Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - słowa te wypowiedziane przez znanego włoskiego pisarza Umberto Eco stały się hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak, ze względu na jego rosnącą popularność, podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Główny cel przedsięwzięcia to zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Nasza biblioteka szkolna już od kilku lat systematycznie włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. W tym roku uczniowie przygotowali akcję plakatową promującą książki, biblioteki oraz czytelnictwo. Plakaty, przez cały październik, można było zobaczyć w bibliotece, czytelni oraz w holu biblioteki.
W bibliotece szkolnej zaprezentowana została wystawa zakładek do książek. Można było obejrzeć różne ich rodzaje: zakładki magnetyczne, zakładki reklamujące instytucje, atrakcje turystyczne oraz całą grupę zakładek związanych ze światem literatury. Zakładki są własnością p. mgr Gabrieli Lasowskiej.
Do zakupu książek - w atrakcyjnych cenach - w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki i Wydawnictwie IBIS z Tuliszkowa, zaprosiliśmy podczas kolejnego „Jesiennego Kiermaszu Książek”. Kiermasz odbywał się w czytelni, i jak zwykle cieszył się dużą popularnością. Przyczynił się do tego, że czytelnicy - uczniowie i nauczyciele, powiększyli swoje księgozbiory.
„Motyw książki w malarstwie” to tytuł gazetki oraz antyram przygotowanych w bibliotece i czytelni. Zaprezentowano reprodukcje malarstwa, których głównym motywem jest książka. Książka, lektura, czytanie - te pojęcia często pojawiają się w dziełach malarskich. W każdej epoce i niemal u każdego malarza można znaleźć odniesienia, refleksje na temat obecności książki w życiu człowieka i jej wpływu na zachowanie, stosunek do rzeczywistości, czy nawet los. Wystawa była okazją do refleksji i spojrzenia na książkę, lekturę, czytanie i bibliotekę jako temat obecny i - oby bliski - w naszej codzienności.
Jednocześnie przygotowana została wystawa ekslibrisów, która miała ma na celu przybliżenie sztuki wykonywania ekslibrisów, fascynującej pod względem tego, jaką historię można odczytać dzięki pojawianiu się określonych exlibrisów w różnych dziełach. Ekslibris to umieszczana w książkach grafika, wskazująca ich właściciela. Ze względu na swą wartość artystyczną jest także ozdobą. W Polsce stosowane są także określenia: znak biblioteczny, znak książkowy.
Poprzez włączenie się do akcji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych staramy się przyciągnąć i zachęcić młodych czytelników do czytania i odwiedzania biblioteki.
mgr Gabriela Lasowska
mgr Alina Rewers
mgr Sylwia Łozińska |