SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie od 2004 roku działa Szkolny Klub Wolontariusza. W związku z ogłoszeniem przez Parlament Europejski roku 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu, narodził się pomysł zintensyfikowania działań SKW.

Do jednych z głównych zadań wolontariatu należy współpraca ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Chojnie. Owocem współpracy wolontariuszy z Domem Samopomocy jest wspólnie redagowana integracyjna gazetka „eŚDeeSka”, liczne wspólne projekty, imprezy sportowe i artystyczne oraz coroczny „Marsz tolerancji” ulicami Chojny.

Pod patronatem Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie uczestniczymy w projekcie „Asystent Seniora”, polegającym na regularnym odwiedzaniu przez pary wolontariuszy samotnych osób, wyznaczonych przez kierownika OPS. Współorganizujemy również cykl spotkań „Kiniarnia dla Seniora” – projekcji filmów połączonych z poczęstunkiem, służących aktywizacji ludzi starszych. Nasze zadanie polega na obsłudze spotkania, pomocy seniorom w dotarciu na spotkanie i w powrocie do domu

We wrześniu 2010 r. nawiązaliśmy współpracę ze szczecińskim Oddziałem Fundacji Mam Marzenie. Promujemy fundację w lokalnym środowisku, poszukujemy sponsorów i osób „adoptujących” marzenie nieuleczalnie chorych dzieci z rejonu działania SKW. Zgodnie z potrzebami fundacji bierzemy udział w spełnianiu marzeń oraz w akcjach przez nią organizowanych.

Współpraca między Szkolnym Klubem Wolontariusza a instytucjami niosącymi pomoc ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym przebiega owocnie. Zapowiadane są kolejne wspólne projekty. Głównym celem tego typu działań jest poszerzanie tolerancji wśród młodzieży oraz pogłębienie integracji i przyjaznych relacji osób niepełnosprawnych, chorych, samotnych z lokalną społecznością. Przykład współpracy naszej szkoły z osobami niepełnosprawnymi dowodzi, że nawet w małych miejscowościach, gdzie poziom tolerancji i świadomości społecznej jest często na bardzo niskim poziomie, osoby niepełnosprawne mogą funkcjonować normalnie, angażując się w życie towarzyskie i społeczne swojej miejscowości.

LISTA CZŁONKÓW SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA

41. Karolina Krzyżanowska
42. Iwona Czuchrowska

DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU 2012/2013