Tydzień Bibliotek 2010

"Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy”

Już po raz siódmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało Tydzień Bibliotek. Jest to akcja popularyzująca książki i czytelnictwo. Odbywał się on w dniach 8-15 maja 2010 r. pod hasłem : "Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy". Co roku akcja ma inne hasło wiodące, które wskazuje jakie obszary działalności bibliotek eksponujemy i co chcemy upowszechnić w świadomości społecznej. Hasło tegorocznego Tygodnia wskazuje na nowe obszary bibliotek, zwłaszcza bibliotek publicznych, przestają być one wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych, a stają się miejscem, gdzie gromadzone są treści na różnych nośnikach. W okresie tego tygodnia, biblioteki w całym kraju organizują różne imprezy dla lokalnych społeczności, służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy i informacji, upowszechnianiu swobodnego dostępu do nich poprzez biblioteki, wskazujące nową rolę bibliotekarza w rozwoju edukacji, nauki i kultury.

W związku z tym również nasza biblioteka włączyła się w tą akcję. W ramach Tygodnia Bibliotek odbyła się III Sztafeta Literacka ,Wykład „ K I Gałczyński i jego związki ze Szczecinem”, Noc w bibliotece oraz Kiermasz książek.

12 maja 2010 r. odbyła się III Sztafeta Literacka. Polega ona na tym, że w wielu miejscach, w tym samym dniu, w określonych godzinach czytane są utwory jednego autora. Tym razem, ponieważ rok 2010 został rokiem Fryderyka Chopina, sztafeta poświęcona była właśnie naszemu wielkiemu kompozytorowi. Do czytania wybraliśmy utwory różnych poetów, w których ukazana została postać Fryderyka Chopina oraz ciekawe fragmenty z życia. Były to utwory: ks. Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Artura Oppmana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Leopolda Staffa i wielu innych autorów. Natomiast fragmenty z życia Chopina oraz jego listy wybraliśmy z książki Adama Zamoyskiego „Chopin”. W sztafecie wzięło udział 21 osób z klas I i II. Tło muzyczne stanowiła muzyka Fryderyka Chopina z XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Całej imprezie towarzyszyła wystawa plakatów wykonanych przez uczniów klas I–szych. pt. „Rok 2010 rokiem Fryderyka Chopina”. Sztafeta Literacka kończy się otrzymaniem certyfikatu za udział.

Uczestnicy III Sztafety Literackiej

Następnego dnia, 13 maja 2010 r., uczestniczyliśmy w wykładzie „Konstanty Ildefons Gałczyński i jego związki ze Szczecinem. Wykład odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, przygotowany był przez panią Cecylię Judek z Książnicy Pomorskiej i poświęcony okresowi, jaki poeta spędził w Szczecinie. Córka Gałczyńskiego Kira we wspomnieniach pisze: „Poeta mieszkał zaledwie kilka miesięcy w Szczecinie, mimo to zachował wielki sentyment dla tego miasta, zachował wspomnienie o tym mieście jako o miejscu dla siebie niezwykłym i jednocześnie ważnym.” W spotkaniu uczestniczyła młodzież klasy I b wraz z opiekunami p. G. Lasowską i p. A. Rewers. Wykład wzbogacony był bardzo ciekawą prezentacją multimedialną, co sprawiło, że młodzież z zainteresowaniem go wysłuchała.

Fragment wiersza K. I. Gałczyńskiego„Szczecin”

,,Tutaj mój port, tu słońce mam na czole
i dom i sad i kota -  nie do wiary!
Natalia na werandzie Kira w szkole
A babci wchodzą sny pod okulary"

Natomiast 14 maja, w Bibliotece Publicznej odbyła się kolejna impreza pn. Noc w Bibliotece, pt. „Wędrówki nie tylko historyczne”. Impreza trwała od godz. 20.00 do 24.00 i przeznaczona była dla osób pełnoletnich. Wieczór rozpoczął się od projekcji krótkiego filmu o Chojnie i dyskusji na temat zabytków znajdujących się na terenie naszej gminy. Kolejną atrakcją wieczoru było wejście na Taras widokowy na wieży Kościoła Mariackiego. Chociaż padał drobny deszczyk widoki były wspaniałe. Widać było nawet oddalone o kilkanaście kilometrów od Chojny okoliczne miejscowości. Każdy z nas szukał swojego domu lub charakterystycznego miejsca. Następnie rozpoczęła się wędrówka po mieście z przewodnikiem p. H. Barszczewskim, który opowiadał nam o historii Chojny, jego zabytkach i ciekawych wydarzeniach z nimi związanych. Około dwudziestoosobowa grupa zwiedzająca miasto nocą wzbudzała zainteresowanie mieszkańców. Po powrocie w bibliotece czekała na uczestników wędrówki gorąca herbata i kanapki. W spotkaniu wzięli udział nasi absolwenci Justyna Wiśniewska, Konrad Rydzewski, Paweł Rosiński oraz nauczyciele p. G. Lasowska i p. K. Janik.

Miesiąc maj poświęcony jest bibliotekom i książce. Obok imprez związanych z Tygodniem Bibliotek w maju obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i bibliotek, odbywają się Targi Książki w Warszawie, na których można spotkać wielu pisarzy i autorów książek. W naszej szkole również od 20 maja do 10 czerwca trwał kiermasz „Taniej i dobrej ksiązki”. Można było kupić ksiązki z różnych dziedzin literatury: słowniki, leksykony, tomiki poezji, lektury, albumy. Wszystkie pozycje były w bardzo atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Bibliotekę szkolną.