|
Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka dzień szczególny. W tym dniu wszyscy świętują rocznicę odzyskania niepodległości, która jest momentem do wspominania tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, walczyli i cierpieli za nią. Skłania następne pokolenia do refleksji nad tym, jak łatwo stracić wolność, a jak trudno jest ją odzyskać.
W dniu 10 listopada 2016 r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, Samorząd Uczniowski - we współpracy z panią mgr Anetą Żurawską – Rusek zorganizował szkolne obchody tego święta.
Od poniedziałku 7 listopada na korytarzach szkolnych pojawiło się wiele plakatów o tematyce niepodległościowej, przygotowanych przez uzdolnioną plastycznie młodzież. Ponadto w tym roku, uczniowie przygotowali wiele pocztówek o tematyce „Mamy niepodległą” i „Odrodzona niepodległa”, z zamiarem wysłania ich do lokalnych urzędów i instytucji. Na ten tydzień przygotowana została przepiękna gazetka szkolna o tematyce niepodległościowej, która przyciągnęła wzrok niejednego ucznia, nauczyciela czy pracownika szkoły.
Dnia 10 listopada, od samego rana, w wejściach do budynków szkolnych członkowie Samorządu Uczniowskiego rozdawali nauczycielom i pracownikom szkoły przygotowane wcześniej rozety. Ponadto tego dnia wielu uczniów i nauczycieli ubranych było w barwy patriotyczne, czyli barwy białe i czerwone, które zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Źródła historyczne donoszą, że podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły w białych sukniach, przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało - czerwone. Nawiązywało to do białego orła na czerwonej tarczy herbowej Królestwa Polskiego.
Zaskakującym wydarzeniem, jakie miało miejsce w tym roku w naszej szkole, było pojawienie się wielu uczniów przebranych w stroje z okresu odzyskania niepodległości przez Polskę.
Dodatkowo wszyscy wychowawcy przeprowadzili lekcje, związane z narodowym świętem, według scenariusza opracowanego przez panią mgr Anetę Żurawską - Rusek.
mgr Emilia Skrzypa
|