XVI edycja
Konkursu Geologiczno-Środowiskowego
„Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”
Ogólnopolski etap finałowy
W dniach 26 - 28 maja 2015 r. w Warszawie uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów spod Siekierek w Chojnie – Mikołaj Gajowski z kl. II b – wraz z opiekunem mgr. Aleksandrem Lizakiem, wziął udział w uroczystości finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego pt. „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, rozgrywanego pod hasłem „Skrzydlaty Eksperyment Ziemi”. Na uroczystość tę, na którą składały się wycieczka oraz turniej wiedzy, zostało zaproszonych po trzech zwycięzców z danego etapu kształcenia z siedmiu oddziałów Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Należy dodać, że uczniowie szkół podstawowych rywalizowali ze sobą w międzynarodowym konkursie plastycznym. Finaliści wraz z opiekunami przyjechali do Warszawy w dniu 26.05.2015 r. i zakwaterowali się w Hotelu „Patron” znajdującym się nieopodal Centrum Zdrowia Dziecka przy alei Dzieci Polskich.
W dniu 27.05.2015 r. przed hotelem czekał na uczestników wycieczki autokar, którym dojechali do Muzeum Geologicznego PIG - PIB przy ul. Rakowieckiej, gdzie nastąpiła rejestracja oraz wręczenie identyfikatorów.
Następnie wszyscy wyruszyli w kierunku budynku Pałacu Kultury i Nauki. Skorzystano z warszawskiego metra.
Finalista konkursu wraz z opiekunem zwiedzili Muzeum Ewolucji Polskiej Akademii Nauk prowadzone przez Pałac Młodzieży, znajdujący się w budynku Pałacu Kultury i Nauki przy placu Defilad. Podczas zwiedzania można było wysłuchać interesującego wykładu o polskich odkryciach geologicznych, a także zapoznać się z budową szkieletów niektórych gatunków dinozaurów.
Po opuszczeniu Muzeum Ewolucji PAN, do grupy konkursowej dołączyła pani przewodnik, która opowiedziała „młodym geologom” historię Pałacu Kultury i Nauki. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, wybudowany w latach 1952 - 1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa oraz inspirowany amerykańskimi drapaczami chmur w stylu art déco.
Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do Parku Świętokrzyskiego, potem ul. Świętokrzyską i ul. Marszałkowską doszli do Ogrodu Saskiego. Pani przewodnik wyjaśniła, że założony został w latach 1724 - 1748 dla króla Augusta II Mocnego jako ogród w stylu francuskim oraz jako pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. Na przestrzeni wieków ulegał on znacznym przekształceniom, wynikającym głównie ze zniszczeń na tle wojennym.
Kolejnym punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza, zlokalizowany na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, zaraz za Ogrodem Saskim. Został on odsłonięty 2. listopada 1925 r. pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wysadzenia w powietrze. Już w 1946 r. został odbudowany i ponownie odsłonięty. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego.
Po przejściu przez Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego zwiedzający na chwilę zatrzymali się pod pomnikiem Naczelnika Państwa na ul. ulicy Michała Tokarzewskiego - Karaszewicza. Monument ten został wykonany w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej z brązu i granitu. Uroczystego odsłonięcia pomnika 14. 08.1995 r., w 75. rocznicę bitwy warszawskiej, dokonała Jadwiga Piłsudska - Jaraczewska – córka Piłsudskiego oraz prezydent RP Lech Wałęsa.
Potem pani przewodnik skierowała grupę ul. Królewską ku Krakowskiemu Przedmieściu. Tam zrobiono krótką pauzę przed bramą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którego absolwentem jest m.in. obecny Prezydent RP pan Bronisław Komorowski. Organizatorzy konkursu, którzy również byli tam obecni, opisali kilka miejsc położonych właśnie przy tej ulicy: kościół pw. Św. Krzyża, Salonik Chopinów czy Pałac Uruskich.
Finaliści konkursu przeszli Krakowskie Przedmieście, mijając Pałac Tyszkiewiczów, Główną Księgarnię Naukową im. B. Prusa oraz Skwer ks. Jana Twardowskiego. Zdumiewająca była liczba osób poruszających się tą ulicą, które de facto tworzyły mozaikę kulturową. Kolejny przystanek, na krótką przemowę pani przewodnik, odbył się przed Pałacem Prezydenckim oraz Pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego. Pałac Prezydencki jest największym pałacem w Warszawie. Monumentalny gmach składa się z czterokondygnacyjnego korpusu głównego oraz dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. Był wielokrotnie przebudowywany. Od 1994 roku stanowi oficjalną siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Grupa konkursowa przeszła w stronę Placu Zamkowego. Każdemu rzuciły się w oczy takie obiekty architektoniczne, jak: Pałac Potockich, Kino Kultura, Pomnik Adama Mickiewicza, Skwer H.C. Hoovera, Pałac Kazanowskich, kończąc na Kościele Akademickim pw. św. Anny. W końcu każdy dotarł pod Kolumnę Zygmunta III Wazy i Zamek Królewski. Panował tam bardzo duży zgiełk z powodu ustawionej strefy kibica.
