ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY

MOODLE

ADMINISTRATOR

Akademia CISCO

Festiwal Programu „Uczenie się przez całe życie”:
Comenius, Leonardo da Vinci, Gruntvig, eTwinning

W listopadzie Kuratorium Oświaty w Szczecinie wraz z Zachodniopomorskim Centrum Edukacyjnym zorganizowało Festiwal Programu „Uczenie się przez całe życie”, stanowiący prezentację osiągnięć szkół z województwa zachodniopomorskiego, biorących udział w projektach programu.

Program edukacyjny „Uczenie się przez całe życie” wspiera współpracę szkół w celu poprawy jakości kształcenia i nadania edukacji wymiaru europejskiego. Elementy projektu są zintegrowane z zajęciami szkolnymi i łączą różne dyscypliny nauczania.
Celem Festiwalu była promocja programu „Uczenie się przez całe życie”, promocja szkół, które realizowały bądź kontynuują projekty dofinansowywane przez program, nadanie rangi współpracy międzynarodowej w ramach programu, uświadomienie samorządom lokalnym jak ważna jest dla szkół, gmin i powiatów współpraca podczas realizacji projektu, wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami i uczniami, przekazanie informacji o zasadach przystępowania do poszczególnych przedsięwzięć
w ramach  programu „Uczenie się przez całe życie”.

W przepięknej sali gimnastycznej Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie spotkały się reprezentacje wielu szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami z realizacji różnorodnych projektów. Szkoły ponadgimnazjalne powiatu gryfińskiego były reprezentowane przez ZSP Nr 1 i  ZSP Nr 2 w Chojnie. Każda szkoła już od rana przygotowywała stoiska, na których przedstawiany  był jej dorobek  – antyramy ze zdjęciami z różnych spotkań z zagranicznymi partnerami i działań w szkołach, prezentacje multimedialne, książki, broszury, plakaty, prospekty, kalendarze, rękodzieła, obrazy i wiele innych bardzo ciekawych  produktów z projektów. Po przywitaniu uczestników Festiwalu i zaproszonych gości przez Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty oraz dyrektora Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego wystąpiła przedstawicielka Agencji Narodowej Programu „Uczenie się przez całe życie” przedstawiając jego cele i zadania, rezultaty jego realizacji i  wpływ na podniesienie jakości pracy szkół. Każdej szkole uczestniczącej w Festiwalu wręczono podziękowanie od Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty za promowanie projektów edukacyjnych Unii Europejskiej.
Nastąpiła najważniejsza część Festiwalu – zwiedzanie stoisk i wymiana doświadczeń.
ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2 w Chojnie, dotychczas realizujące większość projektów wspólnie, przygotowały jedno stoisko, imponujących rozmiarów, bo i dorobek obydwu szkół w tej dziedzinie jest ogromny.

Prezentowaliśmy  dokumentację i produkty z realizacji następujących projektów: „Uczenie się języków obcych poprzez społeczności lokalne” program Lingua –ZSP Nr 2, „Tolerancyjni mimo różnic” program Comenius – koordynator ZSP Nr 1, „Hotel Europa” program Leonardo da Vinci – koordynator ZSP Nr 2, „Politeens” oraz  „Bel-Politeens-HU” program Młodzież – ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2, „Neighbours” program Młodzież w działaniu – ZSP Nr 1 i ZSP nr 2, „Follow the Birds” program Młodzież – ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2.

Zainteresowanie naszym stoiskiem było wielkie, omawialiśmy poszczególne projekty, rozdawaliśmy broszury, udzielaliśmy informacji jak zdobyć partnerów zagranicznych oraz jak napisać projekt aby został zaakceptowany i uzyskał środki finansowe na realizację.
Przedstawiliśmy też plany na najbliższą przyszłość, które obejmują: realizację zatwierdzonego już projektu „Staże w Europejskich Hotelach” program Leonardo da Vinci – ZSP Nr 2, udział w projekcie o tematyce ekologicznej w Szwecji oraz w projekcie na temat udziału młodzieży w życiu politycznym i społecznym krajów Unii Europejskiej na Węgrzech – program Młodzież w Działaniu – ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2.
Wygląda na to, że chojeńskie szkoły ponadgimnazjalne w przyszłym roku będą mogły pochwalić się nowymi, znaczącymi osiągnięciami w realizacji projektów międzynarodowych.

Uczestnicy Festiwalu: uczniowie - Paulina Olejarz, Paulina Jesiołowska, Bartosz Filipczak, Jakub Stelmach, nauczyciele - Adriana Salamończyk, J. Cezary Salamończyk.