|
Wydarzenie upowszechniające produkt intelektualny
projektu „HEFL” – platformę internetową
Wydarzenie upowszechniające produkt intelektualny projektu „Health education for life”, jakim jest platforma edukacyjna, rozpoczęło się dnia 11 czerwca 2015 r. wczesnym przyjazdem grupy tureckiej i późnym przyjazdem grupy węgierskiej do Chojny. Po obiedzie Goście z Turcji wybrali się wraz z nauczycielami na wycieczkę w Rejon Pamięci Narodowej – do Cedyni, Siekierek oraz do Morynia. W Cedyni grupa wspięła się na górę Czcibora oraz obejrzała wizerunek przedstawiający bitwę z czasów Mieszka I. Zagraniczni goście wysłuchali historii, której upamiętnieniem jest pomnik przedstawiający białego orła wzbijającego się w przestworza.
Następnym punktem wycieczki był cmentarz żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach. Goście z Turcji usłyszeli o działaniach wojennych w tym rejonie, zwiedzili cmentarz ze zbiorowymi mogiłami, zapoznali się z symboliką Krzyży Grunwaldu oraz pomnika, składającego się z obelisku, dwóch nagich mieczy oraz matki z dzieckiem na ręku.
Po tej niezwykłej lekcji historii z początków Państwa Polskiego oraz historii bardziej nam współczesnej, grupa wybrała się do nowoczesnego rejonu wypoczynkowego w Moryniu. Goście wraz z nauczycielami obejrzeli „Aleję Gwiazd Plejstocenu” – rzeźby prehistorycznych zwierząt, które żyły na tych terenach, i których kości zostały tu odnalezione. Spacer promenadą nad jeziorem moryńskim do rynku oraz poczęstunek w miejscowej lodziarni, stanowiły doskonały wypoczynek i dobre zakończenie pełnego wrażeń dnia.
Główne działania miały miejsce dnia 12 czerwca 2015 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, poza grupą turecką i węgierską, gościł u siebie osoby z Niemiec, Francji, nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gryfinie, pracowników instytucji i nauczycieli z gmin Chojna, Trzcińsko - Zdrój, Cedynia, Moryń i Gryfino. Celem tego międzynarodowego spotkania było upowszechnienie platformy edukacyjnej, która została wdrożona przez szkołę, jako produkt intelektualny, w ramach projektu „Health education for life” ( „Wychowanie zdrowotne przez całe życie”) z Programu Erasmus+ poprzez prezentację platformy wszystkim zaproszonym gościom.
Platforma to system komputerowy, pozwalający organizować i wspomagać nauczanie przez Internet. Do podstawowych jej zadań należy gromadzenie materiałów dydaktycznych, organizowanie ich i udostępnianie uczniom przez Internet. Materiały dydaktyczne gromadzone są na platformie i opracowywane przez grupę nauczycieli z Polski, Turcji i Węgier. Scenariusze, konspekty, quizy, testy zamieszczane są w językach: angielskim, polskim, tureckim, węgierskim, i wszystkie dotyczą edukacji prozdrowotnej. Ze zgromadzonych materiałów można tworzyć większe jednostki dydaktyczne, tzw. kursy. Platforma pozwala stworzyć taki kurs, odpowiednio zaprojektować jego stronę i układ materiałów.
Dzięki organizacji wydarzenia upowszechniającego platformę, możliwa była prezentacja podstawowych funkcji systemu, przedstawienie najistotniejszych jego zalet oraz zapoznanie się z przykładowymi materiałami zamieszczonymi na platformie. Prezentację prowadził administrator platformy, pani Kamila Góra, oraz nauczyciele języków obcych w roli tłumaczy.
Zagraniczni goście zwiedzili ponadto szkołę – mieli szansę zapoznania się z możliwościami, które szkoła oferuje, dowiedzieli się o jej strukturze organizacyjnej, zwiedzili pracownie szkolne: hotelik, salon maturzystów, salę kinową, podziwiali izbę pamięci i ogród europejski, jak również uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych prowadzonych z wykorzystaniem platformy. Zwiedzanie szkoły zakończyło się poczęstunkiem w pracowni gastronomicznej.
Po prezentacji produktu intelektualnego oraz towarzyszących jej innych działaniach, uczestnicy spotkania udali się na obiad do restauracji Piastowska.
Kolejną atrakcją przygotowaną dla gości z Turcji i Węgier był wyjazd do ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Towarzyszyli im również chętni pracownicy szkoły. O tej porze roku ogród jest niezwykle pięknym miejscem, które przyciąga wielu turystów. Szczególnym uznaniem wśród gości cieszyły się wiekowe drzewa oraz pawie towarzyszące im w przerwie na kawę. W zachwyt wprawiała również moc zapachów, unoszących się z jeszcze kwitnących gatunków kwiatów. Z opinii naszych gości można było wywnioskować, iż zapewnienie popołudniowego relaksu w takiej formie było niezwykle trafnym pomysłem.
Wydarzenie upowszechniające produkt intelektualny projektu było doskonałą okazją do promocji szkoły w środowisku lokalnym i międzynarodowym oraz do wymiany poglądów i doświadczeń w celu zapewnienia jak najlepszej jakości rozwoju oświaty.
mgr Joanna Gorska
|