Ewaluacja wewnętrzna

SZKOLENIE NA MŁODSZEGO RATOWNIKA WOPR
„Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie”

Od 12 do 14 grudnia 2014 r 120 dziewcząt i chłopców, 21 nauczycieli, 29 sesji szkoleniowych, 12 instruktorów WOPR, 7 instruktorów Polskiej Rady Resuscytacji, 18  godzin zajęć na basenie, 8 sal szkoleniowych, 6 defibrylatorów AED, 10 fantomów, 10  radiotelefonów, 25 pasów ratowniczych, 15 bojek SP, 3 deski ortopedyczne – tak  liczbowo wyglądało szkolenie dla przedstawicieli 21 szkół ponadgimnazjalnych z  województwa zachodniopomorskiego w ramach projektu „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie”, realizowanego przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego przy wsparciu Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty.

Uczniowie uczestniczyli w trzydniowym zgrupowaniu, które odbyło się w dniach 12   -  14 grudnia 2014 r. w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie. Grupę 120  uczniów klas pierwszych wyłoniono przy współpracy z koordynatorami szkolnymi spośród 5 tysięcy uczestników warsztatów, zorganizowanych przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego na terenie placówek. W salach wykładowych, auli CKS Rydla uczestnicy kursu pod okiem doświadczonych instruktorów WOPR poznawali, m.in.  procedury działania ratowniczego, przepisy obowiązujące na obszarach wodnych, elementy hydrologii i meteorologii, sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wodnym, z  zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz użycia defibrylatora AED.
Na pływalni kursanci odbyli intensywne szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego, w tym: doskonalenia sposobów pływania sposobami ratowniczymi, samoratownictwa, skoków ratunkowych do wody, nurkowania, czy holowania osoby zagrożonej. W ostatnim dniu kursu odbył się egzamin praktyczny. Uczniowie złożyli rotę ślubowania, otrzymali legitymacje WOPR z potwierdzeniem ukończenia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz  pierwszego modułu szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego ( kompetencje młodszego ratownika).

Klarowanie rzutek holowniczych

Nauka resuscytacji podczas zatrzymania krążenia ( BLS – WBLS)

Celem szkolenia było przygotowanie przyszłych ratowników nie tylko do działań ratowniczych nad wodą, ale również do szeroko pojętych działań profilaktycznych, które mają prowadzić w swoich lokalnych środowiskach.
Pan Apoloniusz Kurylczyk - dyrektor WOPR WZ powiedział, iż uczestnicy szkolenia będą tworzyć „Młodzieżowe Drużyny WOPR” we wszystkich powiatach naszego województwa i będą szkolić uczniów szkół gimnazjalnych, a także zachęcać ich do zdrowego odżywiania i uprawiania aktywności fizycznej.
Pod opiekę drużyn przekazane zostały fantomy do nauki resuscytacji, ubiór ratowniczy oraz gabloty informacyjne wraz z kompletem materiałów.

Podczas zgrupowania drużyny rywalizowały o miano najlepszego zespołu ratowniczego szkolenia. Za zaangażowanie, wykonywanie ćwiczeń i zadań otrzymywali punkty od instruktorów prowadzących zajęcia, a także punkty karne za brak punktualności, niepunktualność, nieprzygotowanie do zajęć. Rywalizacja była bardzo zacięta i na koniec szkolenia różnice punktowe okazały się minimalne.

Wręczenie przez prezesa zachodniopomorskiego WOPR WZ
uprawnień ratowników uczniom ZSP w Chojnie

Równolegle do zajęć, w których wzięli udział uczniowie, odbywał się kurs pierwszej pomocy BLS/AED, certyfikowany przez Europejską i Polską Radę Resuscytacji (ERC) dla  21  nauczycieli – przyszłych terenowych liderów „Młodzieżowych Drużyn WOPR”. Pierwszy dzień poświęcony był podstawowym zabiegom ratującym życie - rozpoznanie poszkodowanego w stanie zagrożenia życia, zastępcza wentylacja, uciskanie klatki piersiowej, pozycja bezpieczna oraz obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). W drugim i trzecim dniu szkolenia nauczyciele przeszli Kurs Instruktorski BLS/AED. W czasie kursu zapoznali się z nowatorskimi technikami nauczania, prowadzenia wykładów, ćwiczeń, pokazów edukacyjnych oraz egzaminowania. Przy okazji szkolenia rozpoznano potrzeby szkół w zakresie przygotowania zajęć „Edukacji dla bezpieczeństwa”. Nauczyciele z  całego województwa wypełniali ankiety, w których zwracali uwagę na brak specjalistycznego sprzętu do szkolenia oraz kursów. Pan Tomasz Zalewski - prezes WOPR WZ, wyraził nadzieję, że przygotowany projekt wypełni luki w tym zakresie.

Wręczenie certyfikatu ukończenia kursu instruktorskiego ( BLS /AED) panu mgr Markowi Łągiewczykowi, certyfikowanego przez Europejską i Polską Radę Resuscytacji (ERC).

mgr Marek Łągiewczyk