Wojewódzkie Warsztaty Ekologiczne w Darłowie

1 czerwca 2010 r. uczennice klasy II b LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie A. Karalus, D. Bil, A. Pociej, A. Kaberow, A. Dziubanowska wraz z opiekunami: p. A. Pawlaczyk i p. G. Lasowską uczestniczyły na zaproszenie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie w Wojewódzkich Warsztatach Ekologicznych w Darłowie. Do udziału w warsztatach zostały zaproszone zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w których wzorowo realizowana jest edukacja ekologiczna.

Program warsztatów obejmował pokaz mody ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych, prezentacje etiud ekologicznych, warsztat ekologiczny dla nauczycieli i opiekunów, prezentacje reklam, turniej wiedzy ekologicznej i ekologiczne rozgrywki sportowe w grupach wiekowych oraz rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Przyroda w obiektywie”.

Największe wrażenie na uczestnikach imprezy wywarły stroje przygotowane z różnego rodzaju surowców wtórnych m.in. z toreb ekologicznych, folii, puszek aluminiowych, papieru. Wyglądały one imponujące i wiele z oglądających pokaz osób chciało zrobić sobie zdjęcie towarzystwie uczennic z ZSP w Chojnie, co było bardzo miłe. Podczas turnieju wiedzy należało rozpoznać nazwy gatunków roślin i zwierząt, a także jak najszybciej i jak najcieniej obrać ziemniaki, ważone przed i po.

Prezentowaną przez drużyny etiudą był „Słoń” S. Mrożka, a interpretacje były zaskakujące, bardzo różne i interesujące.

Każda z drużyn przedstawiła ciekawy pomysł na reklamę ekologiczną, m.in. reklamowano torebki ekologiczne, recycling oraz pralkę napędzaną skakanką. Drużyny były oceniane za pomysł, interpretację i przygotowane rekwizyty.

Jury oceniające zdjęcia nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego „Przyroda w obiektywie” przyznało wyróżnienie uczennicy kl. I a LO Magdalenie Kagan. Mimo złej pogody warsztaty odbyły się w przesympatycznej atmosferze. Udział w nich zaowocował nowymi cennymi doświadczeniami i pomysłami na, mamy nadzieję, przyszły rok.