Ewaluacja wewnętrzna

Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
- Jan Kochanowski

W dniach 14 – 15 marca 2016 r. , 21 – 23 marca 2016 r. w ZSP w Chojnie odbył się  „Tydzień Zdrowego Trybu Życia”. Jak co roku organizatorami są uczniowie klasy 2 b LO, którzy realizują projekty szkolne pod opieką pani mgr Emilii Skrzypy w ramach lekcji Ekonomia w praktyce. W tym roku do akcji przyłączyło się wielu nauczycieli i pedagogów z naszej szkoły m.in.: pani kierownik internatu mgr Dorota Szwiec, pani wicedyrektor Małgorzata Limanówka, pan Aleksander Lizak, pan Marek Łągiewczyk.

Projekt rozpoczął  się akcją – Oddajemy krew, w mobilnym punkcie oddawania krwi, który do naszej szkoły przyjechał już drugi raz w tym roku szkolnym. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest od wielu lat pan Aleksander Lizak, honorowy dawca krwi.

Podczas realizacji projektu pan Marek Łągiewczyk, opiekun Młodzieżowej Grupy WOPR przy ZSP w Chojnie, przeprowadził w naszej szkole zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Te przedsięwzięcie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, którzy podczas zajęć są zapoznawani z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, a następnie mogą to przećwiczyć na fantomach i w różnych sytuacjach szkolnych.

W tym roku szkolnym na czas trwania Tygodnia Zdrowego Trybu Życia przypadł pierwszy dzień wiosny, który w naszej szkole odbywał się pod hasłem „Dzień aktywności fizycznej”. W tym dniu od samego rana członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali jabłka, które otrzymaliśmy od Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego i Produkcyjnego „Sady Trzcińsko Zdrój”. Ponadto podczas długiej przerwy odbyły się dwa pokazy przygotowane przez uczniów naszej placówki: chodzenie po linie zademonstrowane przez Konrada Wiszniowskiego, ucznia klasy 3 TB, i pokaz tańca zumba zaprezentowany przez Agatę Płochę i Patrycję Zalcewicz, uczennice z klasy 4 TH.  Pokaz zumby przeniósł się po przerwie na czwartą lekcję na salę gimnastyczną, gdzie w ramach wychowania fizycznego uczniowie mieli możliwość poznania kilku podstawowych kroków z tego tańca. Zabawa była wyśmienita!

Podczas całego tygodnia odbyło się wiele warsztatów i spotkań z panią psychoterapeutką Agnieszką Strzelec i panią psycholog Magdą Zagajewską. Warsztaty z Panią Agnieszką Strzelec prowadzone były na temat „Jak dbać o zdrowie psychiczne?” Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się co to jest Bullying, mieli możliwość wykonania kilku ćwiczeń dotyczących m.in. zamiany komunikatu TY na komunikat JA. To tylko nieliczne kwestie, które były poruszane podczas spotkań z uczniami. Spotkania te kończyły się pięknym slajdem ze słowami: „Słabi ludzie szukają zemsty, silni - wybaczają, a inteligentni – ignorują”.

Jednym ze spotkań były zajęcia wykładowo - warsztatowe pt. „Higiena zdrowia psychicznego” poprowadzone w klasie 2 TH/Ż prze panią Magdę Zagajewską. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się  krótko o higienie psychicznej jako ciągłym rozwoju, dążeniu do równowagi wewnętrznej, pozytywnych relacji z otoczeniem i efektywnego rozwiązywania problemów. Pod koniec zajęć grupa podsumowała warsztaty, stwierdzając, iż higiena psychiczna prowadzi do szczęścia. Wszechstronny rozwój, poznawanie i zaspokajanie potrzeb, dbałość o emocje i myśli, prowadzą do dobrego samopoczucia, spełnienia i wewnętrznej harmonii.

Podczas całego tygodnia nie zabrakło również konkursów i quizu. W tym roku został zorganizowany konkurs pt. „Zdrowo – kanapkowo” w ramach śniadania dla mieszkańców internatu. W konkursie mógł wziąć udział każdy z mieszkańców internatu, który podczas śniadania zrobi najbardziej zdrową, kolorową i pięknie podaną kanapkę. Produkty na zdrowe śniadanie zakupiła pani kierownik internatu Dorota Szwiec, a były to: sałata, szczypiorek, jajka, serek, ser żółty, pomidor, ogórek, wędlina. Wszystkie te produkty zostały przygotowane i podane w formie stołu szwedzkiego przez nasze panie kucharki w internacie. Konkurs wygrał Sebastian Idzi z klasy 3MZ, drugie miejsce zajęła Dorota Wypych, z klasy 4 TH, natomiast trzecie miejsce zajął Radosław Serdeczny z klasy 2 c LO. W konkursie przyznano ponadto wyróżnienie dla Jakuba Wiącka, z klasy 3 MZ.

Druga rywalizacja przewidziana dla uczniów w Tygodniu Zdrowego Trybu Życia to „Quiz dotyczący zdrowego trybu życia”. Udział w nim brały całe klasy, które w ciągu 10 min. miały rozwiązać Quiz składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Zwyciężyła klasa 4 TB, drugie miejsce zajęła 1 B/I, trzecie miejsce przypadło dwóm klasom 4 H/I i 4 TŻ.
Ostatnim przedsięwzięciem zrealizowanym podczas całego tygodnia była prezentacja umiejętności fizycznych uczniów promujących zdrowy tryb życia. Każdy uczeń mógł podczas zajęć z wychowania fizycznego zaprezentować wybraną umiejętność fizyczną, w której jest bardzo dobry. Były to przeróżne umiejętności, jak: Slackline (chodzenie po linie), pompki, przewroty, flaga, szpagat, zumba, żonglerka piłką. Wygrała klasa 3a za ćwiczenia przy muzyce aerobik, 3 TB za Slackline w wykonaniu Konrada Wiszniowskiego i 3 SMM za wychwyt
z karku, salto, marsz na rękach, pompka w staniu na rękach.

W piątek 8 kwietnia nastąpiło podsumowanie Tygodnia Zdrowego Trybu Życia,  na które zaproszono dyrekcję, pedagogów, nauczycieli i uczniów. Podczas spotkania omówiono całe przedsięwzięcie i pokazano liczne zdjęcia. Uczniowie złożyli duże podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację całego projektu.

Tydzień Zdrowego Trybu Życia jest projektem szkolnym realizowanym w naszej szkole co roku przez uczniów dla uczniów. Bo to oni sami wiedzą, że kształtowanie ciała i psychiki służy rozwijaniu całej osobowości i wszechstronnemu przygotowaniu do życia.