Po historii Traktu Królewskiego, pani przewodnik zaprosiła finalistów konkursu i opiekunów na dziedziniec Zamku Królewskiego. Budynek ten pierwotnie był siedzibą książąt mazowieckich, a od XVI w. siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W swojej długiej historii wielokrotnie go grabiły i dewastowały wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Jednak w 1980 r. wraz ze Starym Miastem Zamek Królewski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 r. został uznany za pomnik historii.
Z dziedzińca Zamku Królewskiego nastąpiło przejście na tyły Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Stanowi ona jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3. maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe.
Po regeneracji sił w restauracji Pizza Hut, uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić Centrum Nauki Kopernik – olbrzymi i nowoczesny gmach znajdujące się nad Wybrzeżem Kościuszkowskim, leżący przy Skwerze Kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”.
Celem Centrum Nauki Kopernik jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest to największe centrum nauki w Polsce, jedno z większych w Europie Środkowo - Wschodniej.
Jednym z obiektów, wzbudzającym szczególne zainteresowanie, było wahadła Foucaulta - zainstalowane w holu głównym. Intrygowały również inne wystawy, doświadczenia.
Laureaci etapów regionalnych konkursu geologiczno - środowiskowego w bardzo dobrych humorach wychodzili z głównego budynku Centrum. Był już wieczór, a plan wycieczki zakładał jeszcze jedną atrakcję! Jednak najpierw należało się posilić. Wszyscy udali się do restauracji Rewers w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Po kolacji finaliści i opiekunowie powrócili do Centrum Nauki Kopernik, by tym razem obejrzeć seans pt. „Podróż do miliarda słońc” w planetarium o nazwie „Niebo Kopernika”. Jest to planetarium, w którym odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.
Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie jest potęgowane przez system nagłośnieniowy, rozmieszczony dookoła kopuły.
Wycieczka finałowa po Warszawie zakończyła się około godziny 21:00.
Dzień 28.05.2015 r. był dniem właściwych zmagań konkursowych na szczeblu ogólnopolskim. Konkurs odbył się w Muzeum Geologicznym PIG - PIB przy ul. Rakowieckiej. Pisemny turniej wiedzy, na obydwu poziomach, składał się z pięciu rund pytań, które dotyczyły: genezy skał, ogólnej wiedzy paleogeograficznej oraz paleontologicznej, złóż surowców mineralnych występujących w Polsce wraz z ich dokładną lokalizacją. Na podstawie zaleconej literatury, uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z mechanizmem wytworzenia umiejętności lotu u gadów, owadów, ssaków i ptaków.
W jury konkursowym zasiedli:
- przewodniczący: dr hab. Włodzimierz MIZERSKI, prof. nadzw. PIG - PIB w Warszawie (prowadzący turnieju wiedzy),
- prof. dr hab. Maria PULINOWA, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu,
- dr Jerzy B. PARUSEL, Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska,
- dr Janusz JURECZKA, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG - PIB w Sosnowcu,
- mgr Paweł WOŹNIAK, Oddział Górnośląski PIG - PIB ( główny organizator konkursu).
Siedmioro finalistów zacięcie walczyło o najwyższe miejsca w etapie ogólnopolskim konkursu. Stawka była bardzo wysoka: dla uczniów, którzy uplasowali się na podium, przewidziano nagrody w postaci INDEKSÓW INSTYTUTU NAUK GEOLOGICZNYCH UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO. Końcowa punktacja po turnieju wiedzy decydowała o zajętym miejscu.
W czasie, gdy komisja konkursowa przystąpiła do liczenia punktów, finaliści mogli zagłosować na najlepszą - ich zdaniem, pracę plastyczną ucznia lub uczennicy szkoły podstawowej, wrzucając kolorowy minerał do odpowiedniego pojemnika. Jednocześnie odbywała się wycieczka po Muzeum Geologicznym z przewodnikiem zakończona słodkim poczęstunkiem w holu głównym.
W końcu nadszedł czas ogłoszenia wyników XVI edycji Konkursu. Po wstępie, na który składały się okolicznościowe przemówienia honorowych gości, napięcie sięgnęło apogeum.
Najpierw zostały ogłoszone wyniki polsko - litewskiego konkursu plastycznego, turnieju wiedzy na poziomie gimnazjalnym.
W klasyfikacji ostatecznej Konkursu Mikołaj Gajowski zajął IV miejsce.
Głównymi patronami i sponsorami nagród XVI edycji Konkursu byli:
- Pan Sławomir Brodziński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju,
- Jego Ekscelencja Šarūnas Adomavičius - Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce,
- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
- Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków.
Zarówno Mikołaj Gajowski, jak i jego opiekun pracy – pani mgr Edyta Daszkiewicz – otrzymali nagrody rzeczowe, za trud włożony w przygotowanie do udziału w etapie finałowym konkursu. Konkurs ten z roku na rok cieszy się wzrastającym zainteresowaniem ze strony uczniów. Jest to niepowtarzalna szansa sprawdzenia własnej wiedzy związanej z geologią, której tak naprawdę tylko zalążek jest omawiany na lekcjach geografii.
Już dziś zachęcam do udziału w Konkursie Geologiczno - Środowiskowym pt. „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” w przyszłym roku szkolnym.
Mikołaj Gajowski z kl. II b LO
|