|
Obchody Światowego Dnia bez Papierosa
Światowy Dzień bez Tytoniu został ogłoszony na konferencji WHO w 1988r. Corocznie WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na zdrowotne, ekonomiczne oraz społeczne skutki palenia. Do tej akcji włączyła się także Polska. Dwa razy w roku: w maju i listopadzie miliony palaczy próbuje wytrzymać kilkanaście godzin bez palenia papierosów.
15 listopada, tradycyjnie w trzeci czwartek miesiąca, nasza szkoła włączyła się w akcję promującą styl życia bez papierosów. Przedsięwzięcie to miało na celu uświadomić młodzieży jak szkodliwe jest palenie papierosów, jakie są skutki i jak radzić sobie z tym nałogiem.
Każda klasa uczestniczyła w poświęconej temu problemowi godzinie wychowawczej przygotowanej wspólnie ze swoim wychowawcą. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka, która w bardzo przejrzysty sposób pokazywała m.in. wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka, statystyki skutków palenia papierosów, zawartości różnych substancji w papierosach i dymie tytoniowym. Rozdawane były również ulotki zawierające różnego rodzaju informacje na temat tego nałogu. Cieszyły się one dużą popularnością wśród uczniów.
Przeprowadzono ankietę, której celem była diagnoza zjawiska palenia papierosów przez uczniów naszej szkoły. Wyniki ankiety zostały opublikowane w specjalnym wydaniu szkolnej gazety Wióry oraz zaprezentowane w gablocie, na parterze szkoły.
Oczywiście nie zabrakło konkursów. Każda klasa wytypowała najlepszy wiersz napisany przez jednego z uczniów. Wszystkie wiersze biorące udział w konkursie zawierały głęboki przesłanie antynikotynowe. Wyróżnieni w tym konkursie uczniowie:
I miejsce - Emilia Bogaczyńska, kl. II a
II miejsce – Marta Stroceń, kl. I d
III miejsce – Przemysław Zarzycki, kl. II c |
Klasy I i II, w ramach zajęć z technologii informacyjnej, miały za zadanie stworzyć profesjonalną gazetkę profilaktyczną. Utworzono łącznie kilkanaście gazetek, jury najwyżej oceniło gazetkę wykonaną przez uczniów klasy II b:
Joanna Turkiewicz
Liwia Zubala
Rafał Zgoda
Aleksandra Stelmach
Karol Sewruk
Maksymilian Stryczek |
W konkursie plastycznym na plakat o treści profilaktycznej jury przyznało:
I miejsce - kl. III d – za trafne przekazanie treści, w odpowiedniej czytelnej formie oraz bardzo dobrze dobranym kolorycie,
oraz kilka wyróżnień:
kl. III c za wyczerpującą treść,
kl. I c i II b za malarskość kompozycji,
kl. II c za odpowiednie zastosowanie collage i czytelna kompozycję,
kl. I d i II d za trafnie oddany problem, podkreślony tekstem, kontrastowym kolorytem i różnorodnymi technikami plastycznymi.
powrót
|
|