Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Ewaluacja wewnętrzna  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 

 

 

Szkoło! Szkoło!                                
Tęsknota w serce się wgryza.
Oczy mam pełne łez!”

                       Julian Tuwim

 

   

 

   12 października 1965 r. rozpoczął się pierwszy rok szkolny w Zasadniczej Szkole Zawodowej Rzemiosł Budowlanych w Chojnie. Nie zdążono na 1 września dokończyć budowy, więc skorzystano z kolejnej okazji, Święta Wojska Polskiego. Okazało się, że  był to znakomity termin, gdyż budowie szkoły patronowało wojsko. Uroczystość inauguracyjną roku szkolnego 1965/1966 połączono z XXII rocznicą powstania Ludowego Wojska Polskiego i dlatego uczestniczył w niej ówczesny wiceminister Obrony Narodowej, Szef Sztabu Generalnego – generał dywizji Wojciech Jaruzelski, a placówka otrzymała imię jego frontowego przyjaciela - ppor. Ryszarda Kuleszy, który zginął podczas forsowania Odry w kwietniu 1945 r. Obecny był również I sekretarz KW PZPR - Antoni Walaszek. Podczas inauguracji przekazano gronu pedagogicznemu symboliczny klucz do budynku szkoły. Klucz jest znakiem tamtych czasów i do dziś znajduje się w szkolnej Izbie Pamięci.


Gen. Jaruzelski w towarzystwie I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR Antoniego Walaszka 



Inauguracja roku szkolnego 1965/1966

Zarządzeniem Ministra Oświaty z 12 października 1965 r. szkole nadano imię ppor. Ryszarda Kuleszy oraz utworzono Technikum Budowlane o 3-letnim cyklu nauczania na podbudowie szkoły przysposobienia rolniczego oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową.  Pierwszym, chętnym uczniom otworzono      6 kierunków klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej:  murarz, cieśla, malarz, monter wewnętrznych instalacji budowlanych, gospodarstwo domowe oraz mechanik pojazdów samochodowych. Do użytku młodzieży oddano również internat.

W skład pierwszego grona pedagogicznego weszli: dyrektor szkoły pan Waldemar Karpiński oraz nauczyciele: pan Artur Bała, pan Ludwik Bytoński, pani Wilhelmina Karpińska, pan Jan Kiryk, pani Róża Stec. 

Od  lewej:
Pani E. Hajduk
Pani L. Pododemska
Pan T. Wójcik
Pani L. Rukowicz
Pani W. Wójcik
Część grona pedagogicznego podczas  rozpoczęcia roku szkolnego 1977/1978

 13 czerwca 1969 r. pożegnali szkołę pierwsi absolwenci Technikum Budowlanego - 24 osoby z dyplomem technika budownictwa, a  byli to sami mężczyźni. 1969 był rokiem sukcesów miasta i szkoły. Chojna zwyciężyła wśród 4 miast w konkursie pod hasłem „Pomorze szczecińskie piękne, gospodarcze, kulturalne”, a szkoła zajęła I miejsce w grupie organizacji społecznych i szkół. W 1972 r. dyrektorem szkoły został pan Ryszard Kondratowicz, zastępcami dyrektora zostali pan Stanisław Bartkowski i pan Mieczysław Drużga. Decyzją Kuratora Okręgu Szkolnego w Szczecinie przekształcono Zasadniczą Szkołę Zawodową i Technikum Budowlane w Zbiorczy Zakład Szkolny pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych. Kolejne lata działalności placówki, to pasmo sukcesów. W 1973 r. uczniowie szkoły wygrali konkurs „Złota Kielnia” i zdobyli miano najlepszej ekipy w województwie. Sukces stał się nierozłączną częścią pracy pedagogów w naszej szkole. Uczniowie jeszcze kilkakrotnie zdobywali najwyższe miejsca w tej znaczącej konkurencji, choć eliminacje do „Złotej Kielni” nie należały do najłatwiejszych.

Pan  Stelmach
Pan  Młynarczyk
Instruktor – pan S. Blachnierek
 
Eliminacje - plac budowy hotelu Neptun
w Szczecinie


 

Takimi osiągnięciami mogła się szkoła poszczycić podczas obchodów 10-lecia istnienia placówki, które obchodzono w 1975 r. 7 października 1975 r. Kurator Oświaty w Szczecinie wręczył szkole sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski  Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Chojnie.

Uroczyste wręczenie sztandaru

 Główny budynek szkoły oraz  warsztaty szkolne

 

W roku szkolnym 1978/1979 założono szczep harcerski im. Bohatera Ryszarda Kuleszy.

W kwietniu 1978 r. uczniowie po raz kolejny zajęli I miejsce w turnieju „Złota Kielnia”.


