DZIAŁALNOŚĆ SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA
w I półroczu roku szkolnego 2013/2014

W I półroczu roku szkolnego 2013/2014 do Szkolnego Klubu Wolontariusza należeli uczniowie z klas I b, II a, II b, II c, III TH/TOUG, II a WZ. W pierwszym półroczu klub skupił się na zintensyfikowaniu współpracy z Domem Pomocy Społecznej oraz z Domem Dziecka w Trzcińsku – Zdroju. Od 20 do 22 września 2013 r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w Forum Szkolnych Kół Wolontariatu, zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej pod hasłem „Wolontariat zmienia - łączymy pokolenia”. Było ono zaadresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Celem Forum była wymiana doświadczeń oraz przygotowanie wolontariuszy do pracy z osobami starszymi.
Po raz trzeci szkolny wolontariat, który działa od 9 lat, miał  swoje święto – 5 grudnia. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w naszej szkole, udekorowanej plakatami promującymi ideę wolontariatu, wolontariusze rozdawali uczniom i pracownikom szkoły samoprzylepne serduszka, zaś nauczyciele religii otrzymali materiały do lekcji dotyczące wolontariatu. W ramach obchodów tego święta zorganizowano w szkole akcję na rzecz bezdomnych oraz dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku - Zdroju.
Klub kontynuował współpracę z instytucjami i ośrodkami oraz nawiązał współpracę z innymi, aby zetknąć młodzież z różnymi problemami dotyczącymi naszego społeczeństwa, w celu pokonywania barier mentalnych. W ramach pracy wolontariatu współpracowaliśmy z następującymi instytucjami:
- Centrum Wolontariatu, stowarzyszenie „Polites” w Szczecinie, któremu podlega Szkolny Klub Wolontariusza – wymiana doświadczeń, przekazywanie informacji o działalności klubu;
- Dom Dziecka w Trzcińsku – Zdroju – podczas wizyty 5 grudnia przekazaliśmy świąteczne dary – słodycze, środki higieny osobistej i czystości, które zebraliśmy dzięki wsparciu Samorządu Uczniowskiego;
- Dom Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju – odbyły się trzy owocne wizyty, głównie z udziałem wolontariuszy z kl. I b, II b oraz III TH/TG. Wolontariusze odwiedzili pensjonariuszy ze słodkim poczęstunkiem, drobnymi upominkami. Wizyty zaowocowały bliższymi kontaktami części podopiecznych DPS z wolontariuszami, którzy odwiedzają znajome „babcie” i „dziadków” częściej.
- Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Wspólnota Sant’Egidio – pomogliśmy zorganizować Obiad Bożonarodzeniowy dla bezdomnych i ubogich, który odbył się w Szczecinie w drugi dzień świąt, 26. 12. 2013 r. Wolontariuszki wraz z opiekunką SKW, Katarzyną Mickiewicz – Bindas, pomagały w obsłudze tej uroczystości. Wolontariusze oraz kilku nauczycieli przygotowali ponad czterdzieści paczek zawierających ciepłą odzież, artykuły spożywcze i przydatne bezdomnym rzeczy, które zostały przekazane potrzebującym na zakończenie uroczystego obiadu.
Na stronie internetowej ZSP Nr 1 w Chojnie w zakładce Wolontariat umieszczane są informacje na temat działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza.

mgr Katarzyna Mickiewicz – Bindas