Ewaluacja wewnętrzna

I Powiatowy Konkurs Profilaktyczny

W dniu 4 grudnia 2014 r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w  Chojnie odbyła się pierwsza edycja Powiatowego Konkurs Profilaktycznego. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie powiatu gryfińskiego z trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz  z pierwszych klas ponadgimnazjalnych.
Do konkursu przystąpiły trzy drużyny: Gimnazjum nr 2 im. Olimpijczyków Polskich z  Gryfina, Gimnazjum im. Marka Kotańskiego z Góralic oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Konkursowi przewodziła komisja w składzie:
1. Przewodnicząca komisji – pani Hanna Domagalska ( przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gryfinie)
2. Członek komisji – pani Monika Baczyńska - Padjasek ( przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gryfinie)
3. Członek komisji – pani Marianna Bielak ( przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w  Chojnie).

Pani wicedyrektor ds. wychowawczych mgr Małgorzata Limanówka uroczyście powitała przybyłych uczniów oraz gości. W krótkim wprowadzeniu została przedstawiona historia organizowanych przez ostanie lata Powiatowych Konkursów Wiedzy o HIV/AIDS. Przez ostatnie cztery lata Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie był organizatorem Powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS we współpracy ze Starostwem Powiatowym w  Gryfinie oraz Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Gryfinie. W ubiegłym roku szkolnym odbyła się X jubileuszowa edycja konkursu. W roku szkolnym 2014/2015 postanowiliśmy rozpocząć edycję Powiatowego Konkursu Profilaktycznego promującego zdrowy styl życia. Kontynuuje on cele poprzedniego konkursu, jednocześnie wprowadza treści poszerzające problem profilaktyki o zasady prawidłowego odżywiania; zapobieganie chorobom zakaźnym i  cywilizacyjnym, znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka, uzależnienia, rozwijanie umiejętności życiowych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

I Powiatowy Konkurs Profilaktyczny składał się z dwóch etapów. Pierwsza runda polegała na zadawaniu pytań każdej trzyosobowej drużynie. Runda druga polegała na  wykonaniu przez zespoły dwóch zadań praktycznych. W zadaniu pierwszym drużyny prezentowały plakat z hasłem promującym zdrowy styl życia. Praca w formacie 70 x100  mogła być wykonana dowolną techniką plastyczną. Zadanie było oceniane za  sposób wykonania, oryginalność pracy i czytelność przekazu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodego człowieka i zapraszając go do dyskusji na  temat oddziaływań profilaktycznych, którymi byłby zainteresowany, drużyny przygotowały działania w ramach inicjatywy profilaktycznej na wylosowany temat, możliwe do przeprowadzenia w klasie, szkole lub środowisku pozaszkolnym. Zadanie drugie było oceniane za jakość prezentacji, prawidłowość merytoryczną przedstawionej problematyki (  właściwe i wyczerpujące opracowanie wylosowanego tematu, zastosowanie różnych form pracy, innowacyjność).

W tegorocznej edycji I Powiatowego Konkursu Profilaktycznego:

- I miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach

- II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich w Gryfinie

- III miejsce Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych w Chojnie

Podsumowaniem I Powiatowego Konkursu Profilaktycznego było przedstawienie prezentacji multimedialnej „Edukacja zdrowotna w szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce”, przygotowanej w ramach projektu Health education for life - Edukacja zdrowotna na całe życie,w ramach programu Erasmus+.
W prezentacji zostały przedstawione korzyści w zakresie edukacji zdrowotnej wynikające z wprowadzonej w 2008 r. nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Omówione zostały również powody, dla których istnieje uzasadniona potrzeba intensyfikacji edukacji zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych, zwłaszcza ukierunkowanej na  rozwijanie umiejętności życiowych młodzieży.
Podczas I Powiatowego Konkursu Profilaktycznego można było również obejrzeć wystawę profesjonalnych plakatów profilaktycznych wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Prace powstały na przełomie ostatnich pięciu lat i  prezentują dorobek laureatów wojewódzkiego konkursu „Profilaktyka oczami młodzieży”, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i Fundacją „Razem Bezpieczniej”.
Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów w zakresie uzależnień i  współczesnych chorób młodzieży, uświadamianie młodzieży negatywnych skutków zachowań ryzykownych, kształtowanie postaw asertywnego zachowania w sytuacjach niosących zagrożenie, promowanie zdrowego trybu życia wśród młodych ludzi. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Nagrody oraz dyplomy dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w  Gryfinie oraz Radę Rodziców przy ZSP w Chojnie.
Serdecznie dziękujemy za udział w I Powiatowym Konkursie Profilaktycznym.

mgr Karolina Kubowicz