Ewaluacja wewnętrzna

Wyjazd studyjny do Brukseli

W dniach 29.06 - 01.07.2015 roku uczennice Publicznego Gimnazjum im. Kazimiera Górskiego w Widuchowej uczestniczyły w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Wyjazd to nagroda za zwycięstwo w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Europie, którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Główną nagrodę ufundował europoseł prof. Bogusław Liberadzki, który jest Honorowym Patronem Konkursu. W podróż do Brukseli wyruszyłyśmy 29.06.2015 r. rano ze Szczecina. Trasa naszego przejazdu wiodła przez Niemcy, Holandię oraz Belgię. Miejscem naszego zakwaterowania okazał się przytulny Hotel Agenda Louise.

Centralnym punktem programu było zwiedzanie Europarlamentu, gdzie przywitali nas asystenci profesora Liberadzkiego. Wysłuchaliśmy wykładu eurodeputowanego dotyczącego skutecznego inwestowania środków europejskich. Mieliśmy okazję brać udział w dyskusji na temat aktualnych wydarzeń związanych z kryzysem w Grecji.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas sala plenarnych obrad oraz parlamentarium, oferujące multimedialną prezentację historii powstawania Unii Europejskiej.
Udaliśmy się na zwiedzanie Brukseli. Widziałyśmy najważniejsze punkty turystyczne miasta jak Grand Place, Pałac Królewski, zabytkowe kamienice, Kościół św. Michała i św. Guduli, Atomium - model budowy kryształu żelaza, który jest swoistą ikoną stolicy Belgii.

Lipiec to przede wszystkim wielkie historyczne święto Brukseli, którego nazwa - Ommegang - pochodzi z języka staroflamandzkiego i oznacza "obchodzić wokół". Podziwianie kluczowych momentów kolorowej procesji  było niesamowitym przeżyciem.
Uczestniczyłyśmy w wystawnej kolacji w restauracji "Chez Leon", gdzie prowadziłyśmy rozmowy, już na płaszczyźnie bardziej towarzyskiej, miałyśmy przyjemność porozmawiać prywatnie z panem profesorem i delektować się smakiem zupy z małży.
Wyjazd do Brukseli okazał się bardzo kształcący. Dzięki niemu dowiedziałyśmy się jak działa Parlament Europejski, zwiedziłyśmy przepiękną stolicę Belgii, poznałyśmy kulturę i zwyczaje panujące w tym kraju.
W wycieczce udział wzięły Julia Błaż, Paulina Naumowicz, Marika Wójs i Irena Chęś.

Irena Chęś (nauczycielka, opiekunka drużyny)