|
Podsumowanie konkursów przedmiotowych
W dniu 3 czerwca 2016 r. o godz. 11:00 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, przy Alei Piastów 45, odbyła się uroczystość podsumowania konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Na uroczystość tę organizatorzy: Pan dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. nadzw. - Prorektor ds. Studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Pani Urszula Pańka – Dyrektorka Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, mieli zaszczyt zaprosić Mikołaja Gajowskiego - absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów spod Siekierek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie wraz z jego opiekunem dydaktycznym – Panią mgr Edytą Daszkiewicz.
Mikołaj Gajowski (wówczas uczeń klasy III b o kierunku matematyczno-ekonomicznym) w dniu 23 kwietnia 2016 r. o godz. 11:00 w auli im. prof. Łaskiego Akademii Morskiej w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 1-2, wraz z trójką innych uczniów ZSP w Chojnie: Hubertem Pieloszczykiem kl. III b LO, Jakubem Lechowskim kl. II abd LO oraz Michaliną Czubak kl. II abd LO, wziął udział w IX Konkursie Geograficzno-Nautologicznym, organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie przy współudziale Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z czterdziestu pytań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Zakres materiału obejmował rozszerzony program nauczania geografii w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast cztery dni później, 27 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu Komisji ds. IX Konkursu Geograficzno-Nautologicznego ustalono, iż Mikołaj Gajowski (z liczbą 36 uzyskanych punktów) zdobył wyróżnienie.
Zanim jednak doszło do uroczystego rozdania nagród laureatom oraz osobom wyróżnionym w dziewięciu konkursach współorganizowanych przez ZCDN (tj. 3 czerwca br.), wszyscy zainteresowani mieli okazję do zwiedzenia pracowni fizykochemicznych, laboratoriów biologicznych oraz wysłuchania krótkich prezentacji badań aktualnie przeprowadzanych przez studentów Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dwoje przedstawicieli ZSP w Chojnie również nie zmarnowało okazji do bliższego poznania działań tej placówki. Co ciekawe, w miejscu tym opracowuje się naukowe patenty, które, ze względu na coraz bardziej korzystne właściwości, w przyszłości mogą zostać wykorzystane w przemysłowej produkcji masowej.
W trakcie konferencji podsumowującej konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/2016, słuchacze mieli przyjemność wziąć udział w wykładzie pt. „3,5 Nobla” na temat rozwoju technologii komputerowych (m.in. mikroprocesorów krzemowych oraz grafenowych) i osób, które za swe odkrycia w danej dziedzinie zostały nagrodzone Noblem lub też z różnych przyczyn do tego nie doszło. Z kolei w przerwie między wręczaniem nagród organizatorzy uroczystości przeprowadzili konkurs dla uczniów, który polegał na pisemnym rozwiązaniu trzech logicznych zagadek. Oto dwie z nich:
1. W Szekspirowskim "Kupcu weneckim" Porcja ma trzy szkatułki - złotą, srebrną i ołowianą - a w jednej z nich jest ukryty jej portret. Zalotnik miał wybrać jedną z tych szkatułek, a jeśli dopisało mu szczęście i wybrał tę z portretem, mógł pojąć Porcję za żonę. Na wieku każdej ze szkatułek był napis, który miał ułatwić zalotnikowi roztropny wybór. Otóż załóżmy, że Porcja chciała wybrać męża, kierując się nie jego prawością, tylko inteligencją. Umieściła na szkatułkach następujące napisy:
Szkatułka złota: "Portret jest w tej szkatułce"
Szkatułka srebrna: "Portretu nie ma w tej szkatułce"
Szkatułka ołowiana: "Portretu nie ma w złotej szkatułce"
Porcja wyjaśniła zalotnikowi, że najwyżej jedno z tych trzech zdań jest prawdziwe. Którą szkatułkę powinien wybrać zalotnik?
2. Skazany na śmierć ma wygłosić zdanie. Jeśli będzie ono prawdziwe ma zostać utopiony; jeśli będzie fałszywe, ma zostać powieszony. Jakie powinien wygłosić zdanie, żeby wprawić w zakłopotanie katów?
Na zakończenie uroczystości przed audiencją stawił się Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Pani dr hab. Iwony Wiśniewskiej-Salamon, by dać krótki koncert polifoniczny.
Osobiście zachęcam wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie oraz nauczycieli i innych czytelników do próby rozwiązania zaprezentowanych zagadek logicznych. Życzę wielu sukcesów na polu edukacyjnym i pedagogicznym oraz aby wzrastająca z roku na rok liczba uczniów decydujących się na udział w konkursach przedmiotowych współorganizowanych przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i, co więcej, osiągających w nich wysokie lokaty, przynosiła naszej szkole zasłużony prestiż wśród szkół ponadgimnazjalnych w powiecie gryfińskim.
Mikołaj Gajowski
absolwent
|