Ewaluacja wewnętrzna

„Aktywniejszy – zdrowszy” – „More Active, more healthy”

Stowarzyszenie Douzelage w Chojnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie razem z partnerami z Czech i Rumunii realizują projekt „More active, more healthy“ w ramach programu Erasmus+. W dniach od 20.  do 25 lipca 2015 r. w Chojnie  odbyło spotkanie partnerów projektu. Jego uczestnikami byli młodzi ludzie w wieku od 15 do 20 lat  z Chojny, Sušice (Czechy) i Siret (Rumunia).
Głównym celem projektu było promowanie zdrowego stylu życia wśród młodych Europejczyków. Trzydzieścioro młodych ludzi oraz sześcioro dorosłych koordynatorów  brało udział w  zajęciach w celu nabycia wiedzy, jak prawidłowo dbać o swoje zdrowie i ciało. Uczestnicy projektu dowiedzieli się, że edukacja zdrowotna jest jednym z najważniejszych zagadnień współczesnego świata i na pewno ma bardzo duży wpływ na długość ludzkiego życia. Podczas zajęć  stosowane były metody nauczania pozaformalnego, takie jak m.in.: gry sportowe, zabawy integracyjne, warsztaty, dyskusje panelowe i prezentacje multimedialne. Młodzież mogła uzyskać dodatkowe informacje o mniej popularnych formach rekreacji, takich jak karate, joga, slackline i boulles oraz mogli spróbować w nich swoich sił.

Jednym z najtrudniejszych zadań dla wszystkich uczestników projektu było wzajemne poznanie się, ponieważ zdolność zawierania nowych znajomości jest bardzo ważna dla realizacji wszelkich działań związanych z projektami, które koncentrują się na pracy zespołowej. Dlatego też uczniowie przygotowali kilkanaście zabaw integracyjnych, które przyniosły wiele zadowolenia i zachęciły do pełnego zaangażowania w projekt.

Przed wizytą w Chojnie w ramach projektu uczestnicy przygotowali bardzo ciekawe prezentacje, w których przedstawili wyniki badań ankietowych prowadzonych w ich rodzinnych miastach. Badania, o których mowa, dotyczyły aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych  mieszkańców Chojny, Sušice i Siret. Uczestnicy wyciągnęli z nich wiele intrygujących wniosków, które doprowadziły do myśli o ryzyku chorób związanych z np. siedzącym trybem życia. Co więcej, jednym z głównych problemów poruszonych w projekcie był stres. Podczas  warsztatów oraz wykładu na ten temat, uczniowie nauczyli się radzić z tym stanem psychologicznym i rozmawiali o powodach występowania stresu.  Ważnym elementem projektu  były warsztaty nt. asertywności. Uczniowie uczyli się, jak i dlaczego należy niekiedy  powiedzieć "nie".

Oprócz ćwiczeń i zabaw w budynkach szkolnych odbywało się również wiele aktywności na świeżym powietrzu, na przykład uczestnicy udali się na nornic walking z mieszkańcami Krzymowa. Ponadto, uczniowie grali w kilka charakterystycznych dla każdego kraju partnerskiego zabaw oraz przygotowali logo projektu. Jednocześnie wybrani uczniowie przygotowywali sałatki w szkolnej pracowni gastronomicznej. Dużo zabawy przyniosło uczestnikom mierzenie wskaźnika BMI, który pozwolił im ustalić, czy są oni narażeni na ryzyko wystąpienia otyłości. Kulminacją projektu była impreza sportowo-rekreacyjna przygotowana przez uczestników projektu dla wszystkich mieszkańców Chojny. Koordynator projektu, Pan Janusz Cezary Salamończyk, poprowadził szkolenie nt. organizacji i przebiegu międzynarodowych projektów edukacyjnych.  Młodzi ludzie biorący udział w wydarzeniu przedstawili swoje propozycje dotyczące przyszłych, wspólnych  projektów.

Wszyscy uczestnicy i liderzy są zadowoleni z efektów tego projektu. Zdobyli bardzo użyteczną wiedzę, która może im pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z  dbałością o zdrowie. Ponadto, mieli dużo zabawy, poznali nowych przyjaciół , a goście z zagranicy mieli okazję nasze piękne miasto - Chojnę.