|
Dydaktyczno-turystyczna wycieczka do Wrocławia
W dniach 27-29 maja 2016 roku dla członków Koła Języka Angielskiego oraz innych zainteresowanych uczniów, odbyła się wycieczka dydaktyczno-turystyczna do Wrocławia. Celami wyjazdu było: stworzenie listy rekomendowanych lektur anglojęzycznych dla rówieśników oraz zwiedzenie stolicy Dolnego Śląska. Razem z opiekunem koła, panią Joanną Gorską-Hamkało, na wycieczkę wybrało się trzech uczniów: Kaja Rumbuć, Dawid Wawrzyńczyk i Krzysztof Stamblewski oraz trzech tegorocznych absolwentów naszej szkoły: Hubert Pieloszczyk, Alicja Krystofiak i Małgorzata Ceglarek. Młodzież zatrzymała się w Szkolnym schronisku młodzieżowym przy Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży.
W celu zebrania tytułów i autorów lektur anglojęzycznych grupa wybrała się do Mediateki, Centrum Brytyjskiego oraz Biblioteki Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie, korzystając z pomocy pracowników tych instytucji, spisali tytuły i autorów interesujących ich książek, a następnie, wykorzystując również swoją wiedzę i zainteresowania, stworzyli listę rekomendowanych książek dla rówieśników.
Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęto od zapoznania się z podstawowymi danymi na temat miasta, takimi jak: początki osadnictwa, pochodzenie nazwy, najważniejsze zabytki, informacje geograficzne, gospodarcze, kulturalne, oświatowe. Spacer od Opery Wrocławskiej, poprzez rynek i ulicę Kuźniczą do siedziby Uniwersytetu Wrocławskiego pozwolił młodzieży podziwiać historyczne centrum piątego pod względem wielkości i czwartego pod względem liczby ludności miasta w Polsce.
Po posileniu się w jednej z najsmaczniejszych stołówek studenckich – stołówce Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, barze Bazylia, spacer kontynuowano w kierunku Wyspy Słodowej, Wyspy Piasek oraz Ostrowia Tumskiego z Achikatedrą św. Jana Chrzciciela, a następnie wzdłuż Odry aż do Instytutu Matematyki UWr i z powrotem aż do rynku. Po wyczerpującym, pełnym wrażeń dniu grupa posiliła się w pubie Czeski film, po czym obejrzała ekranizację Alicji po drugiej stronie lustra w jednym z wrocławskich oddziałów Multikina.
Cały kolejny dzień grupa spędziła w malowniczych dzielnicach Dąbie i Szczytniki, korzystając z oferty Ogrodu Zoologicznego, Hali Ludowej z fontanną multimedialną oraz Ogrodu Japońskiego. W największym ogrodzie zoologicznym w Polsce, z największą liczbą gatunków, można było podziwiać zwierzęta z różnych zakątków świata, zarówno na otwartych wybiegach, jak i w pawilonach tematycznych z ptakami, rybami, owadami, gadami, dorzeczem Odry, itp.
Piękną atrakcją od dwóch lat stało się również Afrykarium z fauną: plaży i rafy koralowej Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej z basenem hipopotamów nilowych oraz rybami jezior Malawi i Tanganika, Kanału Mozambickiego z basenem prezentującą m.in. płaszczki i rekiny brunatne, dżungli Konga z basenami manatów i krokodyli nilowych oraz ptakami. Bogate zaplecze gastronomiczne zoo pozwoliło na posilenie się oraz spędzenie w tym uroczym miejscu połowy dnia.
Po siedmiu godzinach spaceru i obserwacji grupa udała się na pokaz fontanny multimedialnej pod Halę Ludową.
Następnym punktem programu był Ogród Japoński, gdzie można było zobaczyć malowniczo kwitnące różaneczniki nad jeziorkiem z japońskimi budowlami i ogromnymi, czerwonymi karpiami hodowlanymi.
Po drugim dniu zwiedzania zaplanowanych atrakcji, młodzież odbyła spotkanie z dyrektorem ds. rozwoju produktów z jednej z wrocławskich firm informatycznych. Na spotkaniu zainteresowani uczniowie technikum informatycznego oraz profilu matematyczno-ekonomicznego liceum mogli dowiedzieć się o wymaganiach na studia informatyczne, różnych możliwościach w trakcie studiowania na Politechnice Wrocławskiej, obiecujących perspektywach rozwoju kariery zawodowej w branży IT we Wrocławiu i za granicą, zaletach życia w stolicy Dolnego Śląska. Poza tym, młodzież przedyskutowała swoje pierwsze wybory zawodowe pod kątem realizacji swojego własnego potencjału i wymagań rynku pracy.
W ostatni dzień wycieczki, tuż przed wyjazdem grupa zrobiła zakupy w Galerii Dominikańskiej, żegnając się w ten sposób z Wrocławiem – miastem spotkań.
Wycieczka była dla uczniów doskonałą możliwością zwiedzenia olbrzymiego miasta, poznania nowych ludzi, zdobycia nowych doświadczeń. Była również zwieńczeniem tegorocznej pracy Koła języka angielskiego oraz działaniem realizowanym w ramach Roku Otwartej Szkoły w odpowiedzi na podstawowy kierunek realizacji polityki oświatowej w roku szkolnym 2015/2016: Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Stworzona lista rekomendowanych książek anglojęzycznych dla młodzieży będzie dostępna przed zakończeniem obecnego roku szkolnego u nauczycieli języka angielskiego oraz w czytelni szkolnej. Enjoy and have fun! – z życzeniami owocnego rozwoju oraz satysfakcjonującego wakacyjnego wypoczynku uczestnicy i opiekun wycieczki.
mgr Joanna Gorska-Hamkało
|