Ewaluacja wewnętrzna

„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

Po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, 1 września 2014 roku, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość zgromadziła liczne grono pedagogów, uczniów i sympatyków naszej szkoły. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego uświetnili swoją obecnością: pan Wojciech Konarski - Starosta Gryfiński, pani Gabriela Kotowicz -Przewodnicząca Rady Powiatu, pani Barbara Rawecka - Sekretarz Rady Powiatu, Ksiądz Kanonik Henryk Przestacki oraz Ksiądz Kanonik Roman Banaś.

Wszystkich przybyłych gości, dyrekcję, grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Karolina Gładkowska z klasy 3 c. O godzinie dziewiątej uroczyście wprowadzone zostały sztandary szkoły, a po odśpiewaniu Hymnu Państwowego można było powiedzieć, że rok szkolny się rozpoczął. Tradycyjnie pani dyrektor Adriana Salamończyk inauguracyjnym przemówieniem otworzyła nowy etap w życiu szkoły – kolejny rok szkolny. Pani Dyrektor m. in. przedstawiła nowych członków Rady Pedagogicznej, podziękowała odchodzącym ze szkoły nauczycielom, szczególnie serdecznie zwróciła się do uczniów klas pierwszych oraz życzyła wszystkim uczniom powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów, zachęcała ich do pracy, która zaowocuje dobrymi wynikami w nauce. Wspomniała o bardzo dobrych wynikach egzaminów zewnętrznych, dając za przykład 100 % zdawalność z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych.
Miłym akcentem tej części uroczystości było podziękowanie złożone, przechodzącemu na emeryturę po 53 latach kapłaństwa, księdzu Kanonikowi Henrykowi Przestackiemu. Pani Dyrektor w ciepłych słowach wyraziła wdzięczność Księdzu Kanonikowi za życzliwość okazywaną szkole, owocną współpracę, takt i serdeczność. Dziękczynne słowo za lata współpracy skierował w stronę p. dyrektor Ksiądz Kanonik Henryk Przestacki oraz życzył uczniom i nauczycielom samych sukcesów.
Nie zabrakło życzeń od przedstawicieli samorządu. Starosta Gryfiński Wojciech Konarski życzył wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom dobrego, pełnego sukcesów nowego roku szkolnego. Przypomniał także, że rozpoczęcie roku szkolnego to moment, w którym należy pamiętać o innym, tym sprzed 75. lat, pamiętnym początku września 1939 roku; o ludziach, którzy złożyli ofiarę krwi, abyśmy mogli wzrastać w wolności, doceniając obecnie każdy jej dzień. Na dobry początek roku szkolnego Starosta Gryfiński Wojciech Konarski, sekretarz Powiatu Barbara Rawecka i przewodnicząca Rady Powiatu Gabriela Kotowicz, na ręce przedstawicieli samorządu uczniowskiego, wręczyli uczniom klas pierwszych długopisy z logo powiatu i hasłem ,,dobry wybór", a uczniom klas maturalnych z życzeniami powodzenia na egzaminach.

Początek nowego roku szkolnego to również czas rozdania świadectw za wyniki w nauce w roku szkolnym 2013/2014 uczniom klas drugiej i trzeciej w zawodzie technik hotelarstwa oraz trzeciej w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. Od 2006 roku szkoła uczestniczy w projektach mobilności z programu Leonardo da Vinci, dzięki którym uczniowie Technikum Zawodowego mają możliwość odbywania obowiązkowej praktyki zawodowej za granicą. Młodzież w czasie wakacji odbywała praktyki w zagranicznych hotelach w Anglii i na Malcie. Pani Dyrektor, podkreślając bardzo dobrą opinię, z jaką powrócili uczniowie z praktyk, wręczyła nagrody za wyniki w nauce najlepszym uczniom tych klas.

Niezwykle ważnym akcentem tegorocznych uroczystości było wręczenie uczennicy Paulinie Myszogląd Listu Gratulacyjnego od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Odbywając podczas wakacji ochotniczy staż ratowniczy na kąpielisku w Moryniu, Paulina uczestniczyła w skutecznej akcji ratowniczej, ratującej życie tonącemu w jeziorze Morzycko. Pani Dyrektor wręczając Paulinie List Gratulacyjny doceniła jej rzetelność, zaangażowanie oraz dała za wzór całej społeczności szkolnej. Następnie pan mgr Marek Łągiewczyk wręczył uczniom dyplomy uzyskania kolejnych stopni ratowniczych.

1 września to nie tyko dzień, w którym po dwóch miesiącach wypoczynku i podróży młodzież wraca do swoich obowiązków szkolnych, dzień spotkań i wspomnień, dzień dzielenia się wakacyjnymi emocjami. W tym dniu, 75 lat temu wojska niemieckie przekroczyły granice naszego państwa rozpoczynając II Wojnę Światową. Te wydarzenia w okolicznościowym referacie przedstawił Konrad Wiszniowski.
Nie zabrakło również życzeń na rozpoczynający się nowy rok szkolny od samorządu uczniowskiego. Dużo zapału do pracy, wytrwałości, optymizmu i uśmiechu na co dzień – to życzenia kierowane do dyrekcji, nauczycieli, pracowników oraz uczniów. Pierwszy dzień nowego roku szkolnego zakończył się spotkaniami uczniów z wychowawcami.
I tak – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli – początek roku szkolnego 2014/2015 stał się nowym etapem rozpoczętej przed laty przygody ze szkołą. Kolejny rok dający szansę na rozwijanie własnych zainteresowań, zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń. Kolejny rok planów, zamierzeń, wytężonej pracy. Życzę, aby oczekiwania związane z nowym rokiem szkolnym Wszystkim się spełniły.

mgr Anna Krzemińska