Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 091 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 

 

 


 

Sprawozdanie ze spotkania z uczestnikami wydarzeń Sierpnia’ 80 w Stoczni Szczecińskiej odbytego 16 czerwca 2010 r.

 

      16 czerwca 2010 r. 20 osobowa grupa młodzieży, pod opieka p. Danuty Perz i p. Wiktora Wolszczaka, wraz z młodzieżą z Dębna, uczestniczyła w żywej lekcji historii na terenie Stoczni w Szczecinie. Lekcja ta odbyła się w związku z obchodami wydarzeń Sierpnia ’80. W tym roku przypada 30 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.

      Zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który sfinansował to przedsięwzięcie. Pomysłodawcą takich lekcji historii w miejscach historycznych, przeprowadzanych przez świadków historii jest Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Koordynatorem spotkania na terenie Stoczni była p. Agnieszka Kuchcińska- Kurcz- Pełnomocnik Marszałka ds.. CDP. Jest to dziennikarka, autorka reportaży i wywiadów, pomysłodawca utworzenia w Szczecinie multimedialnego „Muzeum Przełomów”. To właśnie ona już w styczniu na Debacie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, poświęconej mieszkańcom Pomorza, którzy przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, w której uczestniczyła młodzież z naszej szkoły, zaproponowała udział w lekcji historii na terenie Stoczni Szczecińskiej. Następnie ustalano już tylko szczegóły.

      Stocznia Szczecińska stała się miejscem ważnych wydarzeń w dziejach naszej historii, strajk w 1970 r. zakończony krwawą masakrą, gdzie zginęło 16 osób. To tu powstał 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele z Marianem Jurczykiem, gdzie przygotowano 36 postulatów skierowanych do władz państwa. Strajkujący byli bardzo zdeterminowani, nie wiedzieli jak może się sytuacja rozwiną, czy znów nie będzie ofiar. Wówczas do Szczecina ze strony władz komunistycznych przyjechał wicepremier Kazimierz Barcikowski, z którym strajkujący podpisali porozumienie, były tam postulaty m.in. o legalizacji związku zawodowego Solidarność, prawo do strajków, wolności słowa, prasy, wypuszczenia na wolność więźniów politycznych, podwyżki płac.

      O historii trzeba opowiadać, tak żeby inni, zwłaszcza młodsi mieli ochotę słuchać. O historii najnowszej trzeba mówić, aby nie zapomnieć, aby przywrócić pamięć.

      Kiedy dotarliśmy pod główną bramę Stoczni doszło do nieoczekiwanego przez młodzież zdarzenia, do autokaru wtargnęli członkowie grupy rekonstrukcyjnej w strojach ZOMO (Zmechanizowane Odwody Milicji Obywatelskiej w okresie Polski Ludowej, które w brutalny sposób rozprawiały się ze strajkującymi), którzy sprawdzali dokumenty, przeszukiwali plecaki, wyrzucali jedzenie, a następnie kazali opuścić pojazd .Na zewnątrz ustawili młodzież w szeregu. Przez cały czas demonstrowali swoją siłę i przewagę nad grupą. Następnie pod eskortą przeprowadzili uczniów do świetlicy, w której mieścił się Komitet Strajkowy , to tu podpisano Porozumienia Sierpniowe Wystrój świetlicy przypominał o minionej epoce, tak jak gdyby czas się zatrzymał, mieliśmy wrażenie, że to my uczestniczymy w tych wydarzeniach. Odbyło się tam spotkanie z jednym z uczestników tych wydarzeń - p. Stanisławem Kocjanem, który przybliżył młodzieży przyczyny i sam przebieg wydarzeń z 1980 r. Opowiadał w sposób zrozumiały, opowiadał o swoim udziale w tych wydarzeniach. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała rozmówcy.

LINKI


Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie


 
 

GALERIA

 
     
 
 
     
  Festiwal Piosenki Angielskiej  
     
   
     
   
     
   
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP Nr 1 w Chojnie