|
MŁODZI EUROPEJCZYCY DLA ŚWIATA BEZ PRZEMOCY
W dniach od 17 do 21 września 2014 r. Kraków gościł uczestników kongresu „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy” organizowanego po raz czwarty przez wspólnotę Sant'Egidio. W wydarzeniu brało udział ponad 800 młodych ludzi z Europy Wschodniej, m.in. z Ukrainy, Rosji, Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, Gruzji oraz z Włoch. Wśród uczestników kongresu znaleźli się uczniowie z naszego liceum, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, którzy przyjechali do Krakowa pod opieką pani Katarzyny Mickiewicz - Bindas.
Celem tego spotkania było wspomnienie ofiar II wojny światowej oraz poszukanie sposobów budowania pokojowej przyszłości Europy, ranionej także obecnie przez działania wojenne.
Młodzież miała okazję spotkać się ze świadkami historii - Ritą Prigmore, Romką niemieckiego pochodzenia oraz Mordechajem Peledą - Żydem, który przeżył Auschwitz.
„Wy jesteście przyszłością, pokoleniem, które może zbudować świat bez nienawiści, bez dyskryminacji, bez rasizmu. Wy możecie zapobiec nienawiści. Wy możecie być gwarantem tego, że nie będzie już nowego Holokaustu” – apelowała Rita. Towarzyszyła nam również modlitwa o pokój.
Kolejnym punktem spotkania było odwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau. Po zwiedzeniu muzeum oraz marszu ciszy, złożono wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Holokaustu. Niezwykle przejmującym momentem był apel o budowanie świata bez przemocy, który został wygłoszony w wielu językach: „Wojnę zwycięża się tylko pokojem. Pokój buduje się poprzez odwagę. Bez pokoju nie ma przyszłości, zarówno dla tego, kto zwycięża, jak i tego, kto przegrywa. Nasz świat stracił ideały. My mamy ideał, dla którego chcemy żyć. Pokój jest naprawdę przyszłością wszystkich!”
Każdego dnia młodzież z różnych krajów spotykała się w mniejszych grupach, co dawało możliwość zawierania przyjaźni i dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi wydarzeń, które miały miejsce podczas kongresu. Była również okazja do wspólnej, międzynarodowej zabawy przy tańcu i śpiewie oraz zwiedzenie Krakowa.
Kongres uczulił uczestników na krzywdę innych. Nikt z obecnych tam osób nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego, nie starając się mu pomóc. Wysłuchanie świadków czasu pogłębiło przekonanie, że bez pokoju na świecie nie ma przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby młodzież nie poddawała się w dążeniu do świata bez przemocy.
Klaudia Moćko, kl. III b LO
|