Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Ewaluacja wewnętrzna  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 91 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 


 

Debata „Gwarancje dla Młodzieży”

 

25 listopada 2014 r. uczennice naszej szkoły: Dagmara Mastela, Agata Płocha, Patrycja Zalcewicz i Dorota Wypych z kl. III TH oraz Emilia Hadrzyńska z kl. II b LO wraz z  opiekunem mgr Dorotą Szwiec, uczestniczyły w pierwszej debacie poświęconej nowej inicjatywie – „Gwarancje dla Młodzieży”. Debatę zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Debata odbyła się w auli Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie.

Celem debaty było przedstawienie młodym ludziom możliwości jakie daje inicjatywa „Gwarancje dla Młodzieży”, a także poznanie oczekiwań młodzieży na temat rynku pracy, oraz kształcenia, które zwiększy możliwości zdobycia dobrej pracy, dostosowanej do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia.
Moderatorem debaty był pan Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska w Koszalinie. W debacie udział wzięli: pani Katarzyna Brzychcy – Wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, pani Jolanta Lebioda – Wydział Projektów Rynku Pracy PO KL w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, pani Beata Oflus – Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie, pani Edyta Ślęzak – Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie, pani Izabela Płaza – Powiatowy Urząd Pracy w Policach, pani Joanna Kulesza – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pani Małgorzata Ludwiczek – Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, pani Joanna Maciurzyńska – Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP, pani Urszula Pańka –Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz pani Monika Sadowska – Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Jeden z ekspertów, pani Katarzyna Brzychcy - Wicedyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, przedstawiła główne założenia inicjatywy „Gwarancje dla Młodzieży”. Zaznaczyła, iż jest to wspólna inicjatywa Państwa Polskiego oraz Komisji Europejskiej, która ma na celu pomoc młodym ludziom w wejściu na rynek pracy, dzięki wsparciu takich instytucji jak powiatowe urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy i agencje zatrudnienia oraz inne instytucje związane z edukacją w naszym województwie. Pani Katarzyna Brzychcy zwróciła się do młodzieży, aby podzielili swoimi oczekiwaniami od instytucji związanych z edukacją na rynku pracy.

Podczas spotkania młodzież mogła wysyłać na podany numer smsy z nurtującymi ich pytaniami oraz odpowiadała na pytania zadawane przez moderatora debaty. Uczniowie udzielali odpowiedzi w bardzo ciekawy sposób, podnosząc żółte lub niebieskie kartki, oznaczające odpowiedzi „tak” lub „nie”. 


Zaproszeni eksperci odpowiadali na pytania młodzieży, wyjaśniając im problemowe sytuacje. Uczniowie zadawali pytania dotyczące, m.in. spotkań z pracodawcami, rozmowy kwalifikacyjnej, sytuacji kiedy czują się wykorzystywani przez pracodawców, czy po stażach będą mieć zapewnioną pracę, gdzie zwrócić się o pomoc, jeżeli w szkole nie jest zatrudniony doradca zawodowy? Pod koniec debaty młodzież odpowiadała na pytania dotyczące ich przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Były to pytania o czynniki, które pomagają osiągnąć marzenia zawodowe; co pomaga zrealizować te marzenia: pieniądze, czas, umiejętności, ciężka praca, układy czy może wykształcenie i determinacja? Uczniowie bardzo aktywnie i licznie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania. Głos zabrała również uczennica kl. II b Emilia Hadrzyńska.


Podsumowaniem spotkania były propozycje dotyczące wsparcia młodych ludzi na rynku pracy. Młodzież bardzo chętnie skorzystałaby z porad doradców zawodowych, zatrudnionych w szkołach. Ważne dla młodzieży są również spotkania z pracodawcami. Uczestnicy debaty zaproponowali, aby pracodawcy przyjeżdżali do szkoły i opowiadali o tajnikach wejścia na nowy rynek pracy. Kończąc prowadzenie debaty, pan Piotr Jaśkiewicz podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do indywidualnych konsultacji z ekspertami.


doradca zawodowy
mgr Dorota Szwiec

 

 

 

 

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP w Chojnie