zainteresowań, popularyzowanie i propagowanie wiedzy biologicznej. Chcąc poszerzać i  utrwalać w praktyce wiedzę zdobytą na lekcjach biologii, w spotkaniach z nauką na  Wydziale Biologii wzięli udział uczniowie klasy II d i I a, którzy obecnie realizują biologię w zakresie rozszerzonym lub będą ją realizować w przyszłym roku szkolnym.

SL383809

Nauczyciele akademiccy wydziału, przedstawili bogatą ofertę około 70 zajęć - warsztaty, wykłady, laboratoria i pokazy. Można było poznać wyjątkowy świat fauny i flory – to, co widoczne gołym okiem i to, co rozpoznawalne dopiero pod mikroskopem. Ze względu na to, że zajęcia odbywały się w małych grupach, zaistniała potrzeba podzielenia naszych 45  uczniów na 4 grupy. Uczniowie pod opieką nauczycieli naszej szkoły, tj. mgr Lilli Grabczak, mgr Gabrieli Lasowskiej, mgr Agaty Motyl i mgr Agnieszki Pawlaczyk, w  godzinach od 9.00 do 13.30 mieli możliwość obserwacji wykrywania związków organicznych w różnych produktach spożywczych na Katedrze Biochemii lub wyizolować i  zobaczyć własne DNA na Katedrze Biologii Komórki.

SL383835

Grupa osób na Katedrze Fizjologii, po krótkim wprowadzeniu teoretycznym przez dr Dorotę Kawczugę, samodzielnie wykonała z pobranej z palca krwi włośniczkowej oznaczenia grupy krwi układu ABO i RH. Uczniowie ci, otrzymali zaświadczenia jako dowód na  przeprowadzenie owego doświadczenia.

SL383837

Zgodnie z ustalonym harmonogramem uczniowie klasy I a, aby pokazać im przedsmak zajęć, jakie czekają ich na lekcjach biologii, uczestniczyli w zajęciach z mikroskopami pt. „Tajniki świata roślin pod mikroskopem” oraz „Świat mikroorganizmów w powiększeniu”. Na  zajęciach tych samodzielnie wykonywali preparaty, obserwowali je w mikroskopie świetlnym i przygotowywali hodowlę mikroorganizmów.
W ramach realizacji podstawy programowej w zakresie podstawowym wszyscy uczniowie wzięli udział w wystawie „ Cuda rezerwatu Przyrody Świdwie” oraz wykładzie o  tym samym tytule.

SL383817

Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i czekają już na następny, w  przyszłym roku, z okazji „Nocy biologów”.
Zapraszamy chętnych, którzy chcieliby trochę poeksperymentować.

Organizator wycieczki
mgr Agnieszka Pawlaczyk