Strona główna  
   
  Historia szkoły  
   
  Absolwenci  
   
  Dokumenty szkoły  
   
  Ewaluacja wewnętrzna  
   
  Zasady rekrutacji  
   
  Nauczyciele  
   
  Samorząd Uczniowski  
   
  Rada Rodziców  
   
  Kierunki i wychowawcy klas  
   
  Kalendarz roku szkolnego  
   
  Profilaktyka  
   
  Kalendarz imprez i uroczystości  
   
  Olimpiady, konkursy, zawody  
   
  Koła zainteresowań  
   
  Matura  
   
  Egzamin zawodowy  
   
  Osiągnięcia uczniów  
   
  Patronaty i współpraca  
   
  Udział szkoły w projektach  
   
  Współpraca z zagranicą  
   
  Europejskie projekty edukacyjne  
   
  Klub Europejski Douzelage  
   
  Wolontariat  
   
   
   
  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  
   
  Gazeta szkolna "WIÓRY"  
   
  Super Klasa  
   
  Sport  
   
  Informacje dla rodziców  
   
  Doradca zawodowy  
   
  Internat  
   
  50 lat Liceum Ogólnokształcacego w Chojnie  
   
  Moodle  
   
   
 

ul. Dworcowa 3
74 - 500 Chojna

www.zsp1chojna.pl
zsp1@zsp1chojna.pl

tel./faks 91 414 20 29


 
 
PATRONATY - WSPÓŁPRACA
 
     
   
     
 
 
     
   
     
   
     
 
WOPR
 
     
   
 
 
     
     

 


 

Ogólnopolski Tydzień Planowania Kariery Zawodowej
w ZSP w Chojnie
20 – 26 października 2014 r.

 

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w działania Ogólnopolskiego Tygodnia Planowania Kariery Zawodowej, przeprowadzanego w tym roku pod hasłem: „Jak  zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?” Ogólnopolski Tydzień Planowania Kariery objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach Tygodnia Planowania Kariery odbył się cykl spotkań pt. „Jak z sukcesem wejść na  rynek pracy?”. Zaproszeni goście podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i  doświadczeniem zawodowym oraz zachęcali uczniów do poszukiwania w sobie pasji, radości i determinacji do osiągania życiowych planów. Odbyły się także warsztaty kulinarne po nazwą „Kulinaria na rynku pracy”. Dzięki nawiązaniu współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie, rzecznik ZUS przeprowadził cykl spotkań z  uczniami poświęcony ubezpieczeniom społecznym.
Głównym celem Tygodnia Planowania Kariery było przedstawienie uczniom różnych ścieżek kariery oraz zachęcenie ich do jak najwcześniejszego planowania swojej przyszłości zawodowej.
Rozmowy z ludźmi sukcesu, reprezentującymi różne grupy zawodowe, miały zainspirować uczniów do zastanowienia się nad swoją karierą. W czasie spotkań młodzi ludzie poznali korzyści i trudności związane z pracą w danym zawodzie.

Szkoła została przygotowana na obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. W budynkach szkoły zostały umieszczone informacje o planowanych działaniach, powieszono banery, ogłoszenia i plakaty informujące o obchodach Tygodnia Planowania Kariery Zawodowej.

Podczas trwania Tygodnia Planowania Kariery Zawodowej w ZSP w Chojnie zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

20.10.2014 r.

Uczniowie klas IV technikum zawodowego rozwiązywali Quiz Wiedzy o Rynku Pracy.
I miejsce zajęła Magdalena Bronicka z kl. IV TH,
II miejsce ex aeqo zajęli Marta Mikos z kl. IV TH oraz Bartłomiej Tereba z kl. IV TB,
III miejsce zajął Patryk Juszczyk z kl. IV TB.
Wyniki konkursu zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły.


Odbyły się również warsztaty z psychologiem szkolnym - panią Magdaleną Zagajewską, podczas których uczniowie rozmawiali o sztuce autoprezentacji oraz o swoich mocnych i  słabych stronach, identyfikowali własne umiejętności na podstawie zainteresowań.