Nie tylko zajęcia praktyczne były dla uczniów wyzwaniem. W maju każdego roku  musieli się zmierzyć z egzaminem dojrzałości, a tradycyjnie na 100 dni przed maturą wszyscy wyśmienicie bawili się na balu maturalnym.

Studniówka 1978  rok

Matura 1978 rok
 

 

W roku szkolnym 1980/1981 apogeum swej twórczości przeżywał  Szkolny Zespół Artystyczny. Uczniowie wykazywali się nieprzeciętną pomysłowością i zaangażowaniem.

Andrzej Stelmach, Henryk Kikut z klasy II TB, 8 marca 1981 rok

 W 1989 roku dyrektorem szkoły został pan Bogdan Kujawski, zastępcami zaś  pani Barbara Kaczor i pani Eugenia Hajduk. Rok 1990, to początek owocnej współpracy z zachodnim sąsiadem – Bad Freienwalde. Miasto Schwedt i miasto Chojna podpisały umowę o partnerstwie i w 1992 r. strona niemiecka zaproponowała nieodpłatne nauczanie języka niemieckiego w technikum budowlanym przez nauczycieli z powiatu Uckermark. Przedmioty zawodowe w technikum, takie jak technologia i dokumentacja budowlana, były również nauczane przez niemieckich specjalistów od budownictwa. Dawało to olbrzymie szanse naszym absolwentom do podjęcia pracy w swoim zawodzie za zachodnią granicą państwa.

 

Kindervereinigung „Heinrichslust” Schwedt
(współpraca od 1992 roku)

***

Schillerschule Schwedt
(partnerstwo od 20 października 1993 roku)

***

Förderverein Offi Bad Freinwalde
(współpraca od 1994 roku)

***

Gesamteuropäische Studienwerk-Vlotho (Westfalia)
(współpraca od 1996 roku)

***

Berufliche Schule Waren (Meklemburgia)
(współpraca od 1997 roku, partnerstwo od 1999roku)

***

Esta-Altenhof
(współpraca od 1999roku) 

***

Uckermarkiche Bildungs Verein Schwedt
(partnerstwo od 2000 roku)

W kwietniu 1994 r. uczniowie Technikum Budowlanego, pod opieką nauczyciela języka angielskiego Janusza Salamończyka, zorganizowali I Wojewódzki Festiwal Piosenki Angielskiej, który odbywał się przez piętnaście kolejnych lat i poprzez rangę od ogólnopolskiego doszedł do zasięgu międzynarodowego.  Był on jedną z największych imprez kulturalnych odbywających się w naszym województwie.
W 1995 roku szkoła świętowała 30 lat swojej działalności. Obchody zorganizował ówczesny dyrektor, pan Bogdan Kujawski i połączone były one z Dniem Edukacji Narodowej.
Szkoła zawsze bardzo chętnie brała udział w akcjach pomocy potrzebującym: WOŚP, Dla Pauliny, Fundacja „Wszystko dla dzieci”, zbiórki dla PCK. Kwalifikacje naszych uczniów zostały doceniane również przez włodarzy miasta Chojna, szczególnie przy budowie placu zabaw przed chojeńskim przedszkolem.
Aby poszerzyć możliwości edukacyjne młodzieży naszego rejonu i wzbogacić ofertę szkoły, w 1995 r. powstała filia Zasadniczej Szkoły Zawodowej z siedzibą w Trzcińsku Zdroju.
W październiku 1997 r. kontynuacją współpracy transgranicznej było nawiązanie współpracy z ośrodkiem doskonalenia Dar dla Budownictwa w Schwedt.
W marcu 1999 roku w szkole uruchomiono pierwszą pracownię komputerową.

Otwarcie nowej pracowni komputerowej

 

Dodatkowym atutem szkoły przyciągającym rzesze rekrutów były możliwości, jakie dawały uczniom realizowane przez szkołę projekty z partnerami z Niemiec. Od 2003 roku realizowano projekt „Wiktor” w ramach Interreg III a., z partnerem z niemiecko-polskiej szkoły Argermünder Bildungs Werk w Angermünde. Dzięki temu projektowi szkoła, w tym internat, wzbogaciły się o nowe pomoce naukowe i wyposażenie. W 2002 r. obchodziliśmy 10. lecie współpracy polsko-niemieckiej. Na jubileusz przybyli goście ze Schwedt i Bad Freienwalde, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i  Starostwa Powiatowego w Gryfinie. Młodzież przygotowała ciekawy montaż poetycko-muzyczny oraz spektakl wigilijny.  Oddział PNWM „Pomerania” w Szczecinie uznał współpracę polsko-niemiecką realizowaną przez  szkołę za wzorcową.
Od początku istnienia szkoły kształcono w niej uczniów w dziedzinie gastronomii. Zmieniały się nazwy zawodów i powstawały nowe. Początkowo było to gospodarstwo domowe, następnie kucharz, gastronom, kucharz małej gastronomii, aż do technika organizacji usług gastronomicznych. Uczniowie kształcący się w tej dziedzinie aktywnie promowali szkołę w środowisku lokalnym. Wykonywali różne usługi gastronomiczne podczas bankietów i inicjatyw organizowanych przez różne instytucje, m.in. balach andrzejkowych, charytatywnych, karnawałowych. Brali udział w konkursach i olimpiadach, takich jak np. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu, konkurs „Wiem co jem”, pokaz nakrycia stołów bożonarodzeniowych. Organizowali bankiety i pokazy z okazji uroczystości szkolnych oraz w ramach organizowanych przez szkołę przedsięwzięć. Brali udział w warsztatach kulinarnych w Anglii, a także organizowali warsztaty dla gości z zagranicy: z Anglii, Francji, Finlandii i Niemiec.
W marcu 2002 r. dyrektorem szkoły został pan Kazimierz Kunisz, który na stanowisko zastępców powołał panią Edytę Daszkiewicz, panią Małgorzatę Ryss, a później panią Agnieszkę Panicz.
Październik 2002 r. przyniósł zmianę nazwy placówki z Zespołu Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ppor. Ryszarda Kuleszy w Chojnie.        W tym samym czasie, pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego pana Jacka Prusa,  sportowcy reprezentujący szkołę zdobyli mistrzostwo powiatu w piłce nożnej.
We wrześniu 2005 roku dyrektorem szkoły została pani Małgorzata Ryss, a jej zastępcami pani Edyta Krupa i pani Barbara Nożewnik.
Miesiąc później szkoła obchodziła swoje 40. lecie.


Pani Wilhelmina Karpińska, obok pan  Tadeusz Nowak

Jubileusz 40. lecia zbiegł się z Dniem Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyła liczna rzesza byłych i obecnych nauczycieli, spora grupka absolwentów, głównie tych z pierwszych roczników oraz władze powiatu.  Obchody 40. lecia  były bardzo podniosłe i wzruszające. Uczniowie przedstawili doskonale przygotowana część artystyczną, dyrektor M. Ryss nagrodziła wyróżniających się nauczycieli, udostępniono gościom do wglądu kroniki szkolne, a podczas poczęstunku ożyły historie, często sprzed kilkudziesięciu lat.

Grono pedagogiczne ZSP Nr 2 w Chojnie – rok 2005

 W roku 2004, dzięki owocnej współpracy nauczycieli,  uczniów i rodziców, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 zdobył  tytuł  „Szkoły z klasą”.
Rok szkolny 2006/2007, to liczne sukcesy sportowe uwieńczone  23. miejscem w klasyfikacji sportowej  szkół ponadgimnazjalnych województwa Zachodniopomorskiego. To również początek intensywnej realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych.       W ramach wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży realizowano projekt „Świat do odważnych należy”, którego beneficjentami była młodzież zasadniczej szkoły zawodowej.    W ramach projektu zorganizowano liczne zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów. Uczniowie klas kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa rozpoczęli wyjazdy na staże do Anglii i Niemiec w ramach programu Leonardo da Vinci. Staże,  jako obowiązkowe praktyki zawodowe, odbywały się w hotelach w Sherborne (Anglia) oraz w Berlinie, Gut kerkow i Angermunde (Niemcy). Zrealizowano dwa projekty „Hotel Europa” oraz „Staże w europejskich hotelach”, w ramach których 52. uczniów odbyło praktyki za granicą. Szkoła uczestniczyła również w projekcie z programu Lingua 1 „Nauczanie języków obcych poprzez społeczności lokalne”, realizowanym wspólnie z partnerami z Finlandii, Francji i Anglii. Uczniowie szkoły zaczęli zwiedzać Europę i podnosić swoje kompetencje językowe oraz zawodowe. Autorem i koordynatorem projektów międzynarodowych był nauczyciel języka angielskiego pan Janusz Salamończyk.
Z początkiem roku szkolnego 2008/2009, zgodnie z  decyzją Powiatu Gryfińskiego, nastąpiło włączenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppor. Ryszarda Kuleszy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów spod Siekierek w Chojnie. Procesowi poprzedzającemu ten fakt  towarzyszyły liczne debaty i wielkie emocje. Rok szkolny 2008/2009 przywitał uczniów już w nowej, powstałej z połączenia dwóch szkół placówce – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


LINKI


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie