Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Ewaluacja wewnętrzna  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 91 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 


 

Projekt „Od praktyki do pracy” w ramach programu Erasmus+


W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych od wielu lat realizowane są międzynarodowe projekty edukacyjne. Ważnym elementem wśród nich są staże zagraniczne, podczas których młodzież z technikum ma szansę odbyć swoje obowiązkowe praktyki szkolne w ciekawych miejscach, poznając nową kulturę, rozwijając kompetencje językowe, kształtując swoją tożsamość europejską i ucząc się tolerancji.
W 2015 roku realizowany był projekt "Od praktyki do pracy", który polegał na odbyciu 4-tygodniowych staży przez 12 uczniów Technikum Zawodowego w zawodach technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Staże odbywały się w hotelach i restauracjach w Anglii i na Malcie pomiędzy 13 lipca a 14 sierpnia. 

Uczennice kształcące się w zawodzie technik hotelarstwa: Agata Płocha, Dagmara Mastela, Patrycja Zalcewicz, Kaja Rumbuć, Martyna Poręba i Natalia Wiśniewska pracowały w Sherborne w Anglii w hotelach Bakehouse, Grange at Oborne,  Crown Inn oraz Eastbury.
Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, Weronika Tołłoczko, Daria Gers, Monika Michasiuk, Piotr Borczyński, Mateusz Walczak i Piotr Galant odbywali staże w Marsaskali na Malcie w restauracjach Sensi i 47 Summer Nights.
W ramach projektu dla uczestników odbyło się przygotowanie językowe, kulturowe oraz psychologiczno-pedagogiczne. Został zorganizowany kurs językowy, zakupiono słowniki, odbyły się spotkania z policjantem i pedagogiem, wszystko aby uczniom ułatwić pracę w obcym państwie, by jak najwięcej z oferowanych możliwości skorzystali. 

Staże odbywały się w wymiarze 40 godzin tygodniowo a uczestnikom przysługiwały 2 dni wolne w tygodniu. Uczennice w hotelach były odpowiedzialne za utrzymywanie czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych, zarówno w pokojach jak i częściach wspólnych hotelu, przyjmowanie i realizowanie zleceń związanych z obsługą gości w części mieszkalnej, dbanie o gości i mienie obiektu hotelarskiego. Ich zadaniem była również kompleksowa obsługa gości w restauracji hotelowej, przygotowywanie sali poprzez nakrywanie do stołu czy dobór zastawy oraz aranżacja  miejsca do śniadania. 

Na Malcie odpowiedzialnością gastronomów było przygotowanie sali restauracyjnej  do przyjęcia gości, porządkowanie stołów po posiłku, podawanie karty menu i realizacja zamówień, stosowanie różnych metod sporządzania  potraw czy dobieranie i obsługa  maszyn i urządzeń stosowanych  do wykonywania zadań zawodowych. Stażyści pomagali też w procesie przygotowania posiłków w restauracji, utrzymywali czystość podczas pracy kuchni. Odpowiadali także częściowo za promocję lokalu, zachęcając turystów do odwiedzenia go oraz odpowiadali za przygotowanie zamówień w barze.
Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach językowo – kulturowych prowadzonych już na miejscu przez nauczyciela języka angielskiego Pana Boba Betts’a w Sherborne, a w Marsaskali przez Pana Charlota Mifsuda. Spotkanie to miało na celu zapoznanie uczniów z miejscem w którym przebywali, jego kulturą, zwyczajami i historią.

Staże za granicą to nie tylko praca, w ramach odpoczynku młodzież miała możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Stażystki w Anglii zwiedziły urocze miasteczko Sherborne w którym mieszkały, a w nim m.in. zabytkowe opactwo, zamek zbudowany przez Sir Waltera Raleigh, czy średniowieczny budynek domu starców. Kolejne miejsca które miały okazje zobaczyć to Exeter ze spektakularną katedrą czy Yeovil. Poza wycieczkami uczennice wzięły udział w koncercie w hotelu The Crown i zobaczyły wystawę w zabytkowym budynku Digby Hall.
Na Malcie stażyści poznawali piękno nadmorskiego kurortu w którym mieszkali i pracowali - Marsaskali, m.in. kościół parafialny św. Anny, wybudowany przez Joannitów w XVII wieku oraz potężną wieżę strażniczą św. Tomasza. Zwiedzili również  stolicę wyspy Vallettę, a w niej XVII wieczną Katedrę Św. Jana, monumentalny Pałac Wielkich Mistrzów, liczne pałace i zabytkowe fortyfikacje. Jedna z wycieczek obejmowała dawną stolicę Malty – Mdinę i Blue Grotto – piękną jaskinię skalną. Udana okazała się wycieczka na Gozo. W ciągu spędzonego tam dnia uczestnicy obejrzeli najciekawsze zakątki uroczej wyspy, m.in. grotę Kalipso, stolicę wyspy Victorię wraz z Cytadelą, kościół i katakumby gdzie przebywał
św. Paweł, bazylikę Ta’Pinu oraz Lazurowe Okno. Uczniowie wzięli też udział w koncertach organizowanych w ramach dorocznych fiest w miejscowości Bierżebbuga oraz w Marsaskali. Mieli także okazję zobaczyć przygotowany z tej okazji pokaz fajerwerków.

Program praktyk został przygotowany i wdrożony w szkole zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w ramach Europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET). Są to wspólne ramy metodologiczne mające ułatwić akumulację i transfer osiągnięć odpowiadających efektom uczenia się z jednego systemu kwalifikacji do innego. Celem systemu jest propagowanie mobilności transnarodowej i dostępu do uczenia się przez całe życie. Dzięki temu systemowi bez problemów można przełożyć wynik ze stażu za granicą na polskie warunki. Dzięki tej inicjatywie stażyści mogą łatwiej uzyskać uznanie odbytych staży, zdobytych umiejętności oraz wiedzy w innym państwie członkowskim UE.
Uczniowie ZSP w Chojnie rzetelnie i sumiennie realizowali  swoje obowiązki objęte programem praktyk, otrzymując od pracodawców bardzo dobre referencje. Praca w zagranicznych hotelach i restauracjach dała im doświadczenie, które z pewnością będzie przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

 

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP w Chojnie