Efektem warsztatów były prace interpretowane przez psychologa.

21.10.2014 r.
Uczniowie klasy IV H/G spotkali się z dietetyczką, panią Iwoną Andrzejak, która opowiedziała uczniom o swojej ścieżce kariery zawodowej, specyfice zawodu dietetyka i  możliwościach zatrudnienia oraz dalszego samodoskonalenia zawodowego. Pani Iwona w  interesujący sposób przedstawiła uczniom ważne zasady zdrowego odżywiania, bardzo istotne - zwłaszcza w młodym wieku. Uczniowie dowiedzieli się także co szkodzi ich  zdrowiu, jaki wpływ na ich zdrowie ma nieprawidłowe odżywianie i stosowanie używek. Pani Andrzejak przestrzegała młodzież przed stosowaniem różnorodnych diet, które są  rozpowszechniane w prasie i Internecie, wskazując na skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas stosowania takich diet. Wspomniała o tym, jak ważna jest aktywność ruchowa w naszym życiu i zachęcała uczniów do aktywnego trybu życia. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pani Iwonie pytania, a także kilku uczniów pozostało po  spotkaniu na indywidualne konsultacje z zaproszonym gościem.

Kolejnym zaproszonym gościem był właściciel studia fotograficznego w Chojnie, pan Andrzej Stelmach, który opowiedział uczniom swoją przygodę z fotografią. Już jako dziewięcioletni chłopak robił zdjęcia i marzył o fotografowaniu. Jego pasja połączyła się  z  życiem zawodowym. Pan Andrzej przybliżył młodzieży na czym polega jego praca, a  także zdradził uczniom tajniki swojego warsztatu. Pan Stelmach przyniósł ze sobą jeden z  najnowocześniejszych aparatów fotograficznych wraz z różnymi obiektywami. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć i czym różnią się  poszczególne obiektywy, które przyniósł ze sobą. Młodzież podczas spotkania z panem Andrzejem poznała plusy i minusy prowadzenia własnej firmy.
Pan Andrzej Stelmach jest przykładem człowieka, który spełnił swoje marzenia i  odniósł zawodowy sukces.

Tego dnia odbyły się również spotkania kl. III MPS i II TŻ z doradcą zawodowym panią Dorotą Szwiec. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży jak ważną rolę w ich życiu odgrywają zainteresowania, pasje, dlaczego warto dążyć w życiu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Podczas rozmów z doradcą uczniowie zastanawiali się co dla nich oznacza sukces i czy warto wykorzystywać swoje zainteresowania, aby ten sukces osiągnąć. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych związanych z rynkiem pracy. Młodzież za pomocą dowolnej techniki plastycznej(rysunek, wydzieranka, kolaż) przedstawiała temat: „Kim chcę zostać w przyszłości?”

Warsztaty z doradcą zawodowym pozwoliły na dotarcie do młodzieży i przekazanie im, że właśnie w szkole mogą określić swoje umiejętności i kierunek, którym chcą podążać w  przyszłości oraz odpowiedzieć sobie na pytanie jak wykorzystać swoje zainteresowanie i  marzenia. Na zakończenie spotkania doradca zawodowy podkreślił jak ważna jest świadomość ucznia w podejmowaniu decyzji dotyczących swojej przyszłości – zwłaszcza zawodowej.

 

22.10.2014 r.
W tym dniu organizatorzy zaplanowali spotkania z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie oraz warsztaty kulinarne.
Pan Karol Jagielski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie, mówił, m.in. czym są ubezpieczenia społeczne, jaką rolę odgrywają w naszym życiu i dlaczego są  takie ważne w kontekście przyszłej emerytury. Pani Agata Poreczewska - Tylka omówiła strukturę organizacyjną ZUS, ubezpieczenia obowiązkowe, dobrowolne, przedstawiła zasady rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne, szczególnie dla osób, które planują podjęcie działalności gospodarczej.

Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób i z jakimi dokumentami i formularzami należy zgłaszać się do ZUS w roli przedsiębiorcy, jak zgłosić pracowników, rozliczać środki korzystając z e - urzędu - Platformy Usług Elektronicznych. To niezwykle istotny temat, szczególnie dla uczniów, którzy niedługo wejdą na rynek pracy. Pracownicy ZUS przywieźli ze sobą druki dokumentów, które składa się w tej instytucji z chwilą podjęcia zatrudnienia. Każdy z uczniów otrzymał informację w jaki sposób takie dokumenty należy wypełnić.


Uczniowie kl. II kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panią Ewę Fidos, właścicielkę firmy gastronomicznej świadczącej usługi cateringowe oraz zajmującej się organizacją imprez okolicznościowych. Firma pani Ewy słynie w naszym regionie z bardzo oryginalnych i  pysznych tortów. Pani Ewa na wstępie przybliżyła uczniom specyfikę pracy w swojej firmie oraz podzieliła się doświadczeniem w zdobywaniu funduszy na założenie własnej działalności gospodarczej.

Uczniowie podczas warsztatów, pod czujnym okiem pani Ewy, sporządzili masę cukrową w  stylu angielskim do dekoracji tortów oraz poznali różne sposoby dekorowania wypieków masą cukrową.

Po tak wyczerpującym zadaniu przyszła kolej na następne zadanie. Młodzież dekorowała torty według własnych pomysłów.

Warsztaty były dla uczniów wielką kulinarną przygodą, podczas której powstały cztery przepiękne torty, udekorowane z ogromną pomysłowością i kreatywnością uczniów. Pani Ewa zdradziła uczniom przepis jak upiec tor dla alergika na mleku sojowym lub kozim.

Po uporządkowaniu stanowiska pracy uczniowie zaprosili kadrę kierowniczą szkoły oraz  nauczycieli na degustacje tortów. Wypieków spróbowali także zaproszeni w tym dniu goście, pan Karol Jagielski i pani Agata Poreczewska -Tylka, którzy prowadzili zajęcia w  ramach współpracy z ZUS w Szczecinie. Po degustacji pani Ewa i uczniowie otrzymali ogromne słowa uznania za upieczenie tak pysznych tortów.

 

 

23.10.2014 r.
W czwartek 23 października gościliśmy w naszej szkole doradcę zawodowego z  Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie/filia w Chojnie, panią Małgorzatę Rąpałę – Zygmunt. Pani Małgorzata przedstawiła młodzieży z kl. IV TI i III b LO aktualny stan bezrobocia w Polsce oraz zapoznała uczniów z aktywnymi metodami poszukiwania pracy. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, które zawody są deficytowe, a które nadwyżkowe. Na koniec spotkania młodzież rozwiązywała test Hollanda, określający ich  predyspozycje zawodowe.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach kolejnych zajęć odbyło się spotkanie z panią Alicją Budnik, właścicielką salonu fryzjerskiego „Kosmyk” w Chojnie. W zakładzie pani Alicji odbywają praktyki uczniowie z naszej szkoły, kształcący się w zawodzie fryzjer. Pani Alicja wykonuje swój  zawód z wielką pasją, cały czas szkoli się u najlepszych w tej branży. Pani Budnik opowiedziała uczniom o swojej przygodzie z fryzjerstwem, o tym jak w tak młodym wieku została właścicielką salonu fryzjerskiego. Zaznaczyła, że jest to w dzisiejszych czasach prestiżowy zawód, wymagający kreatywności i otwartości na potrzeby klienta. Przyszli fryzjerzy powinny być zaradni, z talentem, z zasadami dobrego zachowania i nie powinni bać się pracy z klientem. Zwróciła uwagę na oczekiwania pracodawców w stosunku do uczniów - przyszłych pracowników.


Kolejnym gościem była pani Jolanta Zalewska, menadżer w restauracji Piastowska w  Chojnie. Spotkanie odbyło się dla kl. III technikum hotelarskiego. Pani Jolanta w bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczniom swoją pracę. Określiła cechy charakteru osoby wykonującej ten zawód. Według pani Zalewskiej to trudna praca i należy być dyspozycyjnym całą dobę. Pani Jolanta opowiedziała uczniom historię, kiedy do pracy na noc nie przyszedł pracownik ochrony i pani Zalewska musiała po całym dniu pracy zostać na noc, aby zastąpić tego pracownika. Menadżer hotelu zarządza wszystkim w hotelu. Każdy szczegół w sprawie organizacji wesela czy też innej imprezy okolicznościowej jest uzgadniany z menadżerem. Zarządza ludźmi pracującymi w hotelu oraz zajmuje się sprawami finansowymi. Pani Jolanta przybliżyła młodzieży zasady pracy z klientem. Pomimo tego, że praca jest ciężka, to pani Jolanta nie zamieniłaby jej na inną. Swoją pracę wykonuje z ogromnym zaangażowaniem i  oddaniem. Pani Zalewska przyniosła ze sobą przykładowe dokumenty, które prowadzone są  w restauracji Piastowska: System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli(HACCP) oraz dzienną kartę rozliczeń zamawianych produktów. Uczniowie mogli zapoznać się z przyniesionymi dokumentami.


Na koniec spotkania pani Jolanta odpowiadała na pytania, które zadawali uczniowie oraz  zaprosiła uczniów do hotelu Piast w Cedyni, w którym również pełni funkcje menadżera.
Równolegle odbywało się spotkanie z właścicielem klubu bokserskiego „Garda” oraz  utytułowanym trenerem boksu, panem Jarosławem Przygodą. Pan Przygoda, absolwent naszej szkoły, który w przeszłości sam trenował kick - boxing i boks, obecnie zajmuje się  trenowaniem młodych adeptów boksu. Dzięki ambicji, wytrwałości oraz mądrym ludziom, których spotkał na swojej drodze pan Przygoda zawdzięcza swój sukces. Trener przekonywał uczniów, że w życiu nic nie przychodzi samo. Na każdy sukces trzeba ciężko pracować. Pan Jarosław zachęcał uczniów do aktywności fizycznej, a szczególnie do  trenowania boksu, który wymaga samodyscypliny, wytrwałości i myślenia - generalnie cech dobrego pracownika. Spotkanie cieszyło się dużą popularnością i po zakończeniu wielu uczniów pytało trenera o możliwość podjęcia treningu bokserskiego.


 

 

24.10.2014 r.
W tym dniu gościliśmy trenera karate Kyokushin z Uczniowskiego Klubu Sportowego z  Morynia, pana Piotra Kosa. Klasa I i III c o profilu społeczno – wojskowym poznała przebieg kariery zawodowej zaproszonego gościa oraz jego zamiłowania do uprawiania sportu. Pan Kos, jako wieloletni pracownik straży granicznej w Świnoujściu, opowiedział młodzieży o swojej prawie 30 – letniej pracy w tych służbach. Z chwilą przejścia na  emeryturę zajął się trenowaniem przyszłych karateków. Pan Piotr zachęcał uczniów do  rozwijania swoich zainteresowań, do uprawiania sportu, do tego, aby każdy w życiu miał jakiś cel i sukcesywnie dążył do jego realizacji.

 

Ten dzień należał również do kolejnego gościa - przedstawiciela ciekawego zawodu. Tym  razem młodzież kl. I a, b, c, d i II b LO spotkała się z przedstawicielem mediów, panem Piotrem Sławińskim, który jest redaktorem naczelnym portalu internetowego Chojna24.pl. Zapytaliśmy pana Sławińskiego w jaki sposób, w tak młodym wieku, wejść z sukcesem na  rynek pracy? Pan Sławiński odpowiedział, że należy poszukiwać swojej drogi, nie bać się  zmian i realizować swoje marzenia. Sam wielokrotnie zmieniał zawód i miejsca pracy, aż  w końcu od paru lat z sukcesem prowadzi wraz z żoną firmę, ale ciągle poszukuje i  ma  kilka pomysłów na życie. Pan Paweł przybliżył uczniom zawód dziennikarza, wskazując na dominujące cechy, które powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód. Młodzież zadawała wiele pytań, na które pan Paweł cierpliwie odpowiadał.

24.10.2014 r. odbyły się również zajęcia z doradcą zawodowym. Uczniowie z kl. III a LO i  III  b LO pod kierunkiem pani Doroty Szwiec, próbowali odpowiedzieć na pytanie Czym jest sukces w życiu człowieka? W czasie zajęć uczniowie próbowali sprecyzować czym  jest  sukces, co gwarantuje jego osiągnięcie. W części warsztatowej zadaniem uczniów było przedstawienie znaku graficznego, który odzwierciedlałby ich wymarzony sukces.

Pani Dorota Szwiec przedstawiła uczniom możliwości dalszego kształcenia i wyboru zawodu w oparciu o najnowszą wiedzę o rynku pracy. Rozmawiając z uczniami, starała się  uświadomić uczniom jak ważne jest przygotowanie własnej ścieżki zawodowej, jakie  czynniki warunkują trafną decyzję zawodową. Ważne jest, aby młody człowiek wiedział, że sukces to nie tylko sława, kariera i pieniądze, ale przede wszystkim zadowolenie z wykonywanego zawodu.

26.10.2014 r.
W niedzielę dla uczniów mieszkających w internacie odbyły się warsztaty na temat świadomego wyboru zawodu. W trakcie warsztatów młodzież poznała swoje zainteresowania, które maja wpływ na wybór zawodu, dokonała samooceny swoich zdolności i umiejętności. Podczas tego spotkania młodzież próbowała określić swoje wyjątkowe umiejętności, zastanawiając się nad tym, co sprawia im największą przyjemność w życiu.

 

Doradca zawodowy uświadomił uczniom fakt, iż wiele talentów drzemie w  nas  niezauważonych, jednak nie znaczy to, że ich nie posiadamy. Głębsze poznanie samego siebie, odkrycie własnych talentów daje szansę na obranie właściwego kierunku w  życiu.
W czasie trwania Tygodnia Planowania Kariery odbył się konkurs plastyczny „Moja przyszłość na rynku pracy”. Wyniki konkursu zostały umieszczone na stronie internetowej szkoły.

Wychowawcy klas otrzymali pakiet materiałów, zawierający scenariusze zajęć do realizacji podczas godziny wychowawczej oraz kwestionariusze określające predyspozycje zawodowe uczniów.


Każde z wymienionych działań realizowanych w ramach Tygodnia Planowania Kariery zakończone było ankietą ewaluacyjną. Wnioski po ich analizie jednoznacznie wskazują na  ogromną potrzebę organizacji tego typu działań oraz ich promocji.
Jesteśmy przekonane, że spośród wielu prezentowanych możliwości ścieżek kariery zawodowej oraz przedstawionych sukcesów zawodowych, uczniowie zostali zainspirowani przynajmniej jedną historią. W zaplanowanych spotkaniach oraz warsztatach łącznie wzięło udział 615 uczniów.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie podczas obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Planowania Kariery.

mgr Sylwia Łozińska
mgr Dorota Szwiec

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

LANGUAGE

Anglia
Niemcy Węgry


LINKI

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
w Poznaniu

Kuratorium Oświaty
w Szczecinie

Starostwo Powiatowe
w Gryfinie

Dziennik elektroniczny

Poczta

 
 

GALERIA

     
 
 
     
   
     
   
     
   
     
 
 
     
 
 
 


 
   
     
  WOŚP 2012  
     
 
Festiwal Piosenki Angielskiej 
 
     
 

 

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2007
ZSP w Chojnie