„NOC BIOLOGÓW”
Dnia 9 stycznia 2015 roku uczniowie klasy II a i I abd wzięli udział w zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego „Nocy Biologów”. To wyjątkowe, bo ogólnopolskie przedsięwzięcie, skierowane jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale również rodziców z dziećmi, studentów i wszystkich zainteresowanych otaczającą nas rzeczywistością. NOC BIOLOGÓW ma na celu przede wszystkim zaciekawić młodzież naukami przyrodniczymi, zaprezentować biologię w niekonwencjonalny sposób i przybliżyć skomplikowane zjawiska przez pokazanie ich z bliska. W programie zaplanowano prawie sześćdziesiąt wyjątkowych wydarzeń: interesujące pokazy, inspirujące warsztaty, niezmiernie ciekawe laboratoria, zajmujące wykłady, a także wystawę, konkursy i inne ciekawostki – wszystko po to, by ich uczestnicy przez tę jedną noc mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy. Różnorodność proponowanych zajęć, umożliwiła wybranie takich, podczas których uczniowie realizowali podstawę programową, w szczególności w zakresie rozszerzonym.
Uczniowie ZSP w Chojnie niejednokrotnie uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, jak np. Wiosna Biologów. Tym razem wybraliśmy takie zajęcia, w których jeszcze nie mieliśmy okazji brać udziału. Tak więc podczas warsztatów „Co nas kręci w nosie” dowiedzieliśmy się jak powstają objawy alergii pyłkowej oraz oglądaliśmy ziarna pyłku roślinnego pod mikroskopem. Mogliśmy także na warsztatach „Życie wewnętrzne ptaków”, wykorzystując mikroskop, zapoznać się z najczęstszymi pasożytami występującymi u ptaków oraz dowiedzieć się o ich znaczeniu w środowisku.
Najciekawsze i zarazem bardzo odkrywcze okazały się zajęcia prowadzone przez Panią prof. dr hab. Agnieszkę Popielę: „Herbarium Stetinensis – pierwszy rejestrowany zielnik w dziejach Szczecina”. Obejrzeliśmy krótką prezentacje multimedialną o największych kolekcjach zielnikowych na świecie oraz przykładowe okazy zielnika szczecińskiego. Podczas takiego oglądania uczniowie A. Dziadas oraz K. Bernadzka natrafili przez przypadek na fragment niemieckiego zielnika, zebranego przed 1945 rokiem w Chojnie. Stąd na arkuszu zielnika znalazła się nazwa zbioru - Konigsberg.
Na zakończenie tych warsztatów uczniowie z wielką cierpliwością i dokładnością wyklejali kolejne arkusze zielnika, mogąc podpisać się na nich swoim nazwiskiem.
Tradycją naszych wizyt na Wydziale Biologii jest udział w zajęciach prowadzonych przez Panią dr Dorotę Kawczugę. Po raz kolejny zajęcia na temat „Grupy krwi człowieka układu AB0 i Rh” poprowadzone zostały profesjonalnie, a możliwość zbadania swojej własnej krwi zwiększyła zainteresowanie uczniów.
Przed nami „Wiosna Biologów 2015”. Czy wykładowcy Wydziału Biologii US jeszcze nas czymś zaskoczą?
nauczyciel biologii - mgr Agnieszka Pawlaczyk